Din

Evde Hafız Nasıl Olunur? Hafız Olmak Ne Kadar Sürer?

Evde Hafız Nasıl Olunur? Hafız Olmak Ne Kadar Sürer?. İslam dünyasında oldukça önemli olan Hafızlık için araştırmalar yapılmakta. En çok da Evde çalışarak nasıl hafız olunur? sorusu merak edilmekte. Bununla birlikte Hafız Olmak İçin Nereye Başvurulur, Hafızlık Şartları Nelerdir? araştırılmakta. Biz de bu yazımızda Hafızlık Eğitimi Nasıl Olur, Kaç Yaşında Başlanmalı? ve Evde Nasıl Hafız olunur? sorularının cevapları ve Hafızlık ile ilgili tüm detayları hazırladık…

Evde Hafız Nasıl Olunur?

Kuran-ı Kerim’in muhafızları olarak da bilinen Hafız olmak için Evde Nasıl hafız olurum? sorusu çok fazla merak edilmekte. Özellikle çocuklarının Hafız olmasını isteyenler yada hafız olmak için araştırma yapanlar için bu yazımızda Hafız Nedir, Nasıl Olunur Kimler Olabilir? Hafız Olma Şartları Nelerdir? sorularının cevaplarını derledik. Öncelikle Hafız Anlamını açıklayacak olursak; Kuran’ı Kerim’i baştan sonra ezberlemiş olan ve ezbere okuyabilen kişiler hafız denir. 

Hafız Arapça h-f-z olarak telaffuz edilen hafız kelimesinin anlamı koruyan, ezberleyen demektir. Az öncede belirttiğimi gibi hafız kelimesi Kur’an-ı Kerim’i baştan sona ezberleyen ve koruyan kişi anlamına gelmektedir. Diğer bir şekilde Hafız kelimesinin anlamı aynı zamanda Allah’ın isimlerinden koruyan gözeten ve muhafaza eden anlamına gelir.

Kuran’ı Kerim 604 sayfadan oluşur toplam 114 sure 6666 ayet bulunur. Kur’an’da aynı zamanda 30 cüz vardır ve hHer cüz 20 sayfadan oluşmaktadır. Fatiha Suresi ile başlayan Kuran’ı Kerim, Nas Suresi ile biter. Bütün bunları ezberlemek oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Günümüzde tam olarak net rakam bilinmese de 30 binden fazla hafız vardır. Hafız olabilmek için Kuran’ı Kerim’i baştan sonra ezberlenmelidir.


Hafızlık Eğitimi Nasıl Olur?

İlk olarak Kur’an’daki sureler kolay sureden zor sureye doğru sıralanıyor. İlk olarak bir sayfa alınıyor ve üçe bölünüyor, daha sonra ilk beş, satır sonrasında da diğer satırlar, beşer beşer ezberleniyor. Ezberlenen satırlar birleştirildikten sonra ezber tekrar yapılıyor, daha sonra ikinci sayfaya geçiliyor. ikinci sayfada da aynı metot uygulanıyor ve sonrasında uygulanan bu silsile 10 sayfa boyunca devam ettiriliyor.

Ezber 3 kişiye dinlettiriliyor. Doğruluğu durumunda ikinci 10 sayfaya geçiliyor ve aynı teknik, ikinci 10 sayfada uygulanıyor. Bu kez ezberler 4 kişiye dinlettiriliyor ve doğruluğu durumunda 20 sayfanın ezberlenmesi gerçekleştirilmiş oluyor. Hafız olmak için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Dileyen herkes diledikleri yaşlarda Kuran’ı Kerim’i okumaya ve ezberlemeye başlayabilir.

Hafızlık için Kur’an-ı Kerim’in yani 6666 ayetin tamamının ezberlenmesi ve sürekli tekrar edilmesi gerekir. Ezberlerin eksik olması ya da sürekli şaşırmaların olması halinde hafızlık tam olmayacaktır. Ayrıca ezber yaparken  yanlış ezberlendiği takdirde düzeltmek çok zordur. Bunun için Kuran-ı Kerimi düzgün ve doğru okuyan bir hoca ile hafızlığa başlamak çok önemlidir. Hoca ile çalışma imkanı yoksa sürekli olarak ehil hocaların kaset ve cdlerin den sure dinlemeleri yapılabilir.

Bir an önce ezberlenmesi için hızlıca yanlış şekilde ezberlemek yerine mahreç ve telaffuzlar yerine oturmalıdır. Sayfayı ya da sureyi ezberlemeden önce düzgün okuyuş ile yüzünden en az 10 defa okumak gerekir. Dinleme imkanı varsa 3-4 kere de dinleme yapılması tavsiye edilir. Arapça bilgisi varsa Kuran-ı Kerimi metin içinde çözmeye çalışın. Anlamını kestirebildiğiniz yerleri ezberlemek daha kolay olacaktır. Ayetleri yüzüne okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın. Ancak aşır okur gibi çok ağır değil normal hızda okunmalıdır.


Evde Hafızlık İçin Nasıl Çalışır?

Evde hafızlığa çalışmak isteyenler için yol gösterici olması açısından Nasıl Çalışılır, Nasıl Hazırlanır? sorularına cevaben bir kaç madde hazırladık. aşağıdaki listeyi adım adım takip ederek hazırlanırsanız istediğiniz Hafızlık için  hazır hale gelebilirsiniz.

İstekli Olmak

Hafızlık eğitimi uzun ve azim isteyen bir süreçtir. Sürekli tekrarlar yapmak ve gerektiğinde aylarca ezber yapmakla hafız olunur. Hafızlıkta isteksizlik başladığında ya da kişi kendinde bu azmi bulamadığında hafızlık eğitimini tamamlamak zor olacaktır.

Hafızlık yapan kişiler için en önemli motivasyon kaynağı ise Peygamberimiz (s.a.v.)’in hadisi şerifi olmaktadır. ‘’Kim Kur’an-ı Kerim’i güzelce okur, onu ezberler, helal saydıklarını helal haram kabul ettiklerini haram kabul eder ve buna uyarsa Allah bu sayede o kişiyi cennete koyar. Ailesinden hepsi cehennemi hak etmiş olan on kişiye şefaat etme hakkı verilir.’’ (Tirmizi)

Doğru Hocalarla Çalışmak

Hafızlık eğitiminde yol gösterici olan doğru hocayı bulmak eğitimi etkileyen en önemli detaylardandır. Kişi kendisine yakın gördüğü ve Kur’an-ı Kerim ezberlerinde hatalarını birlikte düzeltebilecekleri bir hoca bulmalıdır. Ayrıca bulunacak olan hocanın gerçekten hafızlık eğitimi verebilecek düzeyde olması ve hafızlıkta üst bir mertebede olması gerekir.

Kur’an-ı Kerim eğitimi fem-i Muhsin yani Kur’an’ı güzel okuyan bir kişiden öğrenilmelidir. Kur’an okurken yanlış okumaları olmayan ve tecvit kaidelerine dikkat eden bir hoca bulmak hafızlık eğitimini doğru bir şekilde devam ettirmeyi sağlayacaktır.

Yaşayarak Ezber Yapmak

Kur’an-ı Kerim’i ezberleyecek olan hafızların sadece ayetleri ezberleyerek değil yaşayarak da bunu göstermesi gerekir. Kur’an-ı Kerim kendisini yaşamayan ve kendisi ile amel etmeyen kişiler için ezberlenmesi zor bir hal alır. Önemli olan onu yaşayarak ezberlemektir.

Hafızlık Başarı Belgesi

Hafızlık eğitimini bitiren kişilerin ezberlerini alanında uzman bir komisyona dinleterek hafızlık eğitimini tamamladıklarına dair bir belge alması gerekmektedir. Alınacak olan bu belge Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak olan alımlarda önemli bir detay olup hafızlara görevlendirmeler sırasında öncelik tanınmaktadır. Ayrıca özel kuruluşların görevlendirilmesinde de hafızlık belgesi belirleyici bir detay olacaktır.


Hafız Olmak Ne Kadar Sürer?

Hafızlık tekniği şöyle işlemektedir; Sureler kolaydan zora doğru sıraya konmaktadır. Daha sonra bir sayfa alınarak 3’e bölünüyor, önce ilk 5 satır, daha sonra diğer satırlar 5’er 5’er ezber yapılmaktadır. Daha sonra birleştirilerek ezber tekrar edilerek tamamlanıyor. Normal şartlar içerisinde hafızlık eğitimi 1 ila 2 yıl sürmektedir. Hafızlık kursunda bir iki yıl içerisinde hafızlığı bitirenler olduğu gibi, gayretli çalışmalarıyla 6 ay gibi çok kısa bir sürede hafızlığını tamamlayanlar da bulunmaktadır.


Hafız Başvuru Şartları Nelerdir?

Dönemsel olarak kamu personel alımı ilanına çıkılan ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandığı üzere talep edilen şartlar doğrultusunda görevlendirileceği ilan edilen hafızlar için yayımlanan son ilana göre özellikle Kuran kursu öğreticiliği hakkında iş imkanı sunulmuştur.

Bahsi geçen Diyanet İşleri Başkanlığı Kursu öğreticiliği kamu personel alımında ise adaylardan talep edilen şartlar; İlahiyat Fakültesi, İlahiyat M.Y.O, İlahiyat Önlisans, İmam Hatip Mezunu olmak, KPSS’den en az 50 puan almış olmak, Hafız olarak sözleşmeli personel statüsünde çalışmaya mani herhangi bir adli sicil kaydına sahip olmamak şartları aranmaktadır.


Hafız İş İmkanları Nelerdir?

Hafız olarak hizmet vermek isteyen personel adaylarının özelde vakıflar ve derneklerde görev alması mümkünken; kamuda ise sadece Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde açılan kadrolara başvuru yapılabilmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Vaize Nedir? Vaize Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu