Gündem

Eyüp Aksu “Taksiciler İçin Taciz Suç Olmaktan Çıkarılsın”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) Dava Açtı. Davada ‘taciz suçu işleyen şoförlerin taksicilik yapmasının engellenmesi‘ maddesinin kaldırılmasını istedi. Tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz…

Eyüp Aksu “Taksiciler İçin Taciz Suç Olmaktan Çıkarılsın”

İTEO Başkanı Eyüp Aksu’nun, İBB’ ye açtığı davada, ‘taciz suçu işleyen şoförlerin taksicilik yapmasının engellenmesi‘ maddesinin kaldırılmasını istedi. Açılan davadaki ayrıntılara göre, bu hamle taciz suçundan ruhsatı iptal olmuş taksicilerin yeniden göreve dönmesini sağlayacak.

İBB’ nin taksi projesi UKOME’ de 10’uncu kez reddedilirken, İstanbul halkı taksi ve taksicilerden yakınmaya devam ediyor. 2019 yılında İBB ye gelen 103 bin 669 şikayetin 1500’ünü taciz ve darp suçlamaları oluşturuyor. Aksu ise bu sayıyı küçümseyerek “Günde 1 milyon 403 bin yolcu taşıyoruz. Toplu taşımayla kıyaslandığında şikayet oranları asgari oranda olan bir meslek grubuyuz.” ifadelerini kullanmıştı.

2020’de 72 olan taciz şikayeti 2021’de 100’e yükselirken Eyüp Aksu, İBB bünyesindeki Toplu Ulaşım Hizmetleri Kalitesi Değerlendirme Sistemi’nde (TUDES) taciz suçu işleyenlerin taksici olmasını engelleyen bir maddenin kaldırılması için İBB’ ye dava açtı.


Yahya Uğur “Eyüp Aksu, İnsani Değerleri Ayaklar Altına Almış

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın sekiz yıl boyunca başkanlığını yürüten, şimdi de Türkiye Esnaf Vakfı başkanlığına devam eden Yahya Uğur bu hamlenin ‘taciz suç olmaktan çıkarılsın’ anlamına geldiğini belirtti. Uğur şunları söyledi:

“Tacizi yapan ahlaksız adam o bile bunu savunamaz. Bunu yapmak ahlaksızlıktır. Böyle bir şeyde başını önüne eğer susar. Eyüp Aksu gerçekten taksicileri temsil etmekten çok uzaklaşmış. Hatta insani değerleri bile ayak altına almış.. 1500 tane şikayet olmuş tacizden, ‘Ne var ki bunda’ diyor. Sanki bir bardak üretim markası bir milyon bardak üretiyoruz da içinden 1500 tanesini de çatlak çıkmış der gibi. Bu yaklaşım dünyadaki insani değerleri bitirecek bir şey. Bunu nasıl savunursunuz?”

Vatandaşlar tacizle karşılaşmaları durumunda 153’ü arayarak şikayette bulunabiliyor. İspatlanması durumunda da söz konusu taksicinin şoför kartı İBB tarafından iptal ediliyor. Bu taksici hiçbir arabada çalışamıyor.


Kadınları Tehlikeye Atan Bir Hamle

Özellikle son 15 yılda kadın müşterilerde çok artış olduğunu belirten Uğur sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün kadınların hayatını tehlikeye atan bir hamle. Bu toplumu tahrik etmek, sütü bozuklara fırsat vermektir. Yapacakları kötü hareketleri meşrulaştırmaktır. Bunu hiçbir taksici kabul etmez. Yarın öbür gün biri tacizde bulunsa sonra çıkıp dese ki ‘Ne var yani bizim başkanımız da bunu çok önemli olmadığını söyledi’ yalan söylemiş olabilir mi?”


Bir Taksi Şoförünün Yorumu :

“Eyüp Aksu hariç 17 bin 394 taksici bundan rahatsız. Bunu bir de kurum olarak yapıyor. Kurumun avukatını bu işlerde kullanıyor. ‘Taciz maddesi kaldırılsın, taciz suç olmaktan çıkarılsın’ derken taksicilerin istemediği bir şeyi taksicilerin parasından ödeyerek yapıyor bunu. Taciz nasıl savunulabilir aklım almıyor.”


Twitter : Eyüp Aksu


Yaptığı açıklamanın yanlış lanse edilerek farklı bir algı oluşturulmak istenildiğini belirten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) resmi sitesinde Kamuoyuna Duyuru Yayınladı


Eyüp Aksu Kimdir, Nerelidir? Eyüp Aksu’nun Kaç Taksisi Var?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu