Öğrenci Gazetesi

Gazi Üniversitesi Tanıtım

Gazi Üniversitesi Tanıtım. 1926 yılında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kurulan geçme notunun CCC olduğu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk üniversitesitelerinden, ayrıca birçok “gazi”nin mezun olduğu yükseköğretim ve eğitim kampıdır. Pek çok yerleşkesi bulunmaktadır.

Gazi Üniversitesi Tanıtım

Konumu ve ulaşım imkanları hayli hayli iyidir. Üniversitenin kendine ait yurdu bulunmamaktadır. Genellikle öğrenciler KYK yurdu ve özel yurtlarda barınmaktadır. Ulaşım imkanlarının iyi oluşu ve merkezi konumu sebebiyle KYK yurdunda kalan öğrenciler rahatlıkta üniversite kampüsüne ulaşabilir. Bunun dışında Gazi Üniversitesi etrafında çok fazla özel yurt bulunmaktadır.

Özel yurt arayan öğrenciler Beşevler, Bahçelievler, Emek, Gazi Mahallesi, Tandoğan ve Maltepe semtlerinde bulunan özel yurtlarda konaklayabilmektedir. Beşevler yani merkez kampüsünde iki tane büyük yemekhane vardır. Ücreti 2 liradır fakat yemek verilen saatler biraz az sabah ve akşam yemek yok sadece günlük 3-4 saat kadar hizmet veriliyor. Üniversite hem Bahçeli’ye hem Kızılay’a yakındır.

Merkez yerleşke içerisinde büyük bir atletizm sahasının bulunmasının yanı sıra büyük ve donanımlı kütüphanesiyle araştırma yapma ve ders çalışma imkânı vardır. Öte yandan kampüslerin hepsi çok ayrı dağıldığından sosyal etkinlikler çok fazla da denk getirilememektedir. Kampüsler içerisinde pek çok kafeterya da bulunmaktadır. Rektörlük binasının tepesindeki kubbe şeklindeki yapı zamanında bir uzay gözlemevidir ve rektörlük binasının resmi 20 TL’nin arkasında resmedilmiştir.

Üniversitenin logosunda bulunan “gazi” yazısı Atatürk’ün imzasından alınmadır. Gazi Üniversitesi maalesef bölündü ve bir kısmı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi oldu. Bölündükten sonra maalesef kütüphane yenilemesinden dolayı bir senedir kütüphane yoktur.

Gazi Üniversitesi, Ankara’da bulunan bir devlet üniversitesidir. 1926 yılında Ankara’da kuruldu.

Ayrıca Gazi Üniversitesi, cumhuriyetin ilk üniversitesi olma unvanını da elinde bulundurur. .

Tıp,Diş Hekimliği,Eğitim,Fen-Edebiyat, ve Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi önemli fakülteleridir.

Üniversitenin Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı ve Çubuk’ta yerleşkeleri bulunmaktadır.

Bunların dışında Gazi Üniversitesinin Ankara Ostim, Çankaya, Kızılay bölgeleri ve Ankara Polatlı ve Beypazarı ilçelerinde de Meslek Yüksek Okulları ve Yüksekokulları bulunmaktadır.


Gazi Üniversitesi Tanıtım Videosu


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu