Blog

Filmler Yardımıyla Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? İngilizce Öğrenmek İçin Film Nasıl İzlenmeli?

Filmler Yardımıyla Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? İngilizce Öğrenmek İçin Film Nasıl İzlenmeli?. Yabancı dil öğrenmenin 4 bileşenden oluştuğu bilinmektedir: yazma, okuma, dinleme ve duyduğumuzu yapabilme. Konuşma, herhangi bir yabancı dil öğrenme programındaki son ve en zor aşamadır. Öğrenmenin tüm bu bileşenleri, örneğin harici bir film izleyerek gelişir. Sinemada altyazı yazılarak yazma, filmin tekrarları ve altyazıları okunarak okuma ve konuşma pratiği yapılır böylece kelime hazinesi artar.

Filmler Yardımıyla Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Konuşulan kelimeyi anlamak için filmdeki konuşmaları dinleyerek öğrenirler.

Tabii ki, bir yabancı dil öğrenmenin birçok yolu vardır: eğitici (basit ama samimi) eğitim, anadili İngilizce olan kişilerle veya öğretmenlerle iletişim, ses kayıtlarını dinleme ve dil kurslarına katılarak. Ayrıca film izlemek oldukça etkili ve karlı bir seçenektir. Ancak film yapmak, yabancı öğretmenlerle iletişim kurmaktan veya kurslara gitmekten daha ucuz ve daha ilginç.

Bu yöntemin birçok avantajı vardır: Gördüğümüz resimler bize ilgili ifadeler hakkında daha iyi bir fikir verir, öğrenci filmin karakterlerinin tonlamasını ve telaffuz hızını öğrenir ve standart olmayan konuşma ifadeleri sağlanır. Ayrıca sevdiğiniz oyuncuların etkileyici ve samimi sesleriyle sürekli öğrenme daha ilginç ve eğlenceli hale geliyor.

Bir filmi izlemeden önce, altyazı kullanmak ve (bilgi düzeyine bağlı olarak) kısmi veya tam altyazı kullanmak gerekir (kullanılmıyorlarsa, başka türlü bulup indirmeniz gerekir) en sevdiğin filmler (başka bir dilde izlendi) izlemiyorsan önemli değil

En sevdiğiniz aktör veya yönetmenin filmdeki varlığı önemlidir. Başlangıçta bir yabancı dil öğrenmek sizin için ciddi bir sınav olabilir, bu yüzden ilginç olmayan filmlerle bunu daha sıkıcı hale getirmeyin.

Tabii filmin keyfi ders sırasında herhangi bir motivasyonun, sakin, zayıf iradenin yerini alamaz. Zihinsel, duygusal ve hatta fiziksel rahatlık için bu tür faaliyetlerin gidişatına dikkat etmek gerekir.

Film izlemek gibi olmayacak: Filmi parçalar halinde izlemeniz gerekecek. İlk olarak, filmin bir kısmını kısa bir cümle ile izleyin, aktörün sesiyle tekrar tekrar altyazılarla yazılmış cümleyi anlayıncaya kadar. Kulaklık takarken tekrar tekrar dinlediğinizden emin olun. Son olarak, ifadeyi duyduktan sonra (öğrenmeden), telaffuzuna alışın (ve çeviriyi okuyun veya programda çevirin, ayrıca cümleyi tekrar tekrar yazmayı öğrenin) – mümkün olduğunca benzer şekilde telaffuz edin aktörün telaffuzuna ve yarım saniye boyunca telaffuz et. Yapamazsanız – ifadeyi kısaltın ve tekrar okuyun. Ardından bir sonraki ifadeye geçin. Koşul ezberlemek değil, istemeden telaffuz etme yeteneğini geliştirmektir. Bu en önemli şey.

Başlangıçta, kendinizin ve oyuncunun telaffuzunu kontrol etmek için bir diktafon kullanabilirsiniz. Daha sonra gramerin kendisi içinizde şekillenecek ve telaffuz zorluklarınız zamanla ortadan kalkacaktır.

Ve sinirlenmeyin, “anahtar nicelik değil niteliktir. Tek seferde yabancı bir dil öğrenmeye çalışmayın.” Bazen 1 dakikalık bir diyaloğu izlemek ve tekrarlamak bir saat kadar sürebilir, ancak günlük kurs için sadece 20 dakika yeterlidir ve açgözlü uzun bir ders işe yaramaz. Bir filme günde en fazla birkaç dakika ayırırsanız – birkaç hafta boyunca bir filminiz olur. Filmin sonuna değil kursa odaklanın.

Çok fazla zaman harcamasanız bile her gün pratik yapmak önemlidir.

Sistematik yabancı dil öğrenimi, hızlı ve başarılı öğrenmenin garantisidir.

İlk 40 ders çok umutsuz ve zor olacak. Genellikle şüphe ve her şeyi atma arzusu olacaktır. Ama aniden her şeyin yatırıldığını göreceksiniz.

3 ay sonra yeterince iyi bir yabancı dilde ve bir yıl sonra iletişim kurabileceksiniz. çevirmeni çalışacak kadar iyi tanıyacaksınız. Bu nedenle, bu tür hazırlıklara 6 ay veya bir yıl başlamak mantıklı değil – zamanla öğrenci odamızdan çıkıp yabancı dili yalnızca sıradan iletişim ve gerçek hayattaki herhangi bir iş için kullanmamız gerekecek. Ve gerekirse, dil artık herhangi bir özel eğitimle geliştirilmeyecektir.


İngilizce Öğrenmek İçin Film Nasıl İzlenmeli?

İngilizce öğrenmek için film izlemek harika bir yöntemdir! İşte size film izlerken İngilizce öğrenmek için bazı ipuçları:

Altyazıları kullanın: İngilizce altyazıları açarak filmi izlemek, hem duyduğunuz kelimeleri anlamanıza yardımcı olur hem de yeni kelimeler öğrenmenizi sağlar.

İngilizce film seçin: İngilizce konuşulan filmleri tercih edin. Bu şekilde doğal bir İngilizce akıcılığına ve aksanına maruz kalırsınız.

İzlediğiniz sahneleri tekrarlayın: Özellikle zorlandığınız sahneleri tekrar tekrar izleyin ve anlamaya çalışın. Kelimelerin telaffuzunu ve kullanımını daha iyi anlamak için bu önemlidir.

Notlar alın: İzlerken yeni kelimeleri ve ifadeleri not alın. Sonra bunları tekrar gözden geçirerek öğrenmeye çalışın.
İngilizce altyazıyı kapatın: İngilizce altyazıyı kapatıp sadece filmi izlemek, dinleme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. İlk başta zor gelebilir, ancak zamanla daha iyi anlamaya başlayacaksınız. .

İngilizce film izleme gruplarına katılın: İngilizce film izleme gruplarına katılarak diğer insanlarla film hakkında konuşabilir ve İngilizce pratiği yapabilirsiniz.

İngilizce altyazılı filmlerden başlayın: İngilizce altyazılı filmler, anlamadığınız kısımlarda size yardımcı olurken, aynı zamanda İngilizceye daha fazla maruz kalmanızı sağlar.

Unutmayın, İngilizce öğrenmek zaman alır ve sabır gerektirir. Film izlemek sadece bir yöntemdir, bu yüzden diğer kaynakları da kullanarak dil becerilerinizi geliştirmeye devam etmelisiniz.

İyi seyirler ve başarılar dilerim!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu