Yaşam

Flagyl 125 Mg Şurup Nedir, Ne İşe Yarar? Flagyl Şurup Nasıl Kullanılır?

Flagyl 125 Mg Şurup Nedir, Ne İşe Yarar? Flagyl Şurup Nasıl Kullanılır?. FLAGYL şurup, metronidazol adı verilen bir ilaç içerir. Metronidazol antibiyotik grubuna ait bir ilaçtır. Vücudunuzda enfeksiyona yol açan bakteri ve parazitleri öldürür. Kan, beyin, akciğer, kemik, cinsel organlar, mide ve bağırsak enfeksiyonları ve ameliyat sonrası gelişebilecek enfeksiyonların önlenmesi için kullanılır. Peki Flagyl Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır? Flagyl şurup açıldıktan sonra Kaç gün kullanılır? Flagyl kaç günde etkisini gösterir? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim…

Flagyl 125 Mg Şurup Nedir, Ne İşe Yarar?

FLAGYL oral süspansiyon, metronidazol adı verilen bir ilaç içerir. Metronidazol antibiyotik grubuna ait bir ilaçtır. Vücudunuzda enfeksiyona yol açan bakteri ve parazitleri öldürür.

Flagyl Şurup aşağıdaki durumlarda kullanılır:

• Kan, beyin, akciğer, kemik, cinsel organlar, mide ve bağırsak enfeksiyonları
• Dişeti ülserleri ve diğer diş enfeksiyonları
• Bacak yaraları ve basınca bağlı gelişen vücut yaraları
• Ameliyat sonrası gelişebilecek enfeksiyonların önlenmesi için kullanılır.

FLAGYL 120 mL’lik şişelerde, 5 mL’lik ölçek ile piyasaya sunulmaktadır.

Flagyl Kullanma Talimatı İçin TIKLAYINIZ


FLAGYL Şurup Nasıl Kullanılır?

Uygun kullanım ve doz / uygulama sıklığı için talimatlar:

Yetişkinler: Günde 1.50 g, 3 doz olarak kullanılır. (8 saatte bir 4 ölçek)
Çocuklar: 30-40 mg/kg/gün, üç doza bölünerek kullanılır.

Karaciğerde parazitin apse döneminde, metronidazol tedavisi apse drenajı ile birlikte yapılmalıdır. Tedavi ardı ardına 7 gün süreyle yapılmalıdır.

Giardia adı verilen parazitin enfeksiyonu (Giardiasis):

Yetişkinler: Günde bir kez 750 mg (6 ölçek) ila 1 g (8 ölçek), ardı ardına 5 gün
2-5 yaş arası çocuklar: Günde bir kez 250 mg/gün (2 ölçek)
5-10 yaş arası çocuklar: Günde bir kez 375 mg/gün (3 ölçek)
10 ila 15 yaş arası çocuklar: Günde bir kez 500 mg/gün (4 ölçek) ardı ardına 5 gün

Kadınlarda etkeni belli olmayan dış cinsel organ enfeksiyonu (Non-spesifik vajinit):

500 mg (4 ölçek) günde 2 kez 7 gün süreyle eşin de beraberinde tedavi edilmelidir.

Oksijensiz ortamda yaşayabilen mikroplarla (anaerobik organizmalarla) oluşan enfeksiyonların tedavisi:

(İlk seçenek veya idame tedavisi olarak)
Yetişkinler: Günde 2 veya 3’e bölünmüş dozlarda 1-1,5 g/gün (8-12 ölçek)
Çocuklar: 8 haftalık – 12 yaş arası çocuklarda, tek doz olarak 20-30 mg/kg/gün ya da her 8 saatte bir 7,5 mg/kg’dır. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak günlük doz 40 mg/kg’a kadar çıkartılabilir. Tedavi süresi genelde 7 gündür.

8 haftalıktan küçük çocuklarda: 15 mg/kg günde tek doz ya da her 12 saatte bir kez 7.5 mg/kg’dır. Gestasyonel yaşı (annenin son adetinin ilk gününden doğuma kadar geçen süre) 40 haftadan küçük olan yeni doğanlarda doğdukları ilk hafta süresince metronidazol birikimi görülebilir. Bu nedenle tedavinin ilk birkaç gününde kandaki metronidazol miktarlarının ölçülmesi gerekebilir. Ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek enfeksiyonların önlenmesi (Cerrahi kemoprofilaksi): Yapılan çalışmalarda ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek enfeksiyonların önlenmesi amacıyla kullanım için uygun tedavi şeması araştırılmamıştır. 8 saatte bir 500 mg, ameliyattan yaklaşık
48 saat önce uygulanmaya başlandığında yeterli etki sağlar.

Son doz ameliyattan en geç 12 saat önce verilmelidir. Bu tedavide amaç, ameliyat sırasında mide-bağırsak sistemine bakteri taşınmasının
engellenmesi olduğu için ameliyat sonrası dönemde ilacın verilmeye devam edilmesinin (en azından oral yoldan verilmesinin) yararı yoktur.
Aynı protokolde çocuklara 20 ila 30 mg/kg/gün uygulanmalıdır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Flagyl Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar için olduğu gibi FLAGYL de içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olan bireylerde yan etkiye yol açabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, FLAGYL’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

  1. Ellerinizde, ayaklarınızda, eklemlerinizde, yüzünüzde, dudaklarınızda ya da solunum zorluğu veya yutma güçlüğüne yol açabilecek şekilde boğazınızda şişme olursa aynı zamanda kaşıntılı bir döküntü de olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum, sizde FLAGYL’e karşı alerjik bir reaksiyon geliştiğini gösterir.
  2. Şiddetli ancak çok seyrek görülen bir etki de ensefalopati denilen bir çeşit beyin hastalığıdır. Belirtiler farklılık gösterir ama ateşiniz, ense sertliğiniz, baş ağrınız olabilir ya da var olmayan sesler duyabilirsiniz. Aynı zamanda elleriniz ve ayaklarınızı kullanmakta zorluk çekebilir, konuşmakta zorlanabilir ya da sersemlik hissedebilirsiniz. Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmaya gerek olabilir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Brus Şurup Ne İşe Yarar?

👉 Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

👉 Avil Şurup Ne İşe Yarar? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu