Gündem

En Çok Eleman İhtiyacı Olan Meslekler Belirlendi

Hükümet, gençlerin istihdamını artırmak için önemli bir araştırmaya imza attı. 90 bin işyeri ile yüz yüze görüşülerek, en fazla eleman ihtiyacı olan meslekleri belirledi.

Türkiye’nin en kapsamlı işgücü piyasası araştırmalarından birine imza attı. Araştırma üç 3 milyonun üzerinde gencin işe girmesinde yol haritası olacak. Türkiye İş Kurumu tarafından 90 bin işyerini ziyaret ederek gerçekleştirilen 2019 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması’nda dikkat çeken bazı başlıklar ise şöyle:

En Çok Eleman İhtiyacı Olan Meslekler Belirlendi

Her 100 iş yerinden 8.4’ünde açık iş bulunuyor. Yaklaşık 119 bin işyerinde 330 bin kişilik açık iş için eleman aranıyor. Açık işlerin üçte birinden fazlası imalat sektöründe bulunuyor. Kadınlarda en çok aranan meslek makineci (dikiş) mesleği, erkeklerde de üretim imal işçisi. Yirmi ve daha fazla personelin çalıştığı işyerlerinde en çok açık iş olan 10 meslek şöyle: Makineci, garson, satış danışmanı, üretim imal işçisi, temizlik görevlisi, tekstilde ortacı/ayakçı, pazarlamacı, sevkiyat görevlisi, kasiyer. Bilgi ve iletişim sektöründe de çağrı merkezi müşterisi, bilgisayar-elektronik- yazılım mühendisi, iş analisti, yazılım destek uzmanı en çok açık iş olan meslekler.

Net istihdam değişim oranı en yüksek olan sektörlerin başında yüzde 19.6 ile inşaat, yüzde 17.2 ile gayrimenkul faaliyetleri geliyor. Bir yıl içinde bin 974 meslekte istihdam artışı, 226 meslekte de azalış bekleniyor. İstihdam artışında yüzde 13.6 ile inşaat başı çekecek. Bunu makineci, garson, satış danışmanı uzmanı, üretim imal işçisi izleyecek. Yükseköğretim mezunları için açık iş olan ilk on meslek şöyle: Pazarlamacı, yazılım, makine ve bilgisayar mühendisi, ithalatihracat sorumlusu, İngilizce öğretmeni, muhasebeci, zihinsel engelliler öğretmeni-özel öğretim. Part-time çalışmada eğitim sektörü, vardiyalıda elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme işyerleri, ihracatta madencilik ve taş ocaklığı işyerleri başı çekiyor. Bilgi ve iletişim sektörlerindeki işyerlerinin yüzde 41.7’si, imalat sektöründekilerin yüzde 34.3’ü Ar-Ge çalışmaları yapıyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu