Erasmus Nedir? Neden Erasmus Yapmalıyız?

Erasmus Nedir?
Erasmus programı,1980’lerin sonlarından beri var olan,Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır.
Erasmus programı,yurt dışı eğitimi ve staj imkanlarının yanında master ve doktora seviyeleri ile öğretim üyelerine de yöneliktir.
3-12 ay arasında süren program 37 ülkeden,4000’den fazla yüksek öğrenim kurumu dahil olur.Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler ise:İspanya,Almanya,Fransa.


Erasmus Programının Amaçları?
Üniversiteler arası eğitim kalitesinin artmasında,gelişmesinde katkı da bulunmaktadır.Ayrıca yurt dışı deneyimi yaşamaları,farklı yaşam tarzı ve kültürler tanırlar.
Erasmus,öğrenciler ve öğretim üyelerinin çalışmaları,eğitim ve finans giderlerini karşılayarak Avrupa’daki üniversiteler arasında hareketliliği arttırmaktadır.
Kimler Başvuru Yapabilir?


Erasmusa katılmak isteyenler için bazı koşullar vardır. Gitmek istediği ülkeyi,şehri ve üniversiteyi seçen kişiler için erasmus başvurusunu şöyle açıklayabiliriz:
-Öğrencinin,lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
-Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2,master ve doktora öğrencileri içinse 4 üzerinden 2,5 olması
-Yabancı dil yeterlilik sınavından en az 70 puan almak
-Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmak.
Erasmusun Faydaları


Yabancı dili geliştirmek,konuşmada pratiklik sağlamak,kariyer planlaması için önemli bir adım,sorumluluk bilincine sahip olmak,sosyal çevrede unutulmayan güzel günler ve arkadaşlıklar kazanmak.
Erasmus Programı İle Gidilebilecek Ülkeler


İngiltere,Danimarka,Finlandiya gibi ülkelerde yaşam masrafları yüksektir.Polonya,Estonya gibi ülkeleri tercih edebilirsiniz.

3 1 0 0 0 2
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin En Pahalı Yemeğini SDÜ Öğrencisi Yiyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478