Üniversite

Estetisyen Nasıl Olunur? Estetisyen Maaşları 2024 Ne Kadardır?

Estetisyen Nasıl Olunur? Estetisyen Maaşları 2024 Ne Kadardır? Güzellik ve cilt bakımına önem veren pek çok birey günümüzde estetisyen olmak adına çabalamaktadır. Bu noktada elbette ki güzellik ve bakıma olan ilginin artması ve sosyal hesaplarda estetik güzelliklere ait içeriklerin çoğalması da etkili olmaktadır. Ancak estetisyen olmak sanıldığı kadar basit değildir. İşte nasıl estetisyen olunur, maaşları ne kadardır ve diğerler özellikleri nelerdir yazımızda…

Estetisyen Nasıl Olunur?

Estetisyen, cildin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için çeşitli bakım ve derin temizlik tedavileri uygular. Epilasyon, makyaj, cilt ve vücut bakımı gibi kişisel hizmetler verir.

Güzellik uzmanı olmak için estetisyen adaylarının öncelikli olarak yapması gereken işlemler arasında güzellik kursları yer almaktadır. Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bireyler adına güzellik uzmanlığı kursları düzenlenmektedir. Buradan mezun olan bireyler, onaylı sertifikaları ile birlikte gerekli güzellik salonlarında ya da güzellik ile ilgili tüm bakım merkezlerinde ve kozmetik dükkanlarında çalışabilmektedirler. Güzellik uzmanlığı kursları bu noktada bireylerin bir meslek sahibi olmalarına da destek vermektedir. Çünkü kurslarda öğrendikleri teorik ve uygulamalı bilgiler yeni estetisyenlerin bu meslekte kendilerini hızlıca bir şekilde geliştirip onlara hem bu mesleği sevdirir hem de mesleki anlamda gelişme gösterebilirler. İyi bir estetisyen olmanın süresi ise alınan eğitimlere ve kursların ders işleyiş sürelerine göre değişmektedir. Kişinin aldığı eğitim ne kadar verimliyse mezun olduğu kurstan veya okuldan aynı derecede de başarılı bir estetisyen olarak mezun olur. Aksi takdirde aldığı yetersiz eğitimler sonucu mezun olup uygulamaya geçtiği zaman uyguladıkları yanlış cilt bakımları sonucunda müşterilerin sağlığına zarar verebilir. Bu durum hem estetisyeni hem de cilt bakımı yaptıran kişiyi zorlar.

MEB Kursları ve Sertifika Programları

Estetisyen olabilmek adına bireylerin öncelikli olarak yapmaları gereken, MEB kurslarına ve sertifika programlarına katılmaktır. Günümüzde bireylerin profesyonel bir estetisyen olabilmeleri adına öncelikli olarak iyi bir eğitimden geçmeleri gerekmektedir. Bu noktada en önemli eğitimlerden bir tanesini veren MEB kursları ve birbirinden farklı sertifika programları bireylerin tecrübe ve bilgi sahibi olmasında önemli alanlardan bir tanesidir. Ancak bu noktada estetisyen ile estetik cerrahiyi birbirinden ayırmakta fayda bulunmaktadır. Estetisyen kursları, bireylerin güzellik merkezlerinde çalışmaları adına yeterli bilgiye ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Estetik cerrahiler ise doktor olmak ile birlikte bireylerin vücutlarında kalıcı değişikliker yapan tıp öğrencileri olarak adlandırılabilmektedir. Bu noktada estetisyen eğitimi alan bireylerin yapabilecekleri bir noktada sınırlandırılmaktadır.

Meslek Okulları

Estetisyen olabilmek adına bireylerin gerçekleştirebilecekleri bir diğer uygulama ise meslek okulları olarak adlandırılabilmektedir. Bireylerin çekirdekten yetişmeleri ve böylelikle daha deneyimli estetisyenler hale gelebilmeleri adına anadolu meslek liseleri ve yüksekokulları oluşturulmaktadır. Güzellik, saç kesimi, estetisyen ve kuaförlük eğitimleri gibi birbirinden farklı bölümlerde açılan meslek liselerinde ve okullarında bireyler, güzellik uzmanlığına ve estetisyenliğe dair tüm detaylı bilgileri öğrenebilmektedirler.


Başarılı Bir Estetisyen Olmak İçin Neler Gerekir?

 • Çalıştığı ortamı temiz tutmak
 • Disiplin ve devamlılık hususunda istikrarlı olmak
 • Eğitim aşamalarını her alanda doğru şekilde uygulamak, hata payını en aza indirmek
 • Güven vermek, anlaşılır olmak
 • Hatalardan ders çıkarmak ve onları bir daha tekrarlamamak.
 • İnsan psikolojisinden anlamak, sağlıklı bir iletişim kurma becerisine sahip olmak
 • Temiz, bakımlı ve öz güvenli olmak
  Estetisyen olmak isteyen bireyler kendisine bu alanda yeni bir yol çizer ve mesleki anlamda hayatında yeni ve olumlu değişikliklere de yol açmış olur.

Estetisyenlerde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Kibar ve iyi huylu
 • Mükemmel kişiler arası ve iletişim becerilerine sahip olur.
 • İyi konuşulur ve konuşulur
 • Müşterilerinin ihtiyaç ve isteklerini hızlı ve uygun bir şekilde değerlendirebilirler.
 • Mükemmel zaman yönetimi becerilerine sahipsin
 • Hem yalnız hem de ekip içinde iyi çalışabilir
 • Düzgün ve parlak bir görünüme sahip
 • Fiziksel dayanıklılığınızı gün boyu uzun süre ayakta tutun
 • Profesyonellik, dokunma ve takdir yetkisini daima koruyun
 • Samimi, giden bir kişiliğe sahip olmak

Estetisyenler Nerede Çalışabilirler?

Estetik uzmanları;
• Tam hizmet salonlarında,
• Spa merkezlerinde,
• Tatil köylerinde,
• Yolcu gemilerinde,
• Medikal kaplıcalarda,
• Spa merkezlerinde, sağlık hizmetlerinde gerçekleştirirler.

Estetik uzmanları makyaj gibi belirli bir uzmanlık alanında uzmanlaşabilirler veya cilt bakım ürünleri üreticileri için ajanlar veya hatta özel cilt bakım ürünleri satan perakendeciler için toptan alıcılar olarak görev yapabilirler.


Estetikçiler Ne Kadar Kazanıyor?

Yüz ve vücut yaşlanma karşıtı ve gençleştirici cilt bakım ürünlerinden ağda ve makyaj ürünlerine kadar cilt bakım endüstrisi her zamankinden daha popüler ve etkileyici bir hızla büyüyor. BLS’ye göre, 71,800’de 2018 Estetisyen vardı; 2028 yılına kadar bu sayının% 11 artarak 79,600’e çıkması bekleniyor. .

Bu cilt bakımı uzmanları için ortalama maaş $ 31,290, en yüksek 10% 59,790 kazandı. Fakat mesleği cildi güzelleştirmeye odaklananlar arasında, bu maaş istatistikleri çoğu zaman tüm hikayeyi anlatmıyor.
Bunun nedeni, Estetikçiler için toplam kazanç potansiyelinin, sonuçta 10%, 20% veya daha fazlasına katkıda bulunabilecek ürün ve hizmetlerdeki ipuçları, primler ve komisyonlarla arttırılmasıdır.

Pazara, salonun veya spa’nın bulunduğu yere ve hizmetlerin maliyeti, armağanları, ikramiye ve komisyonlara bağlı olarak, temel maaş önemli ölçüde artabilir.

Estetik uzmanları çeşitli ortamlarda çalışırlar; en popüler ikisi tıbbi kaplıcalar ve cilt bakım salonları / kaplıcalardır. Salonlarda ve kaplıcalarda çalışanlar ortalama 40,600 $ maaş alırken, dermatologların ve plastik cerrahların ofislerinde 43,900 $ daha yüksek maaş alıyorlar.


Estetisyenlerin Aldığı Kurslar Nelerdir?

 • Tırnak Bakımı: Manikür, pedikür, tırnak yapıları, tırnak hastalıkları ve hastalıkları, manikür tedavisi ve yırtık tırnakların onarımı hakkında temel bilgiler sağlar.
 • Cilt Bakımı ve Terapisi: Bu çevrimiçi kurs cilt ürünleri ve uygulamalarının yanı sıra cilt fizyolojisi ve bozukluklarını da kapsar.
 • Cilt Analizi ve Masaj: Bu kursta peeling, yüz masajı yöntemleri, yüz maskesi uygulamaları ve yüz temizleme teknikleri ele alınmaktadır.
 • Kozmetik kimyası: Cilt biyolojisi, hücre fizyolojisi, emülsiyonları ve cilt ürünleri hakkında bilgi edinin.
 • Makyaj uygulaması ve renk teorisi: Fondöten ve göz makyajı uygulama tekniklerini, uygulama araçlarını ve cilt renklerini kontrol edin.
 • Tıbbi Terminoloji: Tıbbi uzmanlık alanındaki tüm alanlarda, tıbbi transkripsiyon amaçları için yaygın olarak kullanılan kelimelerin ve cümlelerin tıbbi terimlerini ve anlamlarını anlayın.
 • Terapötik Masaja Giriş: Masaj terapisinin amaçlarını ve prensiplerini ve ayrıca çeşitli masaj yöntem ve tekniklerini öğrenin.

Estetisyen Maaşları 2024 Ne Kadardır?

Estetisyen maaşları bir çok faktöre göre değişmektedir. Özellikle tecrübe maaşı etkileyen faktörler arasındadır. 2024 yılı itibariyle ortalama estetisyen maaşları 25 bin TL civarındadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu