Google Ads Ve AdSense: Arasındaki Fark Nedir?

Google Ads, ürün ve hizmetlerini Google Arama’da, YouTube’da ve web’deki diğer sitelerde tanıtmak isteyen reklam verenler içindir.

AdSense , sitelerine reklam yerleştirerek para kazanmak isteyen yayıncılar içindir .

Yüzeyde, Google Ads ve AdSense çok ortak bir nokta paylaşıyor. İşte Google’da bulunan ve işletmenizi büyütmenize yardımcı olabilecek iki ürün. Her ikisi de reklama odaklanır ve logoları tasarımda bile benzerdir. Ancak, tamamen farklı kullanım durumları için üretilmiştir. Bu yayında, Google Ads ve AdSense arasındaki farklara bir göz atacağız.

En büyük fark, Google Ads’in reklamverenler tarafından kullanılması ve AdSense’in yayıncılar tarafından kullanılmasıdır .

Google Ads, reklamverenlerin ürünlerini ve hizmetlerini Google Arama, YouTube ve web’deki diğer sitelerde tanıtmak için kullandıkları platformdur. Reklamverenler, telefon aramalarını artırmak, mağaza içi yaya trafiğini artırmak ve kullanıcıları web sitelerine çekmek gibi belirli iş hedeflerine dayalı kampanyalar oluşturur. Reklamverenler daha sonra kullanıcılar reklamlarla etkileşime geçtiğinde Google’a ödeme yapar.

Google AdSense, sitelerine reklam yerleştirerek para kazanmak isteyen yayıncılar içindir. Yayıncılar siteye bir parça kod yerleştirir ve reklamların nerede gösterileceğini seçer. Yayıncılar daha sonra, web sitesi ziyaretçileri reklamları tıkladığında para kazanmaya hak kazanır.

Google Ads’e Kısa Bir Giriş

Google Ads platformunda, reklamverenlerin pazarlama gelirlerinden en iyi şekilde yararlanmalarına ve işletme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak birden çok kampanya türü vardır. Bu kampanya türleri, potansiyel müşterilerin Google sitelerini, alakalı Google Reklamları gösteren web sitelerini ve mobil uygulamaları içeren bir reklamverenin reklamını nerede görebileceğini belirler. Bir reklamverenin seçtiği kampanya türü, genel işletme hedeflerine göre belirlenir.

 • Arama kampanyaları, reklamverenlerin, arama motorlarında ürünlerini veya hizmetlerini arayan potansiyel müşterilere ulaşmalarına yardımcı olur.
 • Alışveriş kampanyaları, perakendecilerin envanterlerini satmalarına ve web sitelerine veya tuğla ve harç mağazasına gelen trafiği artırmalarına yardımcı olur.
 • Görüntülü reklam kampanyaları, hedef kitleleri çevrimiçi olarak gezinirken, YouTube videolarını izlerken, Gmail’i kontrol ederken veya mobil cihazları ve uygulamaları kullanırken reklamverenlerin ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmasına yardımcı olabilir.
 • Video kampanyaları, YouTube’da video izlerken reklamverenlerin hedef kitlelerine ulaşmasına yardımcı olabilir.
 • Uygulama kampanyaları, reklamverenlerin iOS veya Android uygulamalarının Google Arama, YouTube, Google Play ve daha fazlasında indirilmesini sağlamalarına yardımcı olur.

AdSense’e Kısa Bir Giriş

AdSense, içeriği ve siteyi ziyaret edenleri temel alarak otomatik olarak reklamları bir yayıncının web sitesine yerleştirerek çalışır. Bu reklamlar, ürün ve hizmetlerini tanıtan reklamverenler tarafından oluşturulur ve ücretlendirilir. AdSense’i kullanmaya başlamak için üç temel adım vardır.

t google adsense konsolu yeniden tasarlandı 1476443208

 • Birinci Adım: Yayıncılar reklam alanını kullanılabilir hale getirir
  • Bir yayıncı, AdSense’i kullanarak web sitelerinden para kazanmaya karar verdikten sonra, siteye kod yapıştırmalı ve reklamların nerede görünmesini istediklerini seçmelidir.
 • İkinci Adım: Reklamverenler reklam alanı için teklif verir
  • Reklamları oluşturan reklamverenler, bir yayıncının reklam alanında gösterilebilmesi için gerçek zamanlı bir açık artırmada teklif verir. En yüksek teklif verenlerin reklamları sitede gösterilir.
 • Üçüncü Adım: Yayıncılara ödeme yapılır
  • Google, tüm reklamverenlerin faturalandırmasını işler ve yayıncılara doğrudan ödeme yapar.

İşte aldın!  Google Ads veya AdSense’i kullanmaya nasıl başlayacağınızla ilgili sorularınız varsa, Seer’deki ekibe buradan ulaşın. Premier Google İş Ortağıyız ve dijital stratejilerinin işletme hedefleriyle uyumlu olduğundan emin olmak için her türlü işletme ile birlikte çalışıyoruz.

0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Instagram IGTV’de Nasıl Para Kazanılır?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478