Gündem

Eskişehir’de 50 Bin Öğrenci Elinde Bavuluyla Barınacak Yer Arıyor

Son günlerde sürekli gündeme gelen öğrencilerin barınma sorunu her şehirde olduğu gibi Eskişehir’de de öğrencilerin kabusu haline geldi. Eskişehir’de 50 Bin Öğrenci Konaklama Sorununu Çözemediği İçin Açıkta Kaldı.

Eskişehir’de 50 Bin Öğrenci Konaklama Sorununu Çözemediği İçin Barınacak Yer Arıyor

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi açıklamasına göre: Eskişehir’de 50 bin öğrenci kendi imkanlarıyla barınma sorununu çözmeye çalışıyor

Okulların açılması ile birlikte hemen hemen her şehirde konaklama sorunu ortaya çıkmaya başladı. Bu şehirlerden biri de Eskişehir ve öğrencilerin barınma sorunu ile ilgili olarak TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi bir açıklama yayınladı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 30 bin, Anadolu Üniversitesi’nde 22 bin, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde 13 bin öğrenci olmak üzere toplam 60 bin öğrenci olduğunu ifade eden Şube Başkanı Orkun Kılıç “Buna karşılık 7.000 kız, 5.000 erkek ve yakın zamanda hizmete başlayacak 1.500 erkek (kapasite artırımıyla 1.790), 1.250 kız (kapasite artırımıyla 1.400) olmak üzere toplam 15.200 kapasiteli yurt imkanı mevcuttur. Sadece, yaklaşık 900 bin nüfuslu kentimizde bile, 50 bin öğrenci kendi imkanlarıyla barınma sorununu çözmeye çalışmaktadır” dedi.


18 Yaşında Elinde Bavuluyla Bilmediği Bir Şehre Gelen Genç, Kalacak Yer Bulamıyor

“Ülkenin geleceği şüphesiz ki memleketi için, geleceği için eğitim alan, emek veren üniversitelilerdir. Toplumumuzun, toplumumuzu bu geleceğe taşıyacak gençlerimize sahip çıkması gerekirken; 18 yaşında elinde bavuluyla bilmediği bir şehre gelen genç, kalacak yer bulamıyor, talep edilen fahiş fiyatlara ise cep harçlıkları dayanmıyor! Parklarda yatan bu gençlerin “barınamıyoruz” çığlığı ve bu konunun çözümsüzlüğü hepimiz adına utanç verici bir boyuta ulaşmıştır.

Ülkemizde yaklaşık 9 milyon üniversite öğrencisi varken, yaklaşık 700 yurtta 700 bin öğrenci için kalacak yer sağlanabiliyor. Geri kalan 8 milyon 300 bin gencimizin ise, kendi imkanlarıyla bir çözüm bulmaları beklenilerek; özel yurtların ve ev kiralarının fahiş fiyatlarına ya da tarikat ve cemaatlerin kucağına itiliyor.

Geçirdiğimiz iki yıllık pandemi sürecinden, sadece yurt ve konut sahipleri değil, herkes etkilendi. Buna rağmen pandeminin faturası bu zamanlarda öğrencinin sırtına yükleniyor. Bu durum, aslında toplumumuzda çok daha büyük sosyal bir soruna işaret ediyor. Elazığ depreminde depremden bir gün sonra kiraları iki katına çıkarıp, komşularının mağduriyetinden kazanç elde etmeye çalışanlar, bugün de o kazancı öğrencilerden elde etmeye çalışıyorlar.

Öğrencilerin haklı isyanlarını anlatma çabalarını, sert bir üslupla bastırmaya çalışanlara karşı öğrencilerin sesini duyurmak adına buradayız. Gençlerimiz; barınamıyor, geçinemiyor, geleceksiz bırakılıyor. Bu sorunun bir an önce çözülmesi adına vatandaşları duyarlı olmaya, yetkili mercileri ise çözüm bulmaya davet ediyoruz”


➡Diğer Gündem Haberleri İçin TIKLAYINIZ


Öğrenci Gündemini Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Ederek Güncel Bilgilere Daha Hızlı Bir Şekilde Ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Gündemi: Instagram

Öğrenci Gündemi: Twitter

Öğrenci Gündemi: Facebook

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu