Gündem

Engelli Maaşı Alanlara Faturalarda İndirim ve Annelerine de Erken Emeklilik

Engelli Maaşı Alanlara Faturalarda İndirim ve Annelerine de Erken Emeklilik. Ülkemizde yaşayan engelli bireyler ve 1. derece yakınlarının faydalanabileceği fatura indirimleri artık kullanılabilecek. Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Emrullah Akçay fatura indirimleri hakkında açıklama yaptı. Engelli Maaşı Alanlara Faturalarda İndirim ve Annelerine de Erken Emeklilik fırsatı olduğunu belirtti.

Engelli Maaşı Alanlara Faturalarda İndirim ve Annelerine de Erken Emeklilik

Türkiye Sakatlar Derneği ve Orhangazi Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Emrullah Akçay yaptığı açıklamada; 2022 Sayılı kanuna göre maaş alan engelliler,18 yaş altı engelli yakını maaşı alanlar,65 yaş maaşı alanlara devletimizin sağladığı elektrik indiriminden yararlanabilmeleri için faturalarını  mutlaka  PTT şubelerinden ödemeleri gerekmektedir dedi.  Ödeme yaparken yanlarında faturalarının dışında  hiçbir belge yada rapor getirmelerine gerek olmadığını belirten AKÇAY, hanede yaşayan kişi sayısına göre fatura tutarından 1ve 2 Kişi için  ;56 TL,3 Kişi;75 TL, 4 kişi;93 TL . 5Kişi ;112 TL indirim uygulanacaktır dedi.

Evde bakım maaşı alanlar ya da emekli olan engellilerin bu haktan yararlanamayacağını belirten Dernek başkanı Emrullah AKÇAY,  Engellilerin ayrıca BUSKİ’ nin sağladığı su indiriminden de % 50 indiriminden yararlanma hakkı olduğunu belirterek su indirimi için hiçbir kısıtlama olmadığını söyledi. %40 ve üzeri engelli raporu olmasının yeterli olduğunu belirtti. Su abonesinin mutlaka engelli kişinin üzerine olmasının gerekmediğini belirten AKÇAY, ailede eş, çocuk ;anne babanın %40 ve üzeri engelli raporu olması yeterlidir dedi

➡Engelli Hakları İçin TIKLAYINIZ


Ağır Engelli Çocuğu Bulunan Kadın Sigortalılar

5510 sayılı Kanunla getirilen yeni bir düzenleme olup, yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunanların, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenmektedir. Ayrıca, yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunanların, Kanunun yürürlüğe girdiği Ekim 2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik yaş hadlerinden indirilmektedir.

Prim ödeme gün sayılarına ilave ve emeklilik yaş hadlerinden indirim yapılabilmesi kadın sigortalının bu durumunu belgelendirmesi koşuluna bağlı bulunmaktadır. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğun varlığı sağlık kurulu raporu ile belgelenecek, kadın sigortalılara bu hak Kanunun yürürlük tarihinden sonraki süreler için verilecektir. Ağır engelli çocuğun ölümü veya bakıma muhtaçlığının kalkması halinde, prim ödeme gün sayılarına ilave ve emeklilik yaş hadlerinden indirim Kanunun yürürlük tarihinden ölüm tarihine veya bakıma muhtaçlığın kalktığına karar verilen sağlık kurulu rapor tarihine kadar geçen hizmetler için söz konusu olmaktadır.


Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik

Bakıma muhtaç çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun “Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları” başlıklı 28. Maddesi ile sağlanmıştır.
Dilekçelerinizde yazacağınız hali şu şekildedir: 5510 sayılı Yasa 28 Madde (Ek fıkra: 17/4/2008-5754/16 md.): Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.

5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 sonrası prim ödeme gün sayılarının veya çalışılan sürenin dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir. Bu süre için önemli olan engelli çocuğun bakıma muhtaçlık halinin başladığı tarih ile sona erdiği tarih arasında geçen sürelerin ve bu süre içinde çocuğun yaşadığının tespitidir.
1 Ekim 2008 öncesi bakıma muhtaç çocuğu olup çalışanların bu tarihten önceki süreleri erken emeklilik için değerlendirilmez.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu