Teknoloji

Google Adsense Nedir? Google Adsense İle Nasıl Para Kazanılır?

Google Adsense Nedir? Google Adsense İle Nasıl Para Kazanılır?. Google AdSense, web sitesi sahiplerinin ziyaretçilerine alakalı reklamlar göstererek trafiklerinden para kazanmalarının bir yoludur. Gösterilen reklamlar, web sitesinin içeriğine ve web sitesini ziyaret eden kullanıcıların ilgi alanlarına göre Google tarafından seçilir. Gelin hep birlikte Google Adsense hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Google Adsense Nedir?

2003 yılında piyasaya sürülen AdSense, Google’ın para kazanma sistemlerinden biridir. AdSense, dijital yayıncıların hedef kitlelerine hedefli reklamlar sunarak içeriklerinden para kazanmalarını sağlar. Yayıncılar daha sonra kitleleri tarafından bir reklama her tıklandığında gelir elde eder.

AdSense, Santa Monica şirketi tarafından geliştirildi ve ardından 2003 yılında Google tarafından satın alındı. Google, AdSense’i satın almadan önce, 2002 yılında içeriğe dayalı olarak hedeflenen reklam hizmetini kullanıyordu.


AdSense 1000 Görüntüleme Başına Ne Kadar Ödüyor?

AdSense, tıklama başı maliyet (TBM) esasına göre ödeme yapar; bu nedenle, bir reklamın aldığı gösterim sayısı önemli değildir. 1000 görüntülemeden kazanacağınız miktar, tıklama oranınıza ve tıklama başı maliyetinize bağlıdır. TBM’ler, reklam verenler ve ne kadar harcamak istedikleri tarafından belirlenir.

Ardından Google, AdSense aracılığıyla gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin %68’ini öder. Kalan %32, Google’ın komisyonudur. Dolayısıyla, 500 TL gelir elde ederseniz, 340 TL kazanırsınız ve kalan 160 TL Google’da kalır.


AdSense Nasıl Çalışır?

 • AdSense’i kullanmaya başlamak için bir hesap oluşturmanız ve ardından para kazanmak istediğiniz alanın URL’sini girmeniz gerekir.
 • Ardından, sitenizi AdSense’e bağlamanız ve Google’a ödeme adresinizi ve telefon numaranızı bildirmeniz gerekir.
 • Sitenize reklam yerleştirmek ve para kazanmaya başlamak için otomatik reklamları etkinleştirmek mi yoksa manuel olarak kendi reklam birimlerinizi oluşturmak mı istediğinize karar vermelisiniz.
 • Otomatik reklamları etkinleştirmeye karar verirseniz, reklam yayınlamak istediğiniz her sayfaya AdSense kodunu yapıştırmanız gerekir.
 • Reklam birimlerini manuel olarak oluşturmaya karar verirseniz , reklam birimini oluşturmanız ve kodu, reklamların görünmesini istediğiniz HTML’ye yapıştırmanız gerekir.
 • AdSense teknolojisi daha sonra otomatik olarak hedeflenmiş reklamları kullanıcılara sunar.
 • Kazanılan geliriniz minimum 200 TL eşiğe ulaştığında, kazançlarınız hesabınıza yatırılır.

AdSense Ödemeleri Ne zaman Yapılır?

AdSense ödeme döngüsü aylıktır ve yayıncı kazançları ay boyunca hesaplanır. Bir sonraki ayın başında kazançlarınız kesinleşir ve bakiyenize yansıtılır. Kazanılan geliriniz minimum 200 TL eşiğine ulaştığında her ayın 21’i ile 26’sı arasında ödemeniz yapılır.


AdSense Başvurumu Neden Reddetti?

Bir AdSense başvurusunun reddedilmesine neden olabilecek pek çok neden vardır. En yaygın nedenler şunlardır:

 • Web sitesi 6 aydan daha eski değil
 • Gizlilik politikası yok
 • Kalitesiz site
 • Az veya hiç orijinal içerik yok
 • Trafik kalitesiz
 • Trafik çok fazla ücretli kaynak içeriyor
 • Politikaları ihlal eden içerik .
 • Yayıncılar 18 yaşından büyük olmalıdır
 • Zaten yasaklanmışsanız

Google AdSense ve Google Ads Arasındaki Fark Nedir?

Google Reklamları, pazarlamacıların ürün veya hizmetlerinin reklamını yapmak için arama ağında veya görüntülü ağda veya her ikisinde ödeme yapmasına olanak tanır. Google AdSense, yayıncıların, reklam göstermek isteyen reklamverenlere web sitelerinde yer satmalarına olanak tanır. Google Ads ile, reklamveren Google’a tıklama başına ödeme (PPC) temelinde ödeme yapar. AdSense’te, yayıncıya Google tarafından tıklama başına maliyet (TBM) cinsinden ödeme yapılır.


AdSense Tıklama Başı Maliyetim (TBM) Neden Düşük?

TBM’niz, değerinin genellikle sitenizdeki içeriğe ve sitenizin birden fazla cihaza duyarlı olup olmadığına bağlıdır. Çok fazla reklam kategorisini engellemeniz, bir açık artırmadaki teklif verenlerin sayısını azaltacağından, TBM’niz düşük olabilir. Bazı reklam verenler belirli GEO’lar için daha fazla ödeme yapacağından trafik konumunun TBM’niz üzerinde de bir etkisi vardır.

TBM büyük ölçüde reklam verenlerin ne kadar harcamak istediklerine bağlıdır. Ancak, doğrudan veya dolaylı olarak AdSense TBM oranlarınızı artıracak ayarlayabileceğiniz ve iyileştirebileceğiniz bazı alanlar vardır. Hangi kurulumun sizin için en iyi sonucu vereceğini görmek için bir deneme yanılma süreci öneriyoruz. Bunu yapmanın birkaç yolu:

 • Hem resim hem de metin reklamları etkinleştirin
 • Video reklamlar gibi çeşitli reklam biçimleri kullanın.
 • Düzeninizle denemeler yapın
 • Yüksek kaliteli içerik üretin

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Google AdSense Kazançlarınızı Artırmanın 13 En İyi Yolu

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu