Din

Yatsı Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır? Gece 12’den Sonra Yatsı Namazı Kılınır mı?

Yatsı Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır? Gece 12’den Sonra Yatsı Namazı Kılınır mı?. Yatsı vakti, akşam ezanından sonra okunan yatsı ezanının okunması ile başlar ve imsak vakti (sabah) ezanı okunana kadar devam eder. Yatsı namazı 4 rek’ât ilk sünnet, 4 rek’ât farz, 2 rek’ât son sünnet olmak üzere top 10 rek’âttır. Yatsı namazdan sonra vacip olan vitir namazı kılınır. Yatsı namazı kılacak kişi, “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazı kılmaya” şeklinde niyet edebilir.

 Gece 12’den Sonra Yatsı Namazı Kılınır mı?

Yatsı vakti akşam ezanından sonra yatsı ezanın okunması ile başlar ve sabah ezanı okunana kadar devam eder. Yatsı namazı bu süre içinde herhangi bir vakitte kılınabilir. Bu demek oluyor ki gece 12 den sonra yatsı namazı kılınabilir. Yatsı namazı 4 rek’ât ilk sünnet, 4 rek’ât farz, 2 rek’ât son sünnet olmak üzere top 10 rek’âttır. Yatsı namazından sonra 3 rek’ât vitir namazı kılınır.


Yatsı Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır?

Yatsı namazının vakti, akşam namazının vakti çıktıktan sonra başlar, “imsak” vaktine (tan yerinin ağarmaya başlamasına) kadar devam eder (Tahâvî, Şerhu me‘âni’l-âsâr, I, 159; Kâsânî, Bedâî’, I, 124; Merğînânî, el-Hidâye, I, 258; Zeylaî, Tebyîn, I, 81). Yatsı namazı bu süre içinde herhangi bir vakitte kılınabilir. Bununla birlikte bazı âlimler, bütün farz namazlarda olduğu gibi yatsı namazını da vaktinin ilk diliminde kılmanın Hz. Peygamberin (s.a.s.) tavsiyesi gereğince daha faziletli olduğunu söylemişlerdir. Buna karşılık yine bazı rivayetlere dayanarak yatsı namazını gecenin biraz ilerleyen diliminde kılmanın daha uygun olduğunu söyleyen âlimler de vardır (İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 28).

Şâfiî mezhebine göre yatsı namazının vakti batı ufkundaki kızıllığın kaybolmasıyla başlar, tan yerinin ağarmasına kadar devam eder. Ancak bu mezhebe göre yatsı namazının vakti kendi içinde “faziletli”, “ihtiyârî”, “cevâz” ve “özür” olmak üzere dörde ayrılır. Faziletli vakit, vaktin başında kılınmasıdır. İhtiyarî vakit, gecenin ilk üçte bir vaktidir. Bundan sonra fecre kadarki vakit ise cevaz vaktidir. Bu vakitte yatsı namazını kılmak caiz ise de mekruhtur. Özür vakti ise yatsının cem-i takdim ile kılınacağı akşam namazı vaktidir (Nevevî, el-Mecmû’, III, 31).


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Ezan Duası ve Okunuşu: Ezan Bitince Okunacak Dua

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu