Yaşam

Erotonomi Nedir? Erotonomi Belirtileri Nelerdir?

Erotonomi Nedir? Erotonomi Belirtileri Nelerdir?. Erotonomi birisinin size aşık olduğunu düşündüğünüz ancak aşık olduğunu düşündüğünüz kişinin size aşık olmadığı zamanlardır. Bu hiç tanışmadığınız sanatçı veya ünlü olabilir. Erotonomi hastaları bir kişiyle ilişki içinde olduğuna ve o kişiyle iletişim kurduğuna inanır.

Erotonomi Nedir?

Erotomi nadir görülen paronayak biçimidir. Etkilenen kişi başka bir bireyin kendisine aşık olduğuna inanır kadınlarda daha sık görülür. Erotomani aniden başlayabilir ve semptomlar genellikle uzun sürer. Sevginin amacı, tipik olarak, aldatılmış kişiyle daha önce çok az temas kurmuş veya hiç teması olmayan, daha yüksek bir sosyal statüye sahip, daha yaşlı, erişilemez bir kişidir.

Erotomani, şizofreni , şizo-duygusal bozukluk, psikotik özelliklere sahip majör depresif bozukluk, bipolar bozukluk veya Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere bir psikiyatrik hastalığın belirtisi olabilir.

Vaka raporları, sosyal medya ağlarının erotomaniye bağlı sanrısal inançları şiddetlendirebileceğini ve hatta tetikleyebileceğini ileri sürdü.

Sosyal medya, tanımayan insanlar arasındaki bazı engelleri ortadan kaldırır ve daha önce tamamen erişilemeyen kişileri gözlemlemek, temasa geçmek, takip etmek ve başka şekilde taciz etmek için kolayca kullanılabilir. Sosyal medya platformları mahremiyeti azaltabilir ve bu da takip davranışını çok daha kolay hale getirebilir.

Bazı çalışmalar, sanrıların aşırı stres veya travmayı yönetmenin bir yolu olarak gelişebileceğini ileri sürdü . Genetik ayrıca sanrısal bozuklukların gelişmesine de katkıda bulunabilir.


Erotonomi Belirtileri Nelerdir?

Erotomaninin temel belirtisi, başka birinin ona aşık olduğuna dair kararlı ve sanrısal bir inançtır.

Erotomani ile bağlantılı davranış, takip, yazılı iletişim ve diğer taciz edici davranışlar yoluyla temas kurmaya yönelik ısrarlı çabaları içerir.

Buna, sevginin nesnesinin gizli, kişisel ve onaylayıcı mesajlar gönderdiği inancı eşlik edebilir. Paradoksal olarak, bu inanç hedeflenen kişi tarafından tetiklenebilir ve dikkatin istenmeyen bir durum olduğu bilinmesine neden olabilir.

Erotomani teşhisi zor olabilir çünkü çok nadir görülen bir durumdur. Bazı psikiyatristler klinik uygulamada erotomani vakalarını görmezler ve bunlarla karşılaştıklarında semptomları bile tanımayabilirler.

Tek başına bir sanrı teşhisi yapılmadan önce aşağıdaki koşulların karşılanması gerekir:

  • Sanrılar, çok olası olmasalar bile, olası olayları içermelidir.
  • Sanrı, etkilenen kişinin hayatının diğer tüm yönlerinin işlevsel ve normal olmasıyla, yalnızca ilgili konuya uygulanmalıdır.
  • Düşük ruh hali veya manik dönemler de mevcutsa, sanrısal dönemin süresi duygudurum veya manik dönemden daha uzun olmalıdır.
  • Şizofreni, duygudurum bozuklukları ve sarhoşluk tümüyle dışlanmalıdır.

Erotonomi Tedavisi Nasıl Olur?

Eronomi tedavisi zor olabilir çünkü etkilenen kişi aşkının nedensiz olduğuna inanmaz.

Tedavi, etkilenen her kişinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmelidir. Öncelikler, sosyal işlevi sürdürmeye, sorunlu davranış riskini en aza indirmeye ve etkilenen kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanmalıdır.

Sosyal beceri eğitimi sağlamak ve erotomaniden kaynaklanan herhangi bir sorunla başa çıkmada pratik yardım sağlamak da yararlı olabilir


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu