Yaşam

Frengi Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Frengi Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Frengi , çoğunlukla oral ve anal seks dahil olmak üzere cinsel aktivite yoluyla yayılan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Enfekte olan kişi genellikle hastalığı olduğunu bilmez ve bunu cinsel partnerine aktarır.

Frengi Hastalığı Nedir?

Frengi bir zamanlar büyük bir halk sağlığı tehdidiydi. Artrit , beyin hasarı ve körlük gibi ciddi uzun vadeli sorunlara neden olabilir . 1940’ların sonlarına kadar, antibiyotik penisilin geliştirilinceye kadar etkili bir tedavi yoktu.CDC’ye göre, yeni sifiliz vakalarının oranı 1990’larda düştü. 2000 yılında, raporlama 1941’de başladığından beri tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Ancak hastalık o zamandan beri artış gösteriyor.  Amerika Birleşik Devletleri’nde sifiliz oranı 2014’ten 2018’e% 71 arttı.


Frengi Hastalığının Nedenleri

Frengi, Treponema pallidum bakterisinden kaynaklanır . Başkasının vücudundaki bir sifiliz ağrısıyla doğrudan temas yoluyla elde edersiniz. Bu genellikle cinsel aktivite sırasında olur, ancak bakteriler cildinizdeki kesikler veya mukoza zarınız yoluyla da vücudunuza girebilir .

Frengi klozet, kapı kolları, yüzme havuzları, jakuziler, küvetler, ortak giysiler veya yemek kapları ile yayılamaz.


Frengi Hastalığının Belirtileri

Erken veya birincil sifiliz. Birincil sifiliz hastaları, şankre adı verilen bir veya daha fazla yara alır. Genellikle küçük, ağrısız ülserlerdir. Hastalığa maruz kaldıktan 10 ila 90 gün sonra (ortalama 3 hafta)cinsel organlarınızda, anüsünüzde veya rektumunuzda veya ağzınızın içinde veya çevresinde meydanagelirler. Onları tedavi etmeseniz bile 6 hafta içinde iz bırakmadan iyileşirler. Ancak tedavi, hastalığınızın bir sonraki aşamaya geçmesini önleyecektir.

İkincil sifiliz. Bu aşama, maruz kalmanızdan 6 hafta ila 6 ay sonra başlar. 1 ila 3 ay sürebilir. Sekonder sifiliz olan kişiler genellikle pembe bir “bakır kuruş” olsun döküntü elleri ve bunların tabanlarında avucunda ayaklar . Vücudunun diğer bölgelerinde de farklı döküntüler olabilir. Bunlar, diğer hastalıkların neden olduğu döküntülere benzeyebilir. İnsanlarınkasıklarındanemli, siğil benzeri lezyonlar, ağızlarının içinde beyaz lekeler, şişmiş lenf bezleri , ateş , saç dökülmesi ve kilo kaybı olabilir. Birincil sifilizde olduğu gibi, ikincil sifiliz semptomları tedavi olmaksızın iyileşir.

Geç aşama. İkincil aşama ile geç aşama arasında, sifiliz enfeksiyonunuzun aylarca hatta yıllarca gizli kaldığı (hiçbir belirti veya semptom yok) zamanlar olabilir – ancak yine de ondan kurtulmak için tedaviye ihtiyacınız vardır. Uzun süredir frengi geçiren kişiler ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıyadır. Sifilizin geç aşamaları tümörlere, körlüğe ve felce neden olabilir. Sinir sisteminize, beyninize ve diğer organlarınıza zarar verebilir ve hatta sizi öldürebilir.

Frengi erken dönemde antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Tedaviyi geç alırsanız, yine de enfeksiyonu iyileştirecek ve vücudunuzda gelecekteki hasarı durduracaktır. Ancak, son dönem frengi halihazırda neden olduğu hasar değiştirilemez veya iyileştirilemez. Geç evre sifilizin komplikasyonları, ilk enfeksiyonu kaptıktan 10-20 yıl sonra ortaya çıkabilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Küçük Dil Ne İşe Yarar?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu