Blog

En Yaygın İş Görüşmesi Sorularına Nasıl Cevap Verilir?

İster yarı zamanlı bir iş arayan bir öğrenci olun, isterse sürekli iş arayan yeni bir mezun olun, bir noktada neredeyse bir iş görüşmesine katılmak üzere davet edileceksiniz  . Bu iyi haber. Ancak, lisansüstü bir iş için ilk görüşmeniz  veya hayran olduğunuz bir şirketle ilk görüşmeniz  varsa, bir iş görüşmesine katılmak biraz korkutucu görünmeyebilir.

Neyse ki, işe alma yöneticileri genellikle soruları düşünmeye gelince en yaratıcı insanlar değil, yani  cep telefonlarında yeniden kullanılan birçok  tipik görüşme sorusu var . Bu, cevaplarınızı planlamayı, kendinizi sinirlerden kurtarmayı ve bu nedenle kendinizi sakin ve etkili bir şekilde sunmanıza yardımcı olur.
En sık sorulan iş görüşmesi sorularının bazıları için nasıl cevap vermeniz gerektiği konusunda tavsiyelerle okuyunuz.

“Bana Kendinden Bahset…”

En sık karşılaşılan iş görüşmesi sorularından biri olan “bana kendinden bahset”, çoğu zaman neyle ilgili olduğunu hızlı bir şekilde bulmak için görüşmecinin açılış oyunu.
Cevabınız özgeçmişinizin basit bir ifadesi olmamalıdır (ki görüşmeci en azından zaten taradı). Bunun yerine, rol için kendinizi satmak için hızlı bir adım atmak için bir fırsat olarak kullanın, yalnızca birincil satış noktalarınızı değil, aynı zamanda işe çalışmak için kişisel yaklaşımınızı ve neden endüstride çalışmak istediğinizi de vurgulayın. Mevcut rolünüzden ilgili herhangi bir iş deneyimini kısaca özetleyin, ancak elbette CV’nizde yaptığınız kadar ayrıntıya girmeyin, muhtemelen daha sonra bu roller hakkında daha fazla ayrıntıya girmeniz istenecektir.
Ancak, kendinizi çok zor satmamak için dikkatli olun. Bu soru, bir insan olarak nasıl biri olduğunuzu, hedeflerinizin ve ilgi alanlarınızın neler olduğunu ve neden rolle ilgili olduklarını bulmak için tasarlanmıştır. Cevabınız, pozisyon için neden başvurduğunuzu ve şu anda ne aradığınızı (örneğin “yeni bir meydan okuma”) özetlemek için son bir cümle ile kısa ve özlü (ideal olarak bir dakika uzunluğunda) olmalıdır.


“Şirket Hakkında Ne Biliyorsun?”

Araştırmanızı görüşmeden önce yaptıysanız, şirket hakkında çok şey biliyorsunuzdur. Görüşme yapanların burada aradığı şey, şirketin yaptığı her şey hakkında yarım saatlik bir konuşma değil, görüşmeye gelmeden önce şirkete baktığınızdan emin olmak için.
Temel bilgilerle başlayın; şirket kaç yaşında ve ne yapıyorlar? Her şirketin bir çıktısı vardır, bunun ne olduğunu belirtin; Sattıkları bir şey (örneğin kıyafetler veya yiyecek ürünleri) veya tüketim için ürettikleri bir şey (örneğin, haberler veya bilgiler). Ayrıca, şirketin üzerinde çalıştığı son projelerden veya son zamanlarda ortaya çıkan herhangi bir haberden bahsetmekte fayda var.
Bu soruyu kısa ve öz tutun ve önceden ne söylemek istediğinizi planlayın.


“Beş Yıl içinde Kendini Nerede Görüyorsun?”

Bunun cevabını doğru bir şekilde bilen varsa beni şaşırtacaktı, ama yine de, bu ortaya çıkması muhtemel başka bir mülakat sorusu. Görüşme yapan kişi sizden bu konuya çok açık olmanızı beklemeyecektir, bu nedenle görüşme yaptığınız şirketten gelecek planlarınızda bahsetmek zorunda hissetmeyin. Ancak aynı zamanda bir rakip için çalışmayı da belirtmeyin
Cevap vermeniz gereken şey, beş yıl içinde nerede olmak  istediğinizdir  – tutkularınızdan, o zamana kadar kazanmayı umduğunuz becerilerinizden ve söz konusu işin bu konuda çalışmanıza nasıl yardımcı olacağını söyleyin. Çoğu  mezun işveren  , şirketlerinden bir basamak taşı olarak bahseden insanlara çok kibar davranmaz; İşe alım pozisyonlarında profesyonel olarak gelişmeye olan tutkularınızı ve fikirlerinizi, motivasyonunuzu ve becerilerinizi kullanarak endüstriyi ilerletme konusundaki samimi arzunuzu duymak istiyorlar.


“Bu Role Ne Getirebilirsin?”

Bu anahtardır, çünkü size kendinizi ve tüm ilgili becerilerinizi gerçekten satma şansı veren birkaç tipik röportaj sorularından biridir. Benzer bir rolde herhangi bir mesleki deneyiminiz olup olmadığına bakılmaksızın, derece, staj ya da yarı zamanlı bir iş sırasında edindiğiniz beceriler hakkında konuşabilirsiniz. Bu becerileri röportaj yaptığınız rolle ilişkilendirmeye çalışın. Örneğin, yarı zamanlı işiniz size bir ekipte nasıl iyi çalışacağınızı, meslektaşlarınız ve müşterilerinizle nasıl güçlü profesyonel ilişkiler kuracağınızı öğretmiş olabilir.
Önceden bir görüşme teklif edildiyse, görüşmecinin ne tür bir deneyime sahip olduğunuzu bilmesi ve sizin için potansiyel gördüğünün farkında olma olasılığı vardır. Aradıkları becerileri farklı bir bağlamda kullandığınızda, zamana örnekler verin. Yeni bir mezun iseniz, şimdi dereceniz boyunca kazandığınız tüm ‘aktarılabilir becerileri’ (analitik yetenek, yazılı ve sözlü iletişim becerileri ve BT uzmanlığı gibi) isimlendirme becerisini vurgulama şansı.


“En Büyük Gücünüz Nedir?”

Bu soru çoğu zaman birçok yeni mezun için bir engel teşkil etmektedir, çünkü henüz mesleki becerilerine güvenlerini geliştirme şansı bulamamıştır. Bu genellikle çok mütevazı veya belirsiz cevaplara yol açar, bu da lisansüstü işverenlerin, lisansüstü işe girme konusunda alacağınız beceri ve güvene sahip olduğunuza inanmakta zorlanacakları anlamına gelir.
Cevabınız pozisyonla ilgili bir gücü ele almalıdır, ancak bu, işte, seyahat ederken veya üniversitede bu niteliği kazanmış olsanız da, sizi öne çıkaran herhangi bir şey olabilir. Söz konusu rolü düşünün ve pozisyonla ilgili bir güç örneği verin, çoklu görev, organizasyon becerileri veya yenilikçi düşünce olabilir.
Mütevazi ve kendinden çok emin arasındaki çizgiyi izlemek önemlidir – çok mütevazı ve güçlü yanlarınız belirgin olmayacak, kendinden emin olamazsınız ve kulağa küstah olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Her ikisinden de kaçınmak için, ne zaman kullanmanız gerektiğine ve bunları nasıl geliştirdiğinize dair özel örnekler de dahil olmak üzere güçlü yanlarınızın gerçeklerine odaklanın. .


“En Büyük Zayıflığınız Nedir?”

Bir önceki sorunun “En büyük zayıflığınız nedir?” Şeklindeki daha korkutucu versiyonu, en tipik röportaj sorularından bir diğeridir. Bu soruyu sizi yakalamak için bir girişim olarak görmek yerine, gelecekteki kariyerinizde geliştirmek ve geliştirmek istediğiniz en yeni becerilere ve niteliklere değinmek için bir fırsat olarak görün. Bu aynı zamanda CV’nizdeki tüm delikleri ele alma ve bu boşlukları doldurma motivasyonunuzu vurgulama şansıdır.
İyi bir cevap, beceri setinizdeki (ör. Teknik yetenek) zayıflığı ana hatlarıyla belirtir ve daha sonra bu konuda nasıl çalıştığınızı açıklar. Zayıf yönleriniz konusunda dürüstseniz ancak iyileştirmek için motivasyonun kanıtını gösterirseniz, mezun işverenler bunu karakter olarak bir güç olarak görecek, dürüstlük, öz farkındalık ve hırs olduğunu kanıtlayacaklardır.


“Sorunuz Var mı?”

Bu sorunun cevabı asla “hayır” dır; her zaman bir iş görüşmesinin sonunda soracak bir şeyin olmalı. Birkaç akıllı soru, işe alım konusunda ciddi olduğunuzu göstermenin yanı sıra inisiyatifinizi göstermeye yardımcı olabilir.
Mülakattan önce birkaç soruyu not etmek faydalı olsa da, görüşme sırasında bunların ele alınması muhtemeldir. Sorularınızı önceden hazırlarsanız, daha önce cevaplanmış bir soruyu sormamak için görüşme sırasında dikkatlice dinlediğinizden emin olun. Mülakatın sonunda tüm hazırladığınız soruların yanıtlandığını tespit ederseniz, sadece görüşmek üzere sormak istediğiniz her şeyi ele aldıklarını belirtiniz.
Görüşmecilere sorulacak diğer iyi sorular “şirkette çalışmaktan en çok ne hoşlanırsınız?”, “Rol almam halinde hangi eğitim verilecek?” Ve “bu rolde beklenen ilerleme rotası ne olurdu? ?”


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu