Üniversite

Gassal Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Gassal Maaşları 2024 Ne Kadar?

Gassal Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Gassal Maaşları 2024 Ne Kadar?. Gassalların yaşadığı ilginç olaylar videoları izleyenler ve bir çok kişi sonrası Gassal olmak isteyenler Kadın ve Erkek Gassal Ne İş Yapar? merak etmekte. Kısaca Gassal ölüleri yıkayan kişilere denir. Kadın Gassal ve Erkek Gassal olmak için başvuru şartları araştırılmakta. Bizde bu yazımızda Gassal Olmak Nereye Başvurmak Lazım? Kimler Gassal olabilir? ve tüm merak edilenleri derledik…

Gassal Nedir, Nasıl Olunur?

Gasilhanede ölüleri yıkayan kişilere Gassal denir. Ölü yıkayan, ölü yıkayıcı adıyla da bilinen Gassallar soğukkanlı olmalıdırlar. Dinimiz gereği vefat eden kişiler defnedilmeden önce yıkanıp kefenlenip defnedilmesi gerekir. Daha önceleri imamlar tarafından defnedilmeden yıkanan ölüler günümüzde Gassallar tarafından hastane yada camilerde bulunan Gasilhane denilen yerlerde yıkanmakta. Hal böyle olunca bu mesleği icra etmek isteyenler Gassal hakkında tüm merak edilenleri bir araya getirdik.

Gassal olmak için her meslek gibi bir kaç şart mevcuttur. 18 yaşını doldurmuş ve eğitim alan kadın ve erkekler gassal olabilmektedir. Gassal olmak isteyenler KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir. KPSS’den alınan puana göre boş kontenjan olması dahilinde başvuru yaparak Gassal olabilirsiniz.

KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılmak zorundadırlar. KPSS’siz gassal olunmamaktadır. Akabinde gassal alımı yapılan kadrolara başvuru yapmalısınız. Bu kadrolar her ilimiz için genel olarak 1-2 tane açılmaktadır. Her ne kadar kadro az olsa da bu mesleği icra etmek yani bu mesleği yapmak isteyen kişilerin az olması seçilme şansınızı arttırmaktadır.

Son dönemde çeşitli kurslar da cenaze hizmetleri eğitim kursu verir hale gelmiştir. Akabinde buradaki eğitimlere katılan adaylarda gassalık belgesi verilmektedir. Bazı belediyeler KPSS şartı koşmadan bu belge ile de alım yapabilmektedir.


Gassal Başvurusu Nereden Yapılır?

Üniversite de bölümü olmayan Gassal olmak için devlet tarafından yayınlanan resmi ilanlara  başvuru yapabilirsiniz. Üniversite bitirmeden il ve ilçe merkezlerine bağlı halk eğitimden sertifikalı eğitim alarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte KPSS puanınız olması gerekmektedir. Bilmelisiniz ki KPSS şartı aranan Gassal mesleği için KPSS puanınızın biraz yüksek olması gerekmektedir.


Gassal Ne İş Yapar?

Gasilhanelerde görv yapan Gassalar, ölen bir kişinin defnedilmeden önce yıkayarak kefenlenmesi görevini yaparlar. Kadın Gassal Kadınlar için Erkek Gassalar ise ölen Erkeklerin yıkanması ve kefenlenmesini yaparlar.  Gassalın güvenilir olması çok önemlidir. İslam dini açısından yıkama işlemi esnasında ortamda gassal ve ölü haricinde birinin bulunması, zorunlu olmadıkça uygun değildir. İslam dinine göre yıkama işlemini temel hatlarıyla anlatmak gerekirse; besmele ile başlar. Ölüye abdest aldırılır ve tüm vücudu yıkanan ölü kurulanır. Esas olarak erkek erkeği, kadın kadını yıkar.


Kimler Gassal Olabilir?

Gassal olmak için devlete ait kadrolara girmeniz gerekir. Bu da belli sınavlarla olacaktır. Öncelikle illa üniversite mezunu olmanız gerekmez. Lise mezunu olarak da bu sınava girebilirsiniz. Yılda bir defa illere göre 2 ya da 4 tane gassal alınır. Kamu seçme sınavında 70 puan üzeri alırsanız alınma şansınız daha yüksek olur. Bu sınavdan sonra halk eğitim merkezinden sertifika verilmesi ile gassal olma şansınız artmış olacak.


Gassal Maaşları 2024 Ne Kadar?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi kadrolu personel olan gassalların maaşları 2024 yılı itibarıyla ortalama 40 – 45 bin TL maaş almaktadır. Maaş hesaplaması yapılırken meslekte yeni olma, bekar ve çocuksuz çalışan olma kriterleri dikkate alınırken; sendika aidatı, BES kesintisi, fazla mesai ve kalkınmada öncelikli bölgelerdeki ek tazminat hesaplamaya eklenmemiştir.


Gassal Olmak İçin Ne Okumalı

Diyanet ve MEB işbirliği ile 2009 yılı itibarıyla gassal kursları açılmaya başlamıştır. Amaç tüm il ve ilçelerde bu kursların mevcut olmasıdır. Bu konuda büyük bir oranda başarı sağlanmış ve kurslar ülkenin dört bir yanına yayılmıştır. Kursların asıl amacı ise; daha çok afet anlarında cenaze defin işlemleri ve köylerde kadın cenazelerinin yıkanmasında yaşanan sorunların giderilmesidir.


Gassal Alımı Şartları?

Gassallık için en az lise mezunu olma şartı vardır. Lise mezunu kişi ayrıca KPSS’ye girmeli ve ardından açılacak olan kadrolara başvuru yapmalıdır. Her il ve ilçede gassal alımları gerçekleşmektedir. Pek tercih edilen bir meslek olmadığı için seçilme şansı yüksektir. Ayrıca imam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi mezunlarının gassal alımlarında öncelikleri vardır. İlaveten gassallık mesleğinin en büyük avantajı haftalık çalışma saatinin 8-9 saat olmasıdır.


Gassal Olmak İçin Merak Edilen Sorular

Kadın Gassal Nasıl Olunur?

Kadın gassal olmak için herhangi bir durum yoktur. Gassal nasıl olunursa kadınlarda aynı şekilde mesleğe alınırlar. Kpss puanın olması gerekir. Lise mezunu diploması ve halk eğitim merkezinden alınan sertifika, milli eğitimin yaptığı sınavdan da geçerli not alması sonucu kadınlar da gassal olabilir. Yılda 2 ya da 3 kişi alınır. Bu her il ve ilçeye göre alım sayısı değişmektedir.

Gassal Nerede Çalışır?

Gassalların mesleği dine uygun olarak ölen kişiyi yıkamak olmaktadır. Ölen kişilerde genel de cami ve hastanelerde olduğu için devlet kontrolünde bu bölgelerde mesleklerini yaparlar. Çalıştıkları ortamlar genelde soğuk olur. Çünkü ölülerin soğuk ortamlarda beklemesi daha uygun olacaktır.

Gassal Kaç Saat Çalışır?

Gassallar günlük olarak 7 ya da 8 arasında çalışma vardiyaları vardır. Buna göre değişimli bir çalışma sistemi de mevcut olacaktır. Her il ve ilçenin çalışma saatleri farklı olsa da genel şart 7 ve 8 saati geçmemesidir. Bu saatler içinde çalışılan ve iki tane gassalın mevcut olması da şarttır. Yapılan tüm işlemler İslam dinine uygun ve ölülerin tamamen doğru yıkanması ile sonlanır.

Gassal Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Gassal olmak için devlete ait kadrolara girmeniz gerekir. Bu da belli sınavlarla olacaktır. Öncelikle illa üniversite mezunu olmanız gerekmez. Lise mezunu olarak da bu sınava girebilirsiniz. Yılda bir defa illere göre 2 ya da 4 tane gassal alınır. Kamu seçme sınavında 70 puan üzeri alırsanız alınma şansınız daha yüksek olur. Bu sınavdan sonra halk eğitim merkezinden sertifika verilmesi ile gassal olma şansınız artmış olacak.

Gassal Başvurusu Nereden Yapılır?

Gassal başvurusu devletin yayınladığı resmi ilanlarla başvuru yapmanız için bir takım koşullarla alınır. Önemli noktalardan biri de üniversite bitirmenize gerek yoktur. Gassal olmak için ilçe merkezlerine bağlı halk eğitimden sertifikalı bir eğitim vermektedirler. Bu eğitim sonucunda alınan belge ile bir de Kpss puanıyla başvurular alınır. Ön şartlardan biri de Kpss puanınızın bir tık daha yüksek olmasıdır.

Gassal Nasıl Olunur?

Gassal olmak için her yıl yapılan KPSS sınavına girmek gerekir. Buradan alınan puanla boş olan kontenjanlara başvurarak mesleği icra edebilirsiniz. 7 ya da 8 saat aralığında çalışılması ve bu saatlerden şaşmayacak bir sistem mevcut olacaktır.

Gassal Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Gassal ölüleri yıkayan kişilere denilir. Bu mesleği yapmak için bir takım ön koşullar mevcuttur. Yani devlete kadrosunda çalışmak ve bir takım kuralları yerine getirmekle sorumlu olursunuz. Öncelikle gassal olmanın ilk şartı 18 yaşını doldurmanız gerekir. Halk eğitim merkezinde yapılan kurslarda buna yönelik bir eğitim hizmeti sunulur. Bu eğitim ile beraber mesleğinizde daha deneyimli çalışan olabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Evde Hafız Nasıl Olunur? Hafız Olmak Ne Kadar Sürer?

👉Vaize Nedir? Vaize Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu