Yaşam

En İyi Kedi Maması Markaları 2024

En İyi Kedi Maması Markaları 2024. Evimizin neşesi olan patili dostlarımızın sağlıklı ve yaşam kalitesinin artması en çok da beslenmesine bağlıdır. Minik dostlarımızın sağlıklı beslenmesi ve vücut direncini yüksek tutmaları için besin değeri yüksek kuru yada yaş mama kullanımı, dostlarımızın daha uzun ömürlü ve daha dinç olmalarını sağlar. Sizler de kedileriniz için yüksek besin değerine sahip katkı maddesiz mamaları ve tabi ki kedilerinizin damaklarında harika lezzetler bırakan En İyi Kedi Maması Markaları nı araştırdık. Bu makalemizde Yavru, Yetişkin ve Yaşlı  Kedileriniz için en özel mama markalarını sizler için hazırladık.

Kedi Maması Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bilindiği üzere evimizin bir parçası haline gelen kedilerimiz  farklı kriterlere sahiptir. Her kedi aynı tarz mamayı sevmez. Her kedinin cinsine, yaşına, kısırlaştırma türüne ve kilosuna göre farklı mamalar tercih edilmeli. Bizde Kedi Maması almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken leri sizler için derledik.

  • Kedinin Yaşı

Mama üreticileri genel olarak kedi yaşını üç gruba ayırırlar. 1- yavru kediler 2-Yetişkin Kediler 3- Yaşlı Kediler şeklinde. Bizim en iyi kedi maması listemizde bu üç gruba da uygun olan mama markaları ve çeşitlerini bulacağınızı garanti ediyoruz.

Bu ayırımın sebebi tüm canlılarda olduğu gibi metabolizma ve organların gelişimi ile ilgilidir. Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl hemen et yediremiyorsak yavru bir kediye de yetişkin yiyeceği vermek doğru olmayacaktır. Ya da yaşlı bir kedinin sindirimi ve metabolizması yavaşladığı için yetişkin bir kedinin yediklerini sindirmekte zorlanacaktır. Yetişkin bir kedi de yavru kedi mamasıyla doymayacak ve beslenme gereksinimlerini karşılayamayacaktır.


  • Kedinin Cinsi ve Kısırlaştırma Durumu

Kedinin cinsiyeti ve kısırlaştırılma durumu da önemli bir mama kriteridir. Kısırlaştırılmış bir kedi gereken hormon salgısından yosun olduğundan kilo alma eğilimindedir. Mamaları da buna uygun olmalı ve kilo kontrolünü sağlayıcı diyabet gelişimini önleyici şekilde formüle edilmelidir.

Dişi kediler ve erkek kedilerin beslenmeleri ise eğer dişi kedi hamile ise oldukça farklılık göstermek zorundadır. Hem yavrularını hem de kendini besleyebileceği özellikteki bir mama yemek, hem kendi hem de yavrularının gelişimi ve sağlığı için bir gereksinimdir.


  • Kedinin Kilosu

Kedimiz zayıf ise ona kilo aldıracak, eğer şişmansa da kilo vermesine yardımcı olacak diyet mamalar vermeliyiz. Çünkü hayvanlarda aşırı yağlanma kalp krizi ve kanser riskini artırmaktadır. Bu nedenle kedi dostlarımızın kilolarını yakından takip etmeli buna göre mama tercihinde bulunmaya özen göstermeliyiz.


En İyi Kedi Maması Markaları 2024

Hills Kedi Maması

Amerika merkezli maması üretici şirketi Hill’s Pet Nutrition, yavru kedi maması, yetişkin 1+ yaş kedi maması, yetişkin 7+ yaş kedi maması ve yaşlı 11+ yaş kedi maması seçeneklerine sahiptir. Hill’s firması, doğru beslenmenin evcil hayvanların hayatını değiştirecek güce sahip olduğunu savunarak en kaliteli kedi mamalarını üretmektedir. Kedilerin damak lezzetine uygun birbirinden farklı ürün yelpazesine sahip olan Hill’s, kuru kedi maması ve yaş kedi maması seçenekleriyle her yaşa uygun kedi maması üretmektedir.

En kaliteli kedi mamaları arasında yer alan Hill’s Ideal Balance Doğal İçerikli Kedi Maması, patates, tavuk ve balık çeşnili malzemeleriyle yavru kedi ve yetişkin kedilerin tüketimine uygun olarak üretilmiştir. Hill’s Slience Plan kedi maması çeşitleri ise yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için üretilmiş balıklı, tavuklu, sebzeli ve kuzu etli çeşitler sunmaktadır.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Acana Kedi Maması

Dünyanın önde gelen mama üreticilerinden ACANA, taze yöresel ürünlerden elde ettiği kedi mamalarıyla küçük dostlarımızın damak lezzetine uygun mama seçenekleri sunmaktadır. Besin değeri yüksek, protein bakımından zengin malzemelerin kullanıldığı ACANA kedi maması; kümes hayvanları, balıklar, yumurtalar, taze sebzeler ve kırmızı etten üretilmektedir.

Kanada’ya özgü doğal malzemelerin kullanıldığı ACANA kedi maması çeşitleri arasında ACANA Grasslands Tahılsız Kuzu Etli ve Sebzeli Kedi Maması, ACANA Pacifica Tahılsız Balıklı ve Sebzeli Kedi Maması, ACANA Wild Prairie Tahılsız Tavuklu ve Balıklı Kedi Maması, ACANA Ranchlands Tahılsız Kedi Maması seçeneklerine sahiptir.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

La Vital Kedi Maması

La Vital, kaliteli protein desteğine sahip kedi mamalarıyla küçük dostların midesine layık eşsiz kuru mama seçeneklerine sahiptir. Yavru kedi maması, yetişkin kedi maması ve ileri yaş kedi maması seçeneklerine sahip La Vital, kısırlaştırılmış kediler, tüy yumağı problemi olan yetişkin kediler, sindirim ve deri hassasiyetine sahip kediler için özenle üretilmektedir.

La Vital kedi maması çeşitleri arasında; yavru kediler için Salmon Formula somun balıklı, yetişkin 1+ yaş için Maintenance Adult tavuk etli, kısırlaştırılmış yetişkin 1+ yaş için Sterilised Adult kuzu etli, sindirim ve deri hassasiyeti olan yetişkin 1+ yaş için Sensitive Adult somon balıklı ve tüy yumağı problemi olan yetişkin 1+ yaş için Hairball Adult kuzu etli kedi maması yer almaktadır.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Royal Canın Kedi Maması

Dünyanın en büyük ve en eski evcil hayvan mama üretici firmaları olan Royal Canin, 1967 yılından bu yana küçük dostlarımız için en lezzetli mamaları üretmeye devam etmektedir. Hemen her kedinin kullanımına uygun mama seçeneği sunmakta olan Royal Canin, ırklara özel mama, özel bakım mamaları, yaş mama ve sağlıklı kedi maması seçeneklerine sahiptir.

Royal Canin kedi mama çeşitleri arasında; yavru kedi (0-12 ay), yetişkin (1-7 yaş), olgun (7-11 yaş), yaşlı (11 yaş üzeri) seçenekleriyle her yaşa uygun kedi maması yelpazesine sahiptir. Yaş, cins ve kiloya bağlı olarak farklı mama seçenekleri sunmakta olan Royal Canin kedi mamaları tavuklu, etli, sebzeli, tahıllı ve tahılsız malzeme seçeneklerine sahiptir.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

N&D Kedi Maması

Farmina pet foods bünyesinde satışa sunulan N&D kedi mamaları, %100 doğal malzeme garantisiyle yapay hiçbir şey olmadan antioksidanlarla koruma sağlamaktadır. Firma bünyesinde 5 farklı mama seçeneği sunmaktadır. Kedilerin damak lezzetine uygun eşsiz malzemelerin bir araya geldiği N&D kedi mamaları tavuklu, narlı, elmalı, somonlu, bal kabaklı, yaban mersini, kuzu etli, ördekli ve dana eti seçeneklerine sahiptir.

N&D kedi mama çeşitleri arasında; Quinoa kedi maması, etoburlar için N&D Prime kedi maması, N&D Ocean kedi maması, N&D Pumpkin kedi maması ve N&D Ancestral Grain kedi maması seçeneklerine sahiptir. Birbirinden farklı onlarca malzeme seçeneğine sahip N&D kedi maması, küçük dostlarınızın keyifle tüketeceği sağlıklı ve bol proteinli formuyla en iyi kedi mamaları arasında yer almaktadır.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Pro Plan Kedi Maması

Purina Pro Plan kedi maması, yavruluktan yetişkinliğe kadar her yaş grubuna uygun kediler için özenle hazırlanmış kuru ve yaş mama seçenekleri sunmaktadır. Pro Plan kedi mamaları, kedi sağlığını ön planda tutan içeriği sayesinde yavru kedilerin gelişimine katkıda bulunduğu gibi yaşlı kedilerde sıklıkla meydana gelen idrar yolu hastalıklarına karşı iyileştirici formüller geliştirmektedir.

Pro Plan kedi mama çeşitleri arasında; yavru kediler, yetişkin, 7 yaş ve üzeri kullanıma uygun hairball kontrolü, yüksek protein, hassas cilt, kilo, idrar ve boşaltım sistemine uygun olarak hazırlanmaktadır. Hemen her kedi tarafından eşsiz bir yemek deneyimi sunmakta olan Pro Plan kedi maması bileşenleri arasında sığır eti, tavuk, balık, somon ve hindi eti yer almaktadır.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Matisse Kedi Maması

Kısırlaştırılmış kediler için özellikle tavsiye edilen bu mama en iyi kedi maması listemize girme konusunda bu özelliğinden faydalanmaktadır. Yetişkin kısırlaştırılmış kediler için dengeli ve eksiksiz bir beslenme modeli için geliştirilmiş özel bir mamadır. Zengin Taurin içeriği ile kuru bir kedi mamasıdır. Maksimum oranda biyolojik değere sahip, kaliteli protein ve karitin içeriği ile kas dokusunun korunmasına yardımcı olur. Kilo alma, diyabet gelişimi gibi istenmeyen durumları daha başlangıç safhasında engel olabilir. İnce bağırsaktan geçişini kolaylaştıran işlenmiş lif zengini formülü ile düzenli olarak tüy yumağı atılmasına fayda verir. Ağız hijyenini arttırır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Kedinizin ideal kilosunda stabil olmasına yardımcı olur.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Lavital Kitten Somonlu Kedi Maması

Lavital Kitten somonlu kedi maması, 3 hafta ile 12 ay arasındaki yavru kedilerin beslenme modeline uyumludur. Bu dönemde bulunan yavruların gereksinim duyduğu bağışıklık sistemini destekleyen özel içerikleri bünyesinde barındırır.

Bu dönemdeki yavru kedilerin yüksek enerji ihtiyaçlarına da cevap veren içeriğiyle büyüme döneminde bulunan yavrular için önemli bir besin kaynağıdır. Özel olarak seçilen antioksidanlar bağışıklık sistemini desteklerken balık yağı ile de DHA/EPA büyüme hücre yenilenmesinde katkı sağlamaktadır.

GDO içermediği için Avrupa Birliği normlarına da uygunluk gösterir. İçerik bakımından oldukça zengin bir menüye sahip olan Lavital ile kediniz ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de rahatlıkla alabilir. Mamanın miktarını kutu üzerinde belirtilen şekilde kilosuna göre ayarlayarak her zaman mamanın yanında taze ve temiz içme suyu da verilmelidir.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Advance Sensitive Somonlu Yetişkin Hassas Kedi Maması

Advence Sensitive yetişkin ve hassas kediler için diyet maması olarak tasarlanmıştır. Alanında en üstün özelliklere sahip diyet mama olmasıyla listemize giren markanın yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için geliştirilmiş ürünleri de bulunur.

Kediler de diğer canlılar gibi diyet hassaslığına kapılabilirler. Bazen sindirim sorunları bazen de deride meydana gelen lezyonlarla kendini göstermektedir. Bu büyük bir sorunu tetiklemeden önlemek adına kedinizin mamasını çok iyi sindirilebilen hayvansal proteinler içeren bir mama ile değiştirilmesi uygun olacaktır.

Advence Sensitive mama, hassas kedileri için hazırlanmış özel bir mamadır. Formülü eksiksiz olarak düzenlenmiş olduğundan yetişkin kediler için uygundur. Somon bazlı bir mamadır ve bağırsakların sindirimi için oldukça faydalıdır. Vücut için gerekli olan beslenme dengesini tek başına dahi sağlayabilir.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

HypoAllergenic Felicia Kedi Maması

Kediler için alerjen özelliklere sahip olabilecek sığır eti, buğday, soya, yapay tatlandırıcı, süt ürünleri, kimyasal aroma, renklendirici ve GDO içermediğinden özellikle hassas kediler için uygundur. Geleneksel olarak kedi mamalarında kullanılan protein ve karbonhidrat kaynaklarını tolore edemeyen kediler için uzun araştırmalar sonucunda geliştirilmiş ve onay almıştır.

Felicia kedi maması, gerçek kuzu eti kullanılarak gerekli olan vitaminlerle zenginleştirilmiş özel bir formüle sahiptir. Kızılcık meyvesi sayesinde antioksidan özellikle donatılarak bağışıklık sistemine destek olur. Kedi yaşamınınım daha uzun olabilmesine optimum ve dengeli beslenmeyi sağlayarak yardımcı olur. Tahıl oranı da oldukça düşüktür. Bu bağlamda hem alerjen hem de şeker hastalığına yakalanma oranını büyük ölçüde azaltırken sindirim sorunlarını da minimaliz eder.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Brit Care Premium Sterilised Kedi Maması

1 yaş ve üzerindeki kısırlaştırılma işlemine tabi tutulmuş kediler için özel olarak hazırlanmış formülü sayesinde böbrek ve idrar keselerinde taş oluşmasını engeller. Mükemmel derecede dengeli bir oranda tavuk ve pirinç kullanımı mevcuttur.

Bu mamanın en büyük artısı gerekli olan PH değerini optimum düzeyde sağlayabilen formülüdür. Bu sayede böbrek fonksiyonlarının gerektiği gibi olmasına olanak sağlanmaktadır. Tavuk proteini dehidre edildiğinden sindirimi oldukça kolaydır. Prebiyotiklerin yardımıyla bağırsak florası içerisinden mikro floraları uzaklaştırır ve sağlığını korur. LDL kolesterolü düşürür. Selenyum ile yaşlanma geciktirir. Yucca ekstraktı ile de bağırsaktan amonyak emilimine mani olarak karaciğeri bu maddenin zehirlenme etkilerine karşı korumaktadır.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈


İlginizi Çekebilir 👇

👉 En Sevimli Kedi Cinsleri ve Özellikleri 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu