Yaşam

Favimol Nedir, Ne İçin Kullanılır? Favimol İlacın Yan Etkileri Nelerdir?

Favimol Nedir, Ne İçin Kullanılır? Favimol İlacın Yan Etkileri Nelerdir?. Favimol yeni ortaya çıkan influenza tipi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarda veya bu virüsün sebep olduğu enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlar yetersiz geldiğinde kullanılan ilaçlara ek olarak doktorlar tarafından verilen bir ilaçtır. Favimol, bahsi geçen virüse diğer ilaçların etki etmediği öngörülüp devlet tarafından karar alındığı takdirde kullanılabilmektedir.

Favimol Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Pandemi sebebiyle Favipiravir etken maddesi olan ilaçların korona için kullanıldığı bilinmekte ve bu ilaçlardan biri de Favimol. Son zamanlarda sık sık aratılan ve korona ilacı olarak kullanılan Favimol etken maddesi Favipiravir dir. Ek izlenmeye tabi olan Favimol, bakteri kaynaklı enfeksiyonlara karşı etkili değildir. Bununla birlikte asıl önemli olan konu da  Favimol’ un devletin influenza virüslerine karşı önlem olarak bu tıbbi ürünü kullanım kararı alması halinde kullanılmasıdır. Hal böyle olunca bu ilaç korona tedavisinde kullanılması öngörülmüştür.


Favimol’ü Aşağıdaki Durumlarda Kullanmayınız!

  • Favimol’ ün içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılık/alerji öykünüz bulunuyorsa,
  • Hamileyseniz veya hamilelik şüphesi taşıyorsanız, Favimol’ ü kullanmayınız

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Favimol Nasıl Kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Favimol’ ü doktorunuz tarafından reçete edilen şekilde kullanmalısınız.

Erişkinlerde doz aşağıdaki şekilde verilir:
1. gün: sabah 1600 mg (8 tablet) ve akşam 1600 mg (8 tablet) olmak üzere günde iki kez 2-5. günler: sabah 600 mg (3 tablet) ve akşam 600 mg (3 tablet) olmak üzere günde iki kez verilir. Kullanım süresi 5 gündür.

Uygulama yolu ve metodu:
Favimol ağızdan alınır. Tablet ezilmeden ve çiğnenmeden bir bardak su ile alınmalıdır.

Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
Favimol’ ün çocuklarda kullanımı bulunmamaktadır.

Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlılarda fizyolojik işlevler genellikle azaldığından, Favimol doktorunuz tarafından genel sağlık durumunuz sürekli izlenerek size reçete edilecektir.

Özel kullanım durumları:
Karaciğer yetmezliği:
Yapılan çalışmalarda karaciğer işlev bozukluğu bulunan hastalarda Favimol’ ün etken maddesi olan favipiravir seviyelerinde artış görülmüştür. Gerekli doz ayarlaması doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Böbrek yetmezliği:
Böbrek yetmezliğinde kullanım ile ilgili veri bulunmamaktadır. Ancak, gut hastaları ya da gut öyküsü olan hastalarda ve hiperürisemili (kanda ürik asit seviyesinin yükselmesi) hastalarda kan ürik asit seviyesi artabileceğinden ve semptomlar ağırlaşabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.


Favimol Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Favimol’ ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:
Çok yaygın: 10 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek: 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir. Bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor)

Aşağıdakilerden biri olursa, Favimol’ ü kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

  • Alerjik reaksiyon. Alerjik reaksiyonların belirtileri şunlardır: kırmızı veya kabarcıklı döküntü, yutma veya nefes almada zorluk, göz kapakları, dudaklar, yüz, boğaz veya dilde şişme.
  • Kabarma, ciltte yaygın pullanma, yüksek ateşin eşlik ettiği iltihaplı sivilceler, kızarıklık ve güneşe karşı daha hassas olma gibi ciddi cilt reaksiyonları
  • Dudak, göz, ağız, burun ve genital bölgede cildin kabarması ve soyulması, grip benzeri belirtiler ve ateş. Bu Stevens-Johnson sendromu adı verilen bir rahatsızlık olabilir.
  • Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Favimol’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu