Din

Evde Kıble Yönü Nasıl Bulunur? Evde Kıbleyi Bul Online

Evde Kıble Yönü Nasıl Bulunur? Evde Kıbleyi Bul Online. Dünyanın her yerinde kıble, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde Kabe‘ye bakan yöndür. Müslüman alemi ibadetlerini günde 5 kez kıbleye dönerek yaparlar. Kendi evimizde kıblenin yönünü biliriz ama başkasının evine gittiğimizde kıble yönünü bulamaya biliriz. Peki Evde Kıble Yönü Nasıl Bulunur? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim. İşte Evde Kıbleyi Bul Online yöntemi.

Evde Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Bilmediğiniz yerlerde namaz kılmak için önce kıbleyi bulmak gereklidir. Eğer pusulalı seccadeniz var ise pusula yuvasındaki Kuzey (N) ile çakışıncaya kadar çeviriniz. Pusula iğnesi ile N çakıştığında durun. Sonrasında (Kuzey yani N den itibaren) saat yönünde bulunduğunuz şehre ait pusula derecesini pusula üzerinde bulun. O kıble açısının gösterdiği yön sizin kıble yönünüzdür.

Eğer pusulalı seccadeniz yok ise evde kıbleyi bulmak için yakınınızda Cami var ise ülkemizdeki tüm camilerin minarelerinin çıkış kapıları kıble yönüne bakacak şekilde inşa edilir. Camilerin minarelerindeki çıkış kapılarının yönüne bakarak evde kıblenizi bulabilirsiniz.

  • Ayrıca yakınınızda bir mezarlık var ise mezar taşlarının bakarak kıble yönünü bulabilirsiniz. İslamiyette mezar baş tarafı daime kıbleyi gösterir.
  • Ayrıca ağaçların yosunlu tarafı kuzey yönünü gösterir. Zıt tarafı kıble olur.
  • Karıncalar yuva yaparken çıkardıkları toprağı yuvanın kuzey istikametine yığarlar. Yine zıt tarafı kıble olur.

Kabe, ülkemizden bakıldığı zaman Güney tarafta kalmaktadır. Tam konumu ise Güney Doğudur. Bu durumda kıbleyi bulmak için Güney yöne doğru dönmek gerekir. Kıble Güney yöne bakar.


Kıble Saati İle Kıbleyi Bulma

Kıble saatleri sadece adı geçen şehir için geçerlidir. Bu kıble bulma tekniği de sadece Türkiye’deki şehirlerle ilgilidir. Tüm dünyadaki kıblenin aynı anda tespit edildiği güne ise, “Dünya Kıble Günü” denir. O an, gündüz olan dünyanın tümündeki her nokta için geçerlidir. Kıble tayininde yapılan hataları gidermek için 28 Mayıs ve 16 Temmuz tarihleri, Dünya Kıble Günü olarak kararlaştırılmıştır.

Senede iki defa, 28 Mayıs Türkiye saati ile 12.18’de ve 16 Temmuz saat 12.27’de güneş tam Kâbe-i Muazzama üzerinde bulunur. Bu iki vakitte, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe doğru yönelen kimse, aynı zamanda kıbleye dönmüş olur. Böylece bir yerin kıble yönü kolayca ve doğru bir şekilde belirlenebilir.


Evde Kıbleyi Bul Online

En doğru kıbleyi bulmak için www.qiblalocator.com adlı siteye girip tıkladığınızda evinizin kıblesini kolayca bulabilirsiniz. Bu site evinizin çatınızın üstüne kadar yaklaşıp evinizin doğru kıblesini bulmaktadır.


Kıble, kimliğimiz ve Müslümanlar arasındaki birliğin sembolü olarak hizmet eder. Kur’an’da Allah şöyle buyurur:

Her ümmet için (namazlarında) yönelecekleri bir yön vardır. Öyleyse iyi olan her şeye doğru koşun. Nerede olursanız olun, Allah sizi (kıyamet gününde) bir araya getirecektir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir. Ve (namaz için) nereden yola çıkarsan çık, yüzünü (Mekke’deki) Mescid-i Haram tarafına çevir; şüphesiz bu, Rabbinden gelen bir gerçektir. Ve Allah yaptıklarınızdan gafil değildir. (Kur’an 2:148-149)


İlginizi Çekebilir  👇

👉 En Güzel Ezan Sesi MP3 İndir Ücretsiz 

👉 Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

👉 En Güzel Tevbe ve İstiğfar Duası 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu