Yaşam

En Sevimli Kedi Cinsleri ve Özellikleri (Detaylı Anlatım)

En Sevimli Kedi Cinsleri ve Özellikleri (Detaylı Anlatım). Evcil hayvan olarak dünyada en çok beslenilen tür şüphesiz kedidir. Dünyada 100 den fazla kedi türü olduğu bilinmektedir ve her geçen gün farklı kedi türleri türetilmektedir. Kedi sahiplenmeyi düşünenlere kaynak olabilmesi için bu makalemizde ısırmayan, sevimli kedi cinsleri listeledik. Listemizde en sevilen kabarık kuyruklu, tüylü, en sağlıklı kedi türlerini ve özelliklerine ulaşabilirsiniz.

En Sevimli Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Dünyada yüzlerce kedi cinsi olsa da bunlar içerisinde en çok ilgi gören beyaz, kabarık kuyruklu ve tüylü kedi türleridir. Bu makalemizde kedi beslemek isteyenlerin ilgisini çekebilecek en sevimli kedi cinsleri ve özelliklerini listeledik.


Maine Coon

Maine Coon kedileri büyük ve güçlü bir yapıya sahiptir ve az tüy dökerler . Bu kediler çok oyuncu ve aktif olmayı severler ve genellikle sahiplenenleriyle oynar, tüylerini tarar ve onların dikkatini çekerler. Maine Coon kedileri aynı zamanda çok sevecen ve sadıktır ve genellikle ailelerinin yanında olmayı severler. Bu kedilerin tüyleri genellikle kışın daha kalın ve daha uzun olur ve bakımı zor olabilir. Ancak bu kedilerin tüylerini taradığınızda daha sağlıklı ve parlak görünürler.


Siyam Kedisi

Siyam kedisi, Siyam adı verilen bir kedi ırkıdır. Bu kedilerin genellikle küçük ve zarif bir yapısı vardır ve çok hareketli ve oyuncudur. Siyam kedileri aynı zamanda çok sevecen ve sadıktır ve sahiplenenleriyle iyi iletişim kurarlar. Bunların tüyleri genellikle orta uzunlukta ve taranması gerekmez, ancak sık sık taranması sağlıklı görünmelerini ve tüylerinin daha azının dökülmesini sağlar. Siyam kedileri ayrıca çok zekidir ve çeşitli oyunlar oynayarak ve problemler çözerek zekalarını kullanmayı severler. Bu kediler aynı zamanda çok iyi evcil hayvanlar olup, genellikle evlerinin içinde yaşamayı tercih ederler.


Ankara Kedisi

Ankara kedileri zarif bir görünüme sahip orta boy kedilerdir. İnce ama kaslıdırlar uzun bacakları ve parıldayan bir tüyleri vardır. Ankara kedileri aynı zamanda çok sevecen ve sadıktır ve sahiplenenleriyle iyi iletişim kurarlar. Bunların tüyleri genellikle orta uzunlukta ve taranması gerekmeyebilir, ancak sık sık taranması sağlıklı görünmelerini ve tüylerinin daha azının dökülmesini sağlar. Ankara kedileri ayrıca çok zekidir ve çeşitli oyunlar oynayarak ve problemler çözerek zekalarını kullanmayı severler. Bu kediler aynı zamanda çok iyi evcil hayvanlar olup, genellikle evlerinin içinde yaşamayı tercih ederler.


Van Kedisi

Van kedisi, Türkiye’nin Van bölgesinde yöresel olarak yetiştirilen bir kedi ırkıdır. Kedi türleri arasında yüzmeyi tek seven kedi cinsidir. Van kedileri aynı zamanda çok sevecen ve sadıktır ve sahiplenenleriyle iyi iletişim kurarlar.

Van kedisinin görünüşü; küçük bir aslan gibi görünüyor. Kuyruğu bol tüylüdür. Yürürken kuyruğunu düz tutarak yürür. Görünüşte çok asildir. Van kedisi, adını aldığı Van’daki Van Denizi Vadisi’nden ülkemize yayılmıştır. Van kedisinin özellikleri şu şekildedir.

  • Van kedisi Türkiye kökenlidir. Çift renkli gözleri ile oldukça dikkat çekicidir.
  • Bir göz mavi ve bir göz kehribar olabilir.
  • Oyuncu meraklı ve girişkendir.
  • Tüy rengi genellikle beyazdır.
  • Orta boy bir kedidir.
  • Kürkü uzun tüylerden oluşur.
  • Uzun kuyruk yapısına sahiptir.
  • Kendisi oldukça iyi bir yüzücüdür.

İran Kedisi

İran kedisi, uzun, ipeksi tüyleri, büyük, yuvarlak yüzü, küçük kulakları ve gür kuyruğu olan evcil bir kedidir. Tatlı huylu ve tüylü bir evcil hayvan arıyorsanız İran kedisi sizin için doğru cins olabilir. İran kedileri orta boy bir cinstir, ancak çok miktarda kürkleri nedeniyle olduklarından daha büyük görünürler. İran kedisinin boyutu cinsiyetine bağlıdır ve erkekler dişilerden daha büyüktür. Hem erkekler hem de dişiler geniş, kısa bir görünüme sahiptir.

İran kedisi kişilikleri tatlı, nazik ve sabırlıdır. Sakin ortamları tercih eden, ancak daha aktif evlere kolayca uyum sağlayabilen arkadaş canlısı kedilerdir.


Chartreux

Chartreux kedileri efsane kedigillerdir. İster kraliyetin kucağında ister Fransız keşişlerin yanında yürürken olsun, bu kediler yüzyıllardır ünlüdür. Chartreux, sağlam gövdeleri ve ince bacakları olan orta boy bir cinstir. Chartreux kedileri 7 ila 17 kg ağırlığındadır ve 15 yaşına kadar yaşadıkları görülmüştür. Chartreux kaplama rengi yalnızca mavi-gri renktedir. Chartreux kedileri sakindir ama oynamayı da severler.


British Shorthair

British shorthair kedileri kanepede uyumaktan hoşlanan arkadaş canlısı rahat evcil hayvanlardır.  Tüyleri yoğun ve kısadır. Orta boy kulakların uçları yuvarlak, taban kısımları ise geniştir. Birbirinden tamamen ayrık olan kulaklar, başın biçimiyle uyumludur. Gözleri iri, yuvarlak ve bakırdan altına birçok renk tonunda olabilmektedir. British shorthair kedileri 6 ile 12 kg ağırlığındadır ve 20 yaşına kadar yaşadıkları görülmüştür.


Ragamuffin

Ragamuffinler, kedi dünyasının en sevecen ve hoşgörülü ırklarından biridir. Boyut olarak en büyük kedi türlerinden biridir. Ragamuffin savunma güdüsü olmayan, korkak ve insanlarla ilişkisi son derece iyi olan bir kedidir. Tüyleri orta boy ve çeşitli renklerde olabilir, ancak bu kedilerin en karakteristik özellikleri sevgi dolu bakan gözleridir. Ragamuffin kedileri yemek yemeyi severler bu nedenle 20 kg ağırlığına kadar kilo alabilir ve 18 yaşına kadar yaşayabilirler.


Birman Kedisi

Birman kedileri çok sevecen ve gününü sahiplerinin yanında geçirmeyi seven kedi ırklarından biridir. İlgiyi seven birman kedileri her ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Bruma’nın Kutsal Kedisi olarak da bilinen bu kedi, efsaneye göre çarpıcı güzelliğini mavi gözlü bir tanrıçadan almıştır. Tapınak kedisi olan Birman, rahibine olan sevgisi ve bağlılığından ötürü tanrıça tarafından ödüllendirilmiş, beyaz kürkü altın rengine, sarı gözleri ise maviye dönüştürülmüştür. Birman kedilerinin ortalama ağırlığı 12 kg civarındadır ve 15 yıl yaşayabilmektedir.


Chinchilla

Sakinliği ve uysallığıyla ünlü olan Chinchilla ismi kürkünün benzerliği sebebiyle Güney Amerika kökenli bir kemirgen olan Chinchilla’dan gelir. Chinchilla kedilerinin melodik ve yumuşak ses tonları vardır. İlgi girmekten ve sevgilerini belli etmekten hoşlanırlar. Göz renkleri zümrüt yeşili ya da mavi-yeşil renkte ve koyu siyah sürmeli olabilir. Burunlarının ortasında siyah çizgi vardır ve burun kırmızı renklidir, patilerinin altı siyah renktir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 En İyi Kedi Maması Markaları 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu