Kimdir

George Soros Kimdir, Ne İş Yapar? George Soros Hayatı ve Biyografisi

George Soros Kimdir, Ne İş Yapar?. Dünyanın önde gelen yatırımcı ve hayırseverlerinden George Soros Kaç Yaşında? Soruları merak edilen isimler arasında yer alıyor. Soros, Budapeşte’deki sosyal bilimler alanında önde gelen bir bölgesel merkez olan Orta Avrupa Üniversitesi’nin kurucusu ve ana fon sağlayıcısıdır. İşte George Soros Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

George Soros Kimdir, Ne İş Yapar?

George Soros, 12 Ağustos 1930 doğumlu Macar-Amerikalı milyarder, yatırımcı ve hayırseverdir. Soros, 500.000’den fazla Macar Yahudisinin öldürülmesiyle sonuçlanan 1944-1945’teki Nazi işgalini yaşadı. Kendi Yahudi ailesi, sahte kimlik belgelerini güvence altına alarak, geçmişlerini gizleyerek ve başkalarının da aynısını yapmasına yardım ederek hayatta kaldı.

Soros 1947’de Londra’ya gitmek üzere Budapeşte’den ayrıldı ve London School of Economics’teki eğitimini desteklemek için yarı zamanlı demiryolu bekçisi ve gece kulübü garsonu olarak çalıştı. 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ederek servetini kazanacağı finans ve yatırım dünyasına girdi.

1973’te kendi hedge fonu Soros Fund Management’ı kurdu ve Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en başarılı yatırımcılarından biri oldu. Soros servetini, 100’den fazla ülkede vakıflar, ortaklar ve projelerden oluşan bir ağ olan Açık Toplum Vakıflarını yaratmak için kullandı.

Soros, hayırseverliğine 1979’da apartheid rejimi altındaki siyahi Güney Afrikalılara burs vererek başladı. 1980’lerde, Batı’ya yapılan akademik ziyaretleri finanse ederek ve yeni gelişen bağımsız kültürel grupları ve diğer girişimleri destekleyerek Komünist Macaristan’da açık fikir alışverişinin desteklenmesine yardımcı oldu.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra, o zamanlar eski Komünist bloktaki çoğu üniversitede yabancı bir kavram olan eleştirel düşünceyi geliştirmek için bir alan olarak Orta Avrupa Üniversitesi’ni yarattı. Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle, hayırseverliğini kademeli olarak Amerika Birleşik Devletleri, Afrika, Latin Amerika ve Asya’ya genişletti ve daha hesap verebilir, şeffaf ve demokratik toplumlar yaratmak için çok çeşitli yeni çabaları destekledi. Uyuşturucuya karşı savaşı “uyuşturucu sorununun kendisinden tartışmasız daha zararlı” olmakla eleştiren ilk önde gelen seslerden biriydi. ” ve Amerika’nın tıbbi esrar hareketinin başlamasına yardımcı oldu.


George Soros Hayatı ve Biyografisi

George Soros, dünyanın önde gelen hayırseverlerinden biridir. Açık Toplum Vakıflarının dünya çapındaki çalışmalarını finanse etmek için kişisel servetinden 32 milyar dolardan fazlasını bağışladı. Aynı zamanda Budapeşte’deki sosyal bilimler alanında önde gelen bir bölgesel merkez olan Orta Avrupa Üniversitesi’nin kurucusu ve ana fon sağlayıcısıdır.

Onun liderliğinde Açık Toplum Vakıfları, dünyanın dört bir yanında ifade özgürlüğü, sorumlu hükümet ve adalet ve eşitliği teşvik eden toplumlar için mücadele eden bireyleri ve kuruluşları destekledi. Vakıflar ayrıca, aksi takdirde kimlikleri veya yaşadıkları yer nedeniyle fırsatlardan dışlanacak olan gelecek vaat eden binlerce öğrenciye okul ve üniversite harçları sağladı.

Kaynak: www.georgesoros.com


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu