Gündem

Eski Kimlik Kartları Ne Zamana Kadar Geçerli?

2019 sonlarına gelinmesi ile birlikte eski kimlik kartlarının 2020’de geçerli olmayacağı hakkında söylentilerin çıkması vatandaşlar arasında büyük paniğe neden oldu.

Yeni Kimlik Kartı İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

1 Ocak 2017’den itibaren dağıtılmaya başlayan yeni cipli kimlik kartlarına yönelik yenileme başvuruları artarak devam ediyor. İlk günlerde teknik alt yapının yetersiz olması nedeniyle yaşanan problemler giderilmiş olsa da Nüfus Müdürlüklerinde Randevu almak hala çok zor.

Bu konuya ilişkin bir açıklama yapan Balıkesir Valiliği, bu tartışmaya son noktayı koydu. Çipli kimlik kartı başvurularının 2019 yılı sonunda sona ereceği yönündeki söylentilerin asılsız olduğunu ve vatandaşların telaşlanmasını gerektirecek bir durumun bulunmadığını belirten Valilik, “Ülkemizde nüfus cüzdanlarının 2023 yılına kadar yenilenmesi hedeflenmektedir ancak mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitirdiğine dair herhangi bir son tarih ve yasal düzenleme bulunmamaktadır” değerlendirmesini yaptı. Kısacası Valilik, eski kimlik kartlarının 2023’e kadar kullanılabileceğini ifade ediyor.

Yeni kimlik kartı başvuruları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi veya Alo 199 Çağrı Merkezinden yapılabiliyor.

Yeni kimlik kartı başvurusu yapmak için gerekli belgeler ise şunlar: Nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge, banka dekontu ve son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf.

Kimlik yenileme ücretleri 2019 yılı için; doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 22,50 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için ise 45,00 TL. ücret ödemeniz gerekiyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu