Esenyurt’ta Taciz Olayı (MEB Harekete Geçti)

Yine iğrenç bir olayla karşı karşıyayız.

İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir ilkokulda 4’üncü sınıfa giden Suriyeli S. H., okulda bazı öğrencilere kendisini müdür yardımcısı olarak tanıtan sözleşmeli memur İsmail S.’nın cinsel tacizine uğradı. Olayın açığa kavuşmasının ardından MEB süratle harekete geçti. Bakanlık, öğrenciye tacizde bulunduğu iddia edilen sözleşmeli memur İsmail S.’nin işine son verdi, şahsın istihdamına ilişkin de soruşturma başlattı.

 “Sana kitap vereceğim, bütün Suriyelilere verilecek ancak ilk sana vereceğim” diyerek çocuğu kandırarak okulun deposuna götüren ve 12 yaşındaki kız çocuğunu taciz eden adamın çocuğun babasının ailesini birlikte yaşamadığını öğrenerek kendisine hedef seçtiği ifade ediliyor.

7 Şubat Cuma günü gerçekleşen olay anne R. D’nin çocuğunun şikâyeti üzerine Esenyurt Çocuk Büro Amirliği’ne gitmesiyle ortaya çıktı. 12 yaşındaki mağdurenin ifade tutanağında iğrenç taciz olayının detayları yer aldı. İfade tutanağında mağdure olayın başlangıcını şu ifadelerle anlatıyor:

“Sabah 5. derse girmeden önce bahçede okulun giriş kapısındaydım. Öğretmen İsmail hocam beni gördü ve yanına çağırdı. Bana gel ben sana kitap vereceğim dedi, bütün Suriyelilere verilecek ancak ilk sana vereceğim dedi. Ben korktum biraz. Birlikte alt kata indik. Gittiğimiz yer çok az ışıklıydı ve kitaplar ile inşaat malzemeleri vardı. Depo gibi bir yerdi. İsmail hocanın soyadını bilmiyorum ancak okulun müdür yardımcısı olduğunu biliyorum. Temizlikçi bir abla vardı bizi gördü. Sonra abla oradan gitti. Hoca gittiğini gözüyle kontrol etti. Depoya girdikten sonra kapıyı kapattı, sonra kitap istiyor musun dedi. Ben hayır istemiyorum dedim. “

Öğrencinin diğer bir ifadesinde de bu sözde öğretmenin kendisini Müdür Yardımcısı tanıtması yer aldı. Oysa kendisi sözleşmeli memurdu. Kendisini bazı öğrencilere yetkili birisi gibi göstermeye çalışıyordu.

Öğrenci tacizin ardından yaşananları ifadesinde şöyle anlatıyor:

“Odada 10 dakika kadar kaldık. Sonra 5 lira verdi zorla. Ben de dışarıya çıktım. Parayı çöpe attım. Ben bunu N. isimli öğretmenime anlatmaya çalıştım ancak bana şu an müsait değilim sonra anlat dedi. Ben sınıfta çok ağladım. Sonra olanları anneme anlattım. Annem beni özel doktora götürdü”

Lütfen susmayalım, konuşalım, öğrenelim, unutmayalım, unutturmayalım artık son bulsun bu iğrençlikler şimdi bu çocukların psikolojisini düşünmemiz gereken bizleriz. Çünkü bu iğrençlikleri yapan insanların normal olmadıkları kesinlikle bir gerçek, en azından bizler bir farkındalık yaratmalıyız.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

KYK Borçlarımız Silinecek mi?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478