Blog

Fransızca Konuşan Ülkeler

Fransızca öğrenmeye karar verdiyseniz, yalnız değilsiniz. Aslında, dünya çapında ikinci dil olarak 51 milyon Fransızca konuşan kişi ile iyi bir şirkettesiniz! İngilizce dışında, beş kıtada konuşulan tek dil Fransızca’dır .

Dünyaya yayılmış Fransızca (2018) olarak kendilerini ifade edebilecek tahmini 300 milyon insan var . Bu, Fransızca’nın seyahatten uluslararası ticarete, sanat ve felsefeye kadar yaşamın tüm yönleri için yararlı olduğu anlamına gelir.

İngilizce’den sonra Fransızca, Avrupa Birliği’nde (AB) öğrenilecek en popüler ikinci dildir . Bu, büyük ölçüde Birleşmiş Milletler, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü gibi diplomatik organizasyonlarda ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Kızılhaç Uluslararası Komitesi gibi kültürel organizasyonlarda sürekli kullanımı sayesinde. . Fransızca, AB için usul dili olarak kullanılır ve AB Adalet Divanı’nda müzakere için kullanılan tek dildir.

Fransızların Büyümesi ve Yayılması

Bugün Fransızca olarak adlandırdığımız dil, nispeten yakın zamanda ilgili birçok lehçenin “standart” versiyonu olarak benimsenmiştir. Bazı durumlarda, standardizasyondan önce Fransa’nın bölgelerinde konuşulan diller karşılıklı olarak anlaşılmaz bile değildi, bu durumda onlara aynı dillerin lehçeleri olarak bile değinemeyiz. Tahmin edebileceğiniz gibi, birbirlerini anlamakta güçlük çeken sakinlerden oluşan bir ülke işletmek, bazı lojistik zorluklar doğurabilir.

Günümüzde standart Fransızca olan diller ailesi, günümüz Fransa’sının kuzey ve batı bölgelerinden gelmektedir. Paris bölgesinin bölgesel dili ( Langues d’oïl lehçe sürekliliğinden) 1539’da kabul edildi. Fransa’nın resmi dili olarak. Önümüzdeki yüzyıllarda, Fransa’nın diplomatik ve kültürel alanlarda Avrupa’daki göreceli önemi, eğitimli Avrupa ve Birleşik Krallık’ın ortak dili olarak kurulmasına yardımcı oldu. Fransızca (veya ilgili bir lehçe) kullanımı, komşu modern Belçika, Lüksemburg ve İsviçre ülkelerinde de devam etti. İngiltere, İspanya ve Belçika gibi diğer ülkelerle birlikte Fransa, Fransızca’yı Amerika, Afrika ve Karayipler’deki bölgelerine yayarak “Yeni Dünya” yı kolonileştirmek için acele etti. Sonuç olarak, Fransızca hala tüm dünyadaki eski kolonilerde konuşuluyor.

Hangi ülkelerde Fransızca resmi bir dildir?

Fransızca, 29 bağımsız ulusta ( fiili dil), 10 bağımlı kuruluşta (farklı durumlara sahip) ve Fransa’nın beş denizaşırı bölgesinde (anakara Fransa’nın bir parçası olmayan ancak Fransız hükümetinin yetki alanı altında kalan adalarda) resmi bir dildir. ). 2018 yılında , frankofon nüfusunun yaklaşık% 33’ü Avrupa’da,% 44’ü Sahra altı Afrika’da,% 15’i Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da,% 7’si Amerika’da ve% 1’i Asya ve Okyanusya’da yaşadı.

Seyahatleriniz sırasında Fransızca konuşan biriyle karşılaşma olasılığınız nedir? Bir sonraki tatil noktanızı seçmenize yardımcı olması için Fransızca konuşan ülkelerin bu listesine göz atın ve anadili İngilizce olanlarla pratik yapmayı unutmayın!

Avrupa

 

 

1. Fransa

 

Toplam nüfus: 68.99 milyon
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 97

 

2. Lüksemburg

Toplam nüfus: 590.000
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 92

 

3. Belçika

Toplam nüfus: 11,4 milyon
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 75

 

4. Andorra

Toplam nüfus: 77.000
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 70

 

5. İsviçre

Toplam nüfus: 8,5 milyon
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 67

 

6. Monako

Toplam nüfus: 39.000
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 67

 

Afrika

 

1. Tekrar

Toplam nüfus: 866.596
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 88

2. Gabon

Toplam nüfus: 2 milyon
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 66

 

3. Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Toplam nüfus: 84 milyon
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 51

4. Kongo

Toplam nüfus: 5 milyon
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 59

 

Kuzey Amerika

 

1. Kanada

Toplam nüfus: 37 milyon
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 29

Karayip

 

1. Guadeloupe

Toplam nüfus: 395,700
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 84

 

 

2. Martinik

Toplam nüfus: 376.480
Fransızca bilen nüfusun yüzdesi: % 81

3. Fransız Gine

Toplam nüfus: 296,711
Fransızca bilen nüfusun yüzdesi: % 62

 

Okyanusya

 

1. Yeni Kaledonya

Toplam nüfus: 280.460
Fransızca bilen nüfusun yüzdesi: % 99

 

2. Fransız Polinezya Adaları

Toplam nüfus: 296,711
Fransızca konuşan nüfusun yüzdesi: % 98

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu