Yaşam

Gece Ayak Yanması Neden Olur? Gece Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gece Ayak Yanması Neden Olur? Gece Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?. Gece ayak yanması 7’den 70’e her yaştan pek çok kişinin yaşadığı hayat kalitesini etkileyen sağlık sorunlarından birisidir. Geceleri oluşan ayak yanması genel olarak günlük hayatta yaşanan yorgunluk ve stres nedeni ile ortaya çıkar.

Gece Ayak Yanması Neden Olur?

Çoğunlukla gece meydana gelen ayak yanması, karıncalanma, iğne gibi batma ve kaşınma hissi ile ortaya çıkar. Ayaklardaki yanma hissi, kandaki hemoglobin yüksekliğinden, basma bozukluğundan, şeker hastalığından, böbrek yetmezliğinden, vitamin eksikliğinden ve amiloidoz birikimi ve daha pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Tüm bedenimizi taşıyan ayaklarımız, yanlış ayakkabı seçimi, aşırı yüklenme, stres ve yorgunluk gibi çeşitli nedenlerden dolayı kimi zaman yanar.

Ayak yanmasının başlıca sebepleri;

  • Yoğun çalışma temposuna bağlı olarak oluşan yorgunluk
  • Kansızlık
  • Uzun süre ayakta kalma
  • Şeker hastalığı
  • Mantar ve diğer enfeksiyon türleri
  • Sinir sıkışması
  • Alerjik nedenler
  • Kırık ve çıkık

Gece Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ayak yanmasını hafifletecek pek çok doğal yöntem bulunuyor. Doğada bulunan pek çok bitkiyi içerek ve ayaklarınıza hafifçe masaj yaparak ayaklarınızın yanma sorununu giderebilirsiniz. Ayak yanmasını bitkisel yöntemlerle hafifletebilir ve gece rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz. Aynı zamanda gece yatarken çarşafınızın altına bir kalıp beyaz sabun koyarak ayaklarınızın yanmasını hafifletebilirsiniz. Hamile kadınlarda da ayak yanması çok sık görülür. Bu sorunu kaldırmak için hamilelerin bitkisel yöntemleri tercih etmesi öneriliyor.


Ayak Yanması İçin Bitkisel Çözümler

Ayak yanmasına iyi gelen pek çok doğal besin bulunuyor. Bunlardan birisi olan zencefilin içinde bulunan aktif maddeler, kan dolaşımını hızlandırarak ayaklardaki yanma hissini azaltarak rahatlamanıza yardımcı olur. Bir kaşık zencefil suyu ile bir tatlı kaşılığı ılık Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağını karıştırarak elde ettiğiniz bu karışım ile ayaklarınıza 10-15 dakika boyunca masaj yapabilirsiniz. Buna alternatif olarak da günde 2-3 bardak zencefil çay içerek ayaklarınızın yanmasını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda elma sirkesi vücudun PH dengesini düzenleyerek ayaklarınızın ferahlamasını sağlayabilir.

Her gün iki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya katarak içtiğiniz zaman ayak yanması büyük ölçüde hafifler. Epsom tuzu da ayaklarınızın rahatlamasına yardımcı olur. Ilık bir leğen içine bir buçuk bardak epsom tozu atarak 10-15 dakika boyunca ayaklarınızı suda beklettikten sonra ayaklarınızın rahatladığını hissetmeye başlayabilirsiniz. Fakat bu yöntem, kalp hastalığı olanlar ve yüksek tansiyon hastaları için uygun olmayabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu