Bilgi Arşivi

Gelin Kuşağı Nasıl Bağlanır, Ne Okunur? Gelin Kuşağı Neden 3 Kez Bağlanır?

Gelin Kuşağı Nasıl Bağlanır, Ne Okunur? Gelin Kuşağı Neden 3 Kez Bağlanır? Türk örf ve adetlerinde önemli bir yere sahip olan Geline Kuşak Bağlamak Ne Anlama Gelir? Gelin Kuşağını Kim Bağlar? Gelin Kuşağı Bağlanırken Söylenen Sözler Nelerdir? Gelin birlikte Gelin kuşağı Ne Zaman Bağlanır? ve Bağlanırken Ne Okunur Diyanet hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Gelin Kuşağı Nasıl Bağlanır?

Hemen hemen her genç kızın hayali baba evinden gelinlik ile çıkmaktır. Baba evinden çıkmadan önce yapılan bu ritüel ile de hem gelinler duygu dolu anlar yaşanır. Ülkemizde en yaygın olan geleneklerden olan Gelin Kuşağı Bağlama hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını yazımızda derledik. Türk kültüründe, gelinler düğün gününde kırmızı bir kuşak takarlar. Bu geleneğe göre, kırmızı renk şans ve mutluluk getirirken, kuşak da gelinin evlilik hayatında şanslı olmasını sağlayacak bir tür tılsım olarak kabul edilir.

Her yöreye göre farklı bir şekilde bağlansa da ortak anlam olarak geline şans getirmesi olarak da ifade edilebilir. Gelinin babası ya da ağabeyi tarafından bağlanan kuşağın gelin için çok güzel anlamları bulunmaktadır. Bu uygulamanın bekareti temsil ettiği vurgulansa da çoğu insan bu şekilde kabul etmemektedir. Gelin Kuşağının diğer taşıdığı anlam ise “gayret kuşağı”dır. Bu adla anılmasının sebebi, gelinin gayretli ve kudretli olması, ailesine sonuna bakar bağlı olması içindir.

Her ne kadar yörelere göre farklı şekilde ve farklı renklerde takılsa da; genel olarak Gelin Kuşağı gelinin abisi ya da babası tarafından gelinin beline dua ve besmele ile düğüm atılıp takılmaktadır. Baba evinden çıkmadan takılan Gelin Kuşağı Takma sırasında oldukça duygulu anlar yaşanmaktadır.

Gelin Kuşağı bağlanırken; kuşak, gelinin belinden 3 kez döndürülerek bağlanır. Günümüzde gelin kuşağı bağlanmasının sebebi geleneklere bağlı kalınmasıdır. Kuşağı bağlayan kişi gelinin beline iki kez bağlar gibi yapar çözer. Son aşaması üçüncü kere bağlama işlemidir. Bu şekilde üç aşamalı bir işlemden sonra kuşak bağlanır. Dilerse amca, dayı ya da erkek kardeş yeşil kuşakta bağlayabilir.


Gelin Kuşağı Bağlanırken Ne Okunur?

 

Gelin olan kızlar ve aileleri için en duygulu merasimlerden olan Gelin Kuşağı Bağlama gelin evden çıkmadan yapılmaktadır. Yörelerin örf ve adetine göre genellikle kırmızı kuşak bağlansa da farklı renklerde gelin kuşağı bağlanabilmektedir. Gelin kuşağı bağlama işlemini ise gelinin babası ya da ağabeyi tarafından gerçekleştirilir. Gelin kuşağı gelinin beline bağlanır. Kuşağın bağlanması esnasında yapılması gereken bir defa salavat ve sonrasında tekbir getirilerek dua okunmasıdır.

Gelin kuşağı bağlanırken, bazı kültürlerde okunması gelenekselleşmiş dua veya sözler olabilir. Ancak, hangi dua veya sözün okunacağı, kişisel tercihlere veya kültürel geleneklere göre değişebilir. Örneğin, Türk kültüründe, gelin kuşağı bağlanırken genellikle şu dua okunur:

“Allah’ım, bağlanan bu kuşakla, gelinimizi sana bağlı kılıyoruz. Aşk, saygı ve sadakatle dolu bir evlilik yaşamalarını diliyoruz. İnşallah hayırlısıyla yaşarlar.”

Yine farklı kültürlerde de farklı dualar veya sözler okunabilir. Bu nedenle, kuşak bağlama sırasında okunacak dua veya söz hakkında en iyi bilgiyi, düğün organizasyonunu yapan kişiler veya aile büyüklerinden alabilirsiniz.


Gelin Kuşağı Neden 3 Kez Bağlanır?

En çok merak edilen sorulardan biride Gelin Kuşağı 3 kere bağlanması sebebi nedir? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer bir anlamı ile Gayret kuşağı olarak da bilinen Gelin kuşağının 3 kere bağlanmasının sebebi, gelinin evliliğinde gayretli ve kudretli olması için, ailesinin gelişimini sağlaması ve evinde güçlü olması içindir. Üç kez bağlama işleminin tekrar edilmesi, yeni gelinin evine bolluk, bereket ve uğur getirmesi içindir.

Gelin kuşağının her bağlama işleminin gerçekleştirilmesi esnasında besmele çekilir ve toplamda 3 kez olarak besmele söylenir. İlk bağlama esnasında Allah mesut etsin denir. Kuşağın ikinci kez bağlaması esnasında yine besmele çekilerek, Allah ayırmasın denir. Gelin kuşağının üçüncü kez bağlanması esnasında ise, tekrara besmele ve de sonrasında Allah yuvanızı bozmasın şeklinde dua edilir. Böylelikle geline kuşak bağlama ritüeli yerine getirilmiş olur.


Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir

Gelin kuşağı bağlama duaları Gelin (kız kardeş) kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir? merak edilirken yazımızın devamında sizlere Gelin Kuşağı bağlanırken okunan duaları listeledik. Gelin kuşağını genellikle gelinin babası veya abisi ilişkiler. Kuşağın bağlanması sırasında yapılması lazım olan bir dizi uygulamalar bir diğer deyişle adetler bulunmaktadır. Bu adetler içinde yaygın olarak kullanılanlara maddeler şeklinde bakalım;

  1. Bir Çok noktada gelin kuşağı bağlanmadan önce damattan dönem parası talep edilir. (İstenmese de olur.)
  2. Daha sonra gelin kuşağı gelinin beline besmele ile beraber 3 defa bağlanıp çözülür. Üçüncü ve son bağlamada çözülmez. (Kuşak her seferinde tam olarak çözülmelidir.)
  3. Daha sonra gelinin çevresinde ele alınan bıçakla beraber 3 tur dönülür.
  4. Daha sonra gelinin başı kıbleye doğru 3 defa eğilir. (Namazda rükuya varır gibi. Fakat yalnızca gelinin başı eğilir.)

Farklı Bir Gelin Kuşağı Bağlama Adeti

  1. Yine 3 defa besmele ile dönem bağlanır.
  2. İlk bağlamada besmele çekilir, Allat mutlu etsin denir ve bağlanır.
  3. İkinci bağlamada besmele çekilir, Allah ayırmasın denir ve bağlanır.
  4. Üçüncü ve son bağlamada besmele çekilir, Allah yuvanızı bozmasın denir ve bağlanır.

Bu iki gelin kuşağı bağlama adetinde talep ettiğinizi uygulayabilirsiniz. Mühim olan gelinin sahipsiz olmadığını göstermek, sevinçli bir yuvası olması için içinizden geçen duayı ulu Allah’a ulaştırmaktır.


Erkek Kardeşi Olmayan Gelinin Kuşağı Kim Bağlar?

Evliliğin başlangıcı sayılan düğün günü gelinin evden çıkmadan önce gelinin beline kuşak bağlanır. Gelin kuşağı neden 3 kez bağlanır gibi soruların cevapları insanların akıllarını karıştırsa da bir başka detayda kuşağı kimin bağlayacağıdır. Öncelikle kızın babası kuşağı bağlar. Daha sonra erkek kardeşi ya da amcası yeşil kuşak bağlayabilir.

Babası yoksa kuşağı erkek kardeş bağlar. Erkek kardeşi yoksa dayısı, amcası veya amcasının oğlu bağlayabilir. Bu konuda belli bir kıstas olmayıp geleneksel olarak yapılan bu töreni en yakın aile dostları arasında yapılması ve kuşağı bu kişilerin bağlaması uygundur.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Hayırlı Ev Almak İçin Hangi Süre Okunur? Ev Almak İçin Okunacak Dua

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu