Blog

Fark Yaratan Mühendislerin 10 Özelliği

Fark Yaratan Mühendislerin 10 Özelliği. Her gün gelişen teknoloji ve iş tanımları ile aranan ve fark yaratan kişilerde değişmekte. Fark yaratmak için genel başarı seviyesinin üzerinde olmalıyız gelecek yıllarda aranan mühendis olmamız için bazı beceriler.

Fark Yaratan Mühendislerin 10 Özelliği

Mühendisler sabırlı, detaycı, bilgisayar bilgisine sahip olmalı ve problem çözme yeteneğine sahip olmalıdır. Fark yaratan mühendisler aşağıdaki özellikleri geliştirerek ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek başarıya ulaşabilir.

1) Analitik Düşünebilmek

İyi bir mühendis analitik zekâya sahip olmalı. Analitik düşünme becerisi problemi analiz etme noktasında doğru soruları sorup, problemlerin arkasındaki gerçek problemleri görebilmektir. Analitik düşünceye sahip kişi sorun karşısında çözüm odaklı düşünür. Çözüme ulaşmak içinde sorunu oluşturan ögeleri zihninde ayrıştırarak aşama aşama çözüme ilerler.


2) Kuvvetli İletişime Sahip Olmak

Ekiple beraber çalışan insanlar için hem yazılı hem de sözlü olarak iletişim kurma yeteneği elzemdir. İyi bir iletişime sahip olmayan kişiler zamanla sorun yaşayabilir bu durumda hem kişide hem ekipte huzursuzluk yaratabilir. İnsan ilişkilerini başarılı yürütmenin en temel şartı iyi bir iletişim yeteneğine sahip olmaktır.


3) Kendini Geliştirmeye Açık Olmak

Hızlı değişime ayak uydurabilmek ve sürekli değişimin içinde olabilmek adına kendini geliştirmeye açık olup ve bu gelişim için çabalamak gerekmektedir.


4)  Merak Duygusuna Sahip Olmak

Araştırmanın ve öğrenmenin en iyi besini merak etmektir. Merak duygusu akılda oluşacak bir soru ile başlar ve araştırmaya yönlendirir. Araştıran kişi öğrenmeye başlar ve öğrendikçe aklında yeni soru işaretleri oluşur. Böylece merak edip öğrenen kişi sonsuz bir denizde kulaç atmaya başlar ve her kulacında yeni bir bilgi öğrenir.


5) Sorumluluk Sahibi Olmak

Mühendis veya yönetici olan kişiler aldıkları kararlar ile fark yaratabilirler. Karar alabilmek ise büyük bir cesaret ister çünkü oluşabilecek hataların sorumluluğu sizde olacaktır. Ancak sorumluluk alan kişiler karar alabilecek konumlara gelebilir bunu unutmayalım.


6) Sabırlı Olmak

Zor şartlarda çalışılan ve büyük emek gerektiren görevler ile bazen en baştan başlamak büyük bir sabır ister. Bu sabrı gösterenler mutlaka başarıya ulaşacaktır çünkü sabır ile denemeye devam eden kişiler mutlaka başarıya giden yolu bulacaktır. Sebat fark yaratan kişilerde olması gereken özellikler arasında yer almaktadır.


7) Karmaşık Problem Çözebilmek

Bu yeteneğin gelişmesi, iş hayatında da bize önemli oranda yardımcı olur. Şirketlerin uzun zamanlar boyunca vaktini, enerjisini tüketen karmaşık problemler gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla karmaşık problem çözme yeteneği fark yaratan bir olgu olmuştur. Bu beceriye sahip kişi edindiği bilgileri gözlem ve deneylerle destekleyerek somut veriler elde edebilir, bunu yorumlayıp daha iyi çözümler bulmak için öneriler sunabilir. Karmaşık problem çözebilen kişiler mantığı ve rasyonelliği birleştirerek, güçlü ve zayıf yönleri fark edip, problemi çözebilecek alternatif yöntemleri bulabilir.


8) Yönetim Becerilerine Sahip Olmak

Mesleğinde uzun zaman geçirenler yönetici konumlarına geldiklerinde veya daha genç yaşlarda yönettikleri projeler ile fark yaratabilmek için iyi bir yönetim becerisine sahip olmalıdır. Liderlik becerileri ile süreci ve ekibini iyi yönetenler başarıya daha hızlı ve kolay ulaşarak bir adım öne geçerler. .


9) Yaratıcı Olmak

Yaratıcılık fark yaratmak için olmazsa olmaz bir özelliktir. Yaratıcı kişiler kendinden önce yapılanları tekrar etmez, risk alarak yeni bir arayışa çıkarlar. Her zaman olmasa bile mutlaka bir gün başarıya ulaşırlar. Yeniyi bulmak ise kolay değildir çünkü farklılıkları araştırmak gerekir sadece sizin gibi düşünenlerle değil sizden çok farklı olanları görmeniz ve hepsi bir potada eritip özgünlük yaratmanız gerekir. Farklı olanları görebilmek içinse gezmek ve görmek gerekir. Yurt dışında farklı bir kültürde vakit geçirmenin faydası bu konuda çok fazladır.


10) Duygusal Zekâya Sahip Olmak

Beraber çalıştığımız insanların duygularını doğru yorumlayabilmek ve kendi duygularınızı kontrol edebilmek önemli noktalardan biridir. Empatik bir zihin yapısına sahip olmak ve duygusal zekânızı geliştirmek fark yaratacak yetenekler arasındadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Mühendisler İçin 25 Film Önerisi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu