Bilgi Arşivi

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023 Ne Kadar?

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023 Ne Kadar?. İstanbul denince akla gelen tarihi yapılardan biri olan Gala Kulesine Nasıl gidilir? Son restorasyonlardan sonra fiyatı da güncellenen Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023 Ne Kadar? merak edilmekte. Özellikle Galata Kulesini ziyaret etmek isteyenler müze kart ile ücretsiz mi? Galata Kulesi Öğrenci Ne Kadar2023? araştırıyor.

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023 Ne Kadar?

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen ve İstanbul’a gelenlerin görmesi gereken Gala Kulesi 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Galata Kulesini bu kadar özel kılan ise tarihinin 6. yüzyıla  Cenevizliler dönemine kadar dayanıyor olması. Bununla birlikte cadı şapkası geçirilmiş fantastik görünümlü konik tepesi ile de İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerli ve yabancı turist ağırlayan yapılardan biridir.

Diğer bir özelliği ise Galata Kulesi, 360 derece muhteşem panoramik İstanbul manzarası ile yüzyıllardan beri İstanbul siluetinin ayrılmaz bir parçasıdır. 62 metre yükseklikte olan bu kule aynı zamanda dünyanın da en eski kulelerinden birisi durumundadır. İstanbul’un Eminönü ve Karaköy ilçesi arasında Beyoğlu ilçesinde yer alması yanı sıra, 1500 yıllık tarihi ile şehrin en önemli ve sembolik mekanlarından birisidir. Giriş Ücretlerine geçmeden önce Galata Kulesini tanıyalım….


Galata Kulesine Nasıl Gidilir?

Galata Kulesi, Karaköy vapur iskelesinin hemen üst kısmında bulunuyor. Yürüme mesafesinde. Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanacaksanız Karaköy durağında inmelisiniz.

İstiklal Caddesi tarafından yürüyerek geliyorsanız, Tünel meydanından sola doğru ünlü Galip Dede yokuşundan inerek Galata Kulesi’ne rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.


Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi her gün 10:00-19:00 (01 Kasım-01 Nisan arası) 08:30-23:59 (01 Nisan-01 Kasım arası) saatleri arasında ziyarete açık. Sabah gidenler için giriş daha rahat oluyor, zira öğleden sonra daha kalabalık oluyor. Gişe kapanış saatinden yarım saat öncesine kadar açık.

Restoran bölümü ise akşam saat 20:00 – 00:30 saatleri arasında hizmet veriyor.


Galata Kulesi’ni Kim Yaptırdı?

Galata Kulesi ilk olarak Bizans İmparatoru Justinianos tarafından MS 507 – 508 yılında inşa edilmiştir. Günümüzdeki kuleyi 1348 – 49 yılında Cenevizliler yeniden inşa etmiştir. Kule 1445 – 46 yılları arasında yükseltilmiştir. 1500’lü yıllarda depremden zarar görerek Mimar Murad bin Hayreddin tarafından onarılmıştır.

III. Selim döneminde kule onarıldıktan sonra, kulenin üst katına bir cumba eklenir. 1831’de kule bir yangın daha geçirir, II. Mahmut kulenin üzerine iki kat daha çıkar ve külah biçiminde olan ünlü dam örtüsüyle kulenin tepesi kapatılır. 1967’de onarım gören kule, 2020 yılında tekrar restore edilir.


Galata Kulesi’nin Tarihi

alata Kulesi, ilk olarak 507 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından fener kulesi olarak yaptırılmış. Sonrasında Latin Haçlılar tarafından yıkılan kule, Bizanslılar tarafından yarı bağımsızlık verilen Cenevizliler tarafından 1348 yılında yığma taş kullanarak görkemli bir kule olarak yeniden yapılmış ve Galata surlarıyla birleştirmiş. Cenevizliler yaptıkları bu kuleye İsa’nın Kulesi (Tower of Christ) adını vermiş.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde (1494-1566) kule 16’ncı yüzyıla kadar hapishane, sonrasında 18’inci yüzyıla kadar Osmanlı Askeri Bandosu’nun mekanı ve sonrasında da 19’uncu yüzyıla kadar da rasathane ve yangın gözleme kulesi olarak kullanılmış.

 

Savaşlardan yangınlara kadar birçok olayda tahrip olan kule, hemen hemen her yüzyılda onarım geçirmiş. Galata Kulesi 1638 tarihinde ise büyük bir yankı uyandıran, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin meşhur uçma denemesine de sahne olmuş. Ünlü seyyah Evliye Çelebi’nin anlatımına göre Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi yaptığı kanatlar ile Galata Kulesi’nden Üsküdar sahiline başarılı bir uçuş gerçekleştirmiş. Aynı zamanda dünya tarihinin ilk uluslararası uçuşu olarak adlandırılan bu uçuş sonrasında Sultan 4’üncü Murad, kendisini Cezayir’e sürgüne göndermiş.


Galata Kulesi Mimarisi

Yığma moloz taş örgü sisteminde inşa edilen Galata Kulesinin dış cephesinde taş örgü kullanılmıştır. Aynı zamanda girişinde yer alan kitabesinde 16 mısralık methiye bulunmaktadır. Kapı üzerindeki yuvarlak kemerli pencere, o dönemde asker için gözetleme yeri olarak kullanılmıştır. Yüksek giriş katından sonra dokuz katlı bir yapı olan kule, Ceneviz ve Osmanlı mimarisinin karakteristik özelliklerini taşımaktadır.


Galata Kulesi Öğrenci Ne Kadar? Müze Kart Geçerlimi?

Galata Kulesi en son 2020 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. Bu restorasyon ile birlikte mekan sadece müze olarak faaliyetine devam etmektedir. Tarihte yaşanan birçok önemli olaya ev sahipliği yapmış olan Galata Kulesi 2023 ücreti henüz belirlenmemiştir. 2022 yılı Galata Kulesi Giriş ücreti ise 175 TL dir. Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023 belirlendiğinde sayfamızda güncelleme yapılacaktır.

Galata Kulesi artık Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlandığı için girişte müze kart geçerlidir. Ayrıca Galata Kulesi Müzesi giriş ücreti öğretmen ve 18 yaş altı öğrenciler için ücretsizdir Öğrenciler için bir ayrıcalık bulunmamaktadır lakin hali hazırda müze kart öğrencilere ücretsiz olması sebebiyle öğrenciler müze kartları ile ücretsiz girebilirler.

ilginizi Çekebilir 👇

👉 Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu