Bilgi Arşivi

Finansal Fair Play Nedir? Finansal Fair Play Kurallarına Uyulmazsa Ne Olur?

Finansal Fair Play Nedir? Finansal Fair Play Kurallarına Uyulmazsa Ne Olur? Avrupa futbolunun mali durumunu iyileştirmek amacıyla UEFA 2011 yılında (FFP) Finansal Fair Play uygulamasını başlattı. FFP uygulaması ilk olarak 2010 yılında UEFA organizasyonlarına  katılmaya hak kazanan kulüplere uygulandı. UEFA’ nın düzenlediği Şampiyonlar Ligi maçlarına katılmak için futbol kulüplerinin kendi liglerinde başarılı olmaları gerekiyor. Mali tablosunda sorun olan kulüplerin UEFA ca organizasyonlara alınmıyor.

Finansal Fair Play Nedir?

Avrupa futbolunun mali durumunu iyileştirmek amacıyla UEFA 2011 yılında (FFP) Finansal Fair Play uygulamasını başlattı. FFP uygulaması ilk olarak 2010 yılında UEFA organizasyonlarına  katılmaya hak kazanan kulüplere uygulandı. Turnuvalara katılacak olan futbol kulüplerinin son 3 yıllık mali giderleri ve gelirleri inceleniyor. Kulüplerin çoğu bu kurala kısa sürede uyum sağlayamadığından dolayı 2015 yılından itibaren UEFA kulüplerin  mali durumları için çeşitli düzenlemeler yaptı. Kulüplerle anlaşmalara gidildi. Örneğin kulüplere gelir ve gider arasındaki farkı indirmeleri için süre verdi.

Finansal Fair Play uygulamasının asıl amacı kulüpler arasında denge sağlamak. Futbol dışı gelirlerle ya da bazı ülkelerden buldukları sponsorlarla transfer yapan takımlarla kendi öz kaynaklarıyla transfer yapan takımlar arasındaki açığı kapatmaktır.


Finansal Fair Play Kurallarına Uyulmazsa Ne Olur?

UEFA tarafından belirlenen kurallara uyulmazsa, futbol kulüplerine çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımlar; uyarı, kınama, para cezası, puan düşürme, UEFA müsabakalarından elde edilen gelirlerin alıkonulması, UEFA müsabakalarına yeni oyuncuların kaydettirilmesinin yasaklanması, kulübün sürmekte olan müsabakalardan diskalifiye edilmesi veya gelecekteki müsabakalara kabul edilmemesi gibi çeşitlendirilebilir. FFP kurallarına uymayan kulüplere en çok uygulanan ceza Avrupa kupalarındaki organizasyonlara alınmamasıdır.

Kulüp Mali Kontrol Birimi (CFCB), UEFA tarafından FFP’yi uygulamak için kuruldu ve uyarılar, para cezaları ve transfer yasakları verme eğilimindeler ve Manchester City ve Paris Saint-Germain zaten bundan rahatsız oldu. Ancak yaptırımların kapsamı puanların düşürülmesine, yeni oyuncuların kaydının yasaklanmasına ve Manchester City’nin tehdit edildiği UEFA müsabakalarına giriş yasağına kadar uzanabilir. CFCB’nin ilk başkanı ve baş araştırmacısı Jean-Luc Dehaene 2011’de “Atom bombası Avrupa rekabetinden bir yasak” dedi.


Finansal Fair Play Neleri Kapsar?

FFP kulüplerin futbolla ilgili harcamaları, transferler ve ücretler, televizyon ve bilet gelirleri ile ticari departmanlarından elde edilen gelirler ile dengelemesi gerekiyor. Stadyumlara, eğitim tesislerine, gençlik geliştirme veya topluluk projelerine harcanan paraları kapsar.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu