Bilgi Arşivi

Gelin Kuşağı Renkleri Anlamları Nelerdir? Gelin Kuşağı Hangi Renk Olur?

Gelin Kuşağı Renkleri Anlamları Nelerdir? Gelin Kuşağı Hangi Renk Olur? Bu yazımızda Geline Kırmızı Kuşak Neden Bağlanır? Gelin Kuşağı Yeşil Renk Ne anlama Gelir? gibi soruların cevapları ile birlikte Türk örf ve adetlerinde yer alan Gelin Kuşağı Bağlama hakkında bilgiler vereceğiz.

Gelin Kuşağı Renkleri Anlamları Nelerdir?

Özellikle Ülkemizde çok yaygın olan örf adetlerden olan gelin kuşağı bağlama hakkında bir çok sorular araştırılmakta. Genç kızların evlendiklerinde düğün sırasında evden çıkmadan baba veya abi yada erkek kardeş tarafından gelinin beline kuşak bağlanmakta. Kuşak bağlama merasimi sırasında oldukça duygu dolu anlar yaşanırken bir yandan da bu bağlama sırasında okunan bazı dualar da mevcuttur.

Her yörede farklı renk ve farklı şekilde bir ritüel yada merasimle bağlanan bu kuşak Türk gelenek ve görenekleri için oldukça önemli bir yer tutmakta. Az önce de değimiz gibi yörelere göre farklı anlamlar taşısa da genel olarak Gelinlere Kırmızı Kuşak bağlanmakta. Lakin farklı renklerde kuşaklarda tercih edilebilmekte. Peki ama Gelin Kuşakları renkleri Ne Anlama Gelir? Gelin birlikte Gelin kuşakları renlerinin anlamlarını öğrenelim…

Kırmızı kuşak: Geleneklere sahip çıkmaktır. Kırmızı kuşak takan gelin, ataları gibi bir ev kadını olacağına söz vermiş demektir.

Yeşil Kuşak: Kırmızı gelin kuşağı, baba tarafından bağlandıktan sonra, gelinin erkek kardeşi ya da amcası da yeşil kuşak bağlayabilmektedir. Bir inanışa göre, bele bağlanan yeşil kuşak, gönül gözünü işaret ettiğinden, kuşağı takan kişinin geline verdiği “gönül gözüyle görüyorum”, mesajı olarak algılanmaktadır.

Pembe kuşak: Romantizmin sembolüdür. Mor kuşak: Resmiyeti simgeler Bu yüzden saraylarda olan düğünlerde bu kuşak tercih edilir.

Mor kuşak: Resmiyeti simgeler Bu yüzden saraylarda olan düğünlerde bu kuşak tercih edilir.

Mavi Kuşak: kadının sevdiği aynı adamla ikinci kez evlenmesini temsil etmektedir.

Siyah kuşak: Daha önce evlilik geçirmiş olmak anlamına gelir.

Gri kuşak: Öz güvenin sembolüdür.


Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir?

Gelin kuşağı bağlama duaları Gelin (kız kardeş) kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir? merak edilirken yazımızın devamında sizlere Gelin Kuşağı bağlanırken okunan duaları listeledik. Gelin kuşağını genellikle gelinin babası veya abisi ilişkiler. Kuşağın bağlanması sırasında yapılması lazım olan bir dizi uygulamalar bir diğer deyişle adetler bulunmaktadır. Bu adetler içinde yaygın olarak kullanılanlara maddeler şeklinde bakalım;

  1. Bir Çok noktada gelin kuşağı bağlanmadan önce damattan dönem parası talep edilir. (İstenmese de olur.)
  2. Daha sonra gelin kuşağı gelinin beline besmele ile beraber 3 defa bağlanıp çözülür. Üçüncü ve son bağlamada çözülmez. (Kuşak her seferinde tam olarak çözülmelidir.)
  3. Daha sonra gelinin çevresinde ele alınan bıçakla beraber 3 tur dönülür.
  4. Daha sonra gelinin başı kıbleye doğru 3 defa eğilir. (Namazda rükuya varır gibi. Fakat yalnızca gelinin başı eğilir.)

Farklı Bir Gelin Kuşağı Bağlama Adeti

  1. Yine 3 defa besmele ile dönem bağlanır.
  2. İlk bağlamada besmele çekilir, Allat mutlu etsin denir ve bağlanır.
  3. İkinci bağlamada besmele çekilir, Allah ayırmasın denir ve bağlanır.
  4. Üçüncü ve son bağlamada besmele çekilir, Allah yuvanızı bozmasın denir ve bağlanır.

Bu iki gelin kuşağı bağlama adetinde talep ettiğinizi uygulayabilirsiniz. Mühim olan gelinin sahipsiz olmadığını göstermek, sevinçli bir yuvası olması için içinizden geçen duayı ulu Allah’a ulaştırmaktır.


Erkek Kardeşi Olmayan Gelinin Kuşağı Kim Bağlar?

Evliliğin başlangıcı sayılan düğün günü gelinin evden çıkmadan önce gelinin beline kuşak bağlanır. Gelin kuşağı neden 3 kez bağlanır gibi soruların cevapları insanların akıllarını karıştırsa da bir başka detayda kuşağı kimin bağlayacağıdır. Öncelikle kızın babası kuşağı bağlar. Daha sonra erkek kardeşi ya da amcası yeşil kuşak bağlayabilir.

Babası yoksa kuşağı erkek kardeş bağlar. Erkek kardeşi yoksa dayısı, amcası veya amcasının oğlu bağlayabilir. Bu konuda belli bir kıstas olmayıp geleneksel olarak yapılan bu töreni en yakın aile dostları arasında yapılması ve kuşağı bu kişilerin bağlaması uygundur.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Gelin Kuşağı Nasıl Bağlanır, Ne Okunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu