Öğrenci Gazetesi

Filmler Yardımıyla Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dil öğrenmenin 4 bileşenden oluştuğu bilinmektedir: yazma, okuma, dinleme ve duyduğumuzu yapabilme. Konuşma, herhangi bir yabancı dil öğrenme programındaki son ve en zor aşamadır. Öğrenmenin tüm bu bileşenleri, örneğin harici bir film izleyerek gelişir. Sinemada altyazı yazılarak yazma, filmin tekrarları ve altyazıları okunarak okuma ve konuşma pratiği yapılır böylece kelime hazinesi artar.

Sonuç olarak, konuşulan kelimeyi anlamak için filmdeki konuşmaları dinleyerek öğrenirler.

Tabii ki, bir yabancı dil öğrenmenin birçok yolu vardır: eğitici (basit ama samimi) eğitim, anadili İngilizce olan kişilerle veya öğretmenlerle iletişim, ses kayıtlarını dinleme ve dil kurslarına katılarak. Ayrıca film izlemek oldukça etkili ve karlı bir seçenektir. Ancak film yapmak, yabancı öğretmenlerle iletişim kurmaktan veya kurslara gitmekten daha ucuz ve daha ilginç.

Bu yöntemin birçok avantajı vardır: Gördüğümüz resimler bize ilgili ifadeler hakkında daha iyi bir fikir verir, öğrenci filmin karakterlerinin tonlamasını ve telaffuz hızını öğrenir ve standart olmayan konuşma ifadeleri sağlanır. Ayrıca sevdiğiniz oyuncuların etkileyici ve samimi sesleriyle sürekli öğrenme daha ilginç ve eğlenceli hale geliyor.

Bir filmi izlemeden önce, altyazı kullanmak ve (bilgi düzeyine bağlı olarak) kısmi veya tam altyazı kullanmak gerekir (kullanılmıyorlarsa, başka türlü bulup indirmeniz gerekir) en sevdiğin filmler (başka bir dilde izlendi) izlemiyorsan önemli değil

En sevdiğiniz aktör veya yönetmenin filmdeki varlığı önemlidir. Başlangıçta bir yabancı dil öğrenmek sizin için ciddi bir sınav olabilir, bu yüzden ilginç olmayan filmlerle bunu daha sıkıcı hale getirmeyin.

Tabii filmin keyfi ders sırasında herhangi bir motivasyonun, sakin, zayıf iradenin yerini alamaz. Zihinsel, duygusal ve hatta fiziksel rahatlık için bu tür faaliyetlerin gidişatına dikkat etmek gerekir.

Film izlemek gibi olmayacak: Filmi parçalar halinde izlemeniz gerekecek. İlk olarak, filmin bir kısmını kısa bir cümle ile izleyin, aktörün sesiyle tekrar tekrar altyazılarla yazılmış cümleyi anlayıncaya kadar. Kulaklık takarken tekrar tekrar dinlediğinizden emin olun. Son olarak, ifadeyi duyduktan sonra (öğrenmeden), telaffuzuna alışın (ve çeviriyi okuyun veya programda çevirin, ayrıca cümleyi tekrar tekrar yazmayı öğrenin) – mümkün olduğunca benzer şekilde telaffuz edin aktörün telaffuzuna ve yarım saniye boyunca telaffuz et. Yapamazsanız – ifadeyi kısaltın ve tekrar okuyun. Ardından bir sonraki ifadeye geçin. Koşul ezberlemek değil, istemeden telaffuz etme yeteneğini geliştirmektir. Bu en önemli şey.

Başlangıçta, kendinizin ve oyuncunun telaffuzunu kontrol etmek için bir diktafon kullanabilirsiniz. Daha sonra gramerin kendisi içinizde şekillenecek ve telaffuz zorluklarınız zamanla ortadan kalkacaktır.

Ve sinirlenmeyin, “anahtar nicelik değil niteliktir. Tek seferde yabancı bir dil öğrenmeye çalışmayın.” Bazen 1 dakikalık bir diyaloğu izlemek ve tekrarlamak bir saat kadar sürebilir, ancak günlük kurs için sadece 20 dakika yeterlidir ve açgözlü uzun bir ders işe yaramaz. Bir filme günde en fazla birkaç dakika ayırırsanız – birkaç hafta boyunca bir filminiz olur. Filmin sonuna değil kursa odaklanın.

Çok fazla zaman harcamasanız bile her gün pratik yapmak önemlidir.

 Sistematik yabancı dil öğrenimi, hızlı ve başarılı öğrenmenin garantisidir.

İlk 40 ders çok umutsuz ve zor olacak. Genellikle şüphe ve her şeyi atma arzusu olacaktır. Ama aniden her şeyin yatırıldığını göreceksiniz.

3 ay sonra yeterince iyi bir yabancı dilde ve bir yıl sonra iletişim kurabileceksiniz. çevirmeni çalışacak kadar iyi tanıyacaksınız. Bu nedenle, bu tür hazırlıklara 6 ay veya bir yıl başlamak mantıklı değil – zamanla öğrenci odamızdan çıkıp yabancı dili yalnızca sıradan iletişim ve gerçek hayattaki herhangi bir iş için kullanmamız gerekecek. Ve gerekirse, dil artık herhangi bir özel eğitimle geliştirilmeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu