Öğrenci Gazetesi

Erasmus Nedir? Neden Erasmus Yapmalıyız?

Erasmus Nedir? Neden Erasmus Yapmalıyız?. Erasmus Hangi Bölümler Gidebilir?. Erasmus programı,1980’lerin sonlarından beri var olan, Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. Erasmus programı, yurt dışı eğitimi ve staj imkanlarının yanında master ve doktora seviyeleri ile öğretim üyelerine de yöneliktir. 3-12 ay arasında süren program 37 ülkeden,4000’den fazla yüksek öğrenim kurumu dahil olur. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler ise: İspanya, Almanya, Fransadır.

Erasmus Nedir?

Erasmus, Avrupa Birliği’nin eğitim ve gençlik programları kapsamında yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. Bu program kapsamında Avrupa’daki üniversiteler arasında öğrenci değişimi sağlanmakta, öğrenciler farklı ülkelerde eğitim alma ve yaşama fırsatı bulmaktadır. Erasmus programı, Avrupa’da kültürel etkileşimi artırmayı, dil öğrenimini teşvik etmeyi ve Avrupa gençliğinin entegrasyonunu desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu program sayesinde öğrenciler farklı kültürleri tanıma, dil becerilerini geliştirme ve uluslararası deneyim kazanma imkanı bulmaktadır.


Neden Erasmus Yapmalıyız?

Erasmus yapmanın birçok faydası vardır. Öncelikle, farklı bir ülkede eğitim alarak yeni kültürleri tanıma ve dil becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Ayrıca, uluslararası ilişkileri ve küresel bakış açısını genişletir. Bunun yanı sıra, Erasmus deneyimi kişisel gelişimi destekler ve özgüveni artırır. Ayrıca, farklı ülkelerde edinilen eğitim ve deneyimler, kariyer olanaklarını da artırabilir. Bu nedenlerle, Erasmus yapmak, kişisel, akademik ve mesleki açıdan birçok fayda sağlayabilir.


Erasmus Hangi Bölümler Gidebilir?

Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programı öğrencileri Erasmus programından yararlanabilirler.


Erasmus Programının Amacı 

Üniversiteler arası eğitim kalitesinin artmasında, gelişmesinde katkı da bulunmaktadır. Ayrıca yurt dışı deneyimi yaşamaları, farklı yaşam tarzı ve kültürler tanırlar. Erasmus, öğrenciler ve öğretim üyelerinin çalışmaları, eğitim ve finans giderlerini karşılayarak Avrupa’daki üniversiteler arasında hareketliliği arttırmaktadır.


Erasmus Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

Erasmusa katılmak isteyenler için bazı koşullar vardır. Gitmek istediği ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçen kişiler için erasmus başvurusunu şöyle açıklayabiliriz:

  • Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
  • Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2,master ve doktora öğrencileri içinse 4 üzerinden 2,5 olması
  • Yabancı dil yeterlilik sınavından en az 70 puan almak
  • Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmak.

Yabancı dili geliştirmek, konuşmada pratiklik sağlamak, kariyer planlaması için önemli bir adım, sorumluluk bilincine sahip olmak, sosyal çevrede unutulmayan güzel günler ve arkadaşlıklar kazanmak.


Erasmus Programı İle Gidilebilecek Ülkeler

İngiltere, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerde yaşam masrafları yüksektir. Polonya, Estonya gibi ülkeleri tercih edebilirsiniz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu