Teknoloji

Google Haberler Yayıncısı Nasıl Olunur?

Google Haberler, yerel ve uluslararası haberler için dünya çapında milyonlarca kullanıcının kullanabileceği bir platformdur . Dünyanın en büyük haber toplayıcısıdır. Web’den yeni haber makaleleri toplar ve alaka düzeyine, konuma, ilgi alanlarına ve daha fazlasına bağlı olarak kullanıcılara sunar.

Google Haberler’de görünmek, web sitesi sahiplerine daha fazla web sitesi trafiği ve ek para kazanma seçenekleri gibi birçok avantaj sağlar. Ayrıca, farklı ülkelerdeki çeşitli cihazlarda mevcut olduğu için web sitenizi daha geniş bir kitleye açar. Google Arama’nın aksine, web siteleri bir kullanıcıya arama sonuçları sayfası yerine bir feed aracılığıyla sunulur.

Google , platformda yalnızca yüksek kaliteli haberlerin göründüğünden emin olmak için haber endüstrisi ile işbirliği yapsa da , Google Haberler büyük haber şirketleriyle sınırlı değildir. Web siteniz bir haber web sitesi olduğu sürece, ister güncel olaylar ister endüstri haberleri olsun, Google Haberler’de görünebilir ve avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Google Haberler’e Uygunluk

Daha önce okuyuculardan web sitelerinin Google Haberler’de görünmesini nasıl sağladıkları konusunda birçok soru aldım. Birkaç yıl önce, içeriğiniz platformda görünmeden önce web sitenizin Google Haberler tarafından doğrulanması gerekiyor. Ancak Google bu gereksinimi ortadan kaldırdı. Şimdi, yayıncıysanız tek yapmanız gereken yüksek kaliteli içerik üretmek. Kulağa kolay geliyor değil mi?

Daha spesifik olmak gerekirse, yayınlamanız gereken içeriğin Google Haberler içerik politikalarını karşılaması gerekir . Bu ölçütleri karşıladığınızda, web sitenizin otomatik olarak En Çok Okunan Haberler bölümünde veya Haberler bölümünde olduğu kabul edilir.

Bu yöntem oldukça zordur çünkü web sitenizin Google Haberler’de gerçekten görünüp görünmediğini bilmek zor olacaktır.

Başka bir yöntem de web sitenizi Google Yayıncı Merkezi’ne göndermektir.

Google Haberler’i Google Yayıncı Merkezi üzerinden alma

Google Yayıncı Merkezi, eski Google Haberler Yapımcı ve Yayıncı Konsolu’nun birleşimidir . Google, bir web sitesinin Google Yayıncı Merkezi’nde gönderilmesini gerektirmez, ancak markanız ve Google Haberler’de görünen içerik üzerinde kontrol gibi avantajları vardır.

İçeriğinizi ve RSS özet akışlarını Google Yayıncı Merkezi’ne göndermenin, içeriğinizin Google Haberler’de görüneceği garanti edilmediğini unutmayın. Ayrıca, Google Yayıncı Merkezi’ne göndereceğiniz web sitesinin Google Search Console hesabınızda doğrulanmış bir web sitesi olması gerektiğini unutmayın.

1. Adım: Gerekli ayrıntıları girin

Eğer gitmek kez Google Yayıncı Merkezi’nde , basitçe tıklayın Ekleme Yayını ve web sitenizin adını girin. Bir sonraki ekran sizden web siteleriniz hakkında açıklama, web sitesi URL’si ve konum gibi temel bilgileri isteyecektir. Google Haberler’den ne kadar trafik aldığınızı takip edebilmeniz için bu bölüme Google Analytics izleme kimliğini yerleştirmeniz de önemlidir.

2. Adım: İçeriğinizi gönderin

İçerik bölüm Google Haberler’de içerik göndermek ve birden fazla bölüm halinde bölerek Google Haberler feed özelleştirmek için birden fazla yol sağlar. Şunlardan birini yapabilirsiniz:

  1. RSS beslemesi gönder
  2. Belirli bir sayfa URL’si girin
  3. YouTube videosunu veya oynatma listesini gönderin; veya
  4. Google Haberler’den kişiselleştirilmiş özet akışı

3. Adım: Görüntüleri yükleyin

Görüntüler , web sitenizin kare logosu ve geniş logolar yüklersiniz bölümdür. Yüklediğiniz görüntülerin yüksek kalitede olduğundan ve belirtilen özelliklere uyduğundan emin olun.

4. Adım: Reklam yönetimi (isteğe bağlı)

Bu adım, Google AdSense üzerinden reklam yayınlayan web siteleri için kullanışlıdır. Bu bölümde, Google’ın Google Haberler’den gelen kullanıcılar için web sitenizde ne kadar reklam sattığını da kontrol edebilirsiniz.

5. Adım: İnceleme için gönderin

Gözden Geçir ve Yayınla bölümünde eksik bilgilerin olup olmadığı belirtilir. Gerekli tüm ayrıntıları doldurduktan sonra, artık web sitenizi incelenmek üzere gönderebilirsiniz. 

Google’a göre onaylamanın 2 ila 4 hafta sürebileceğini unutmayın. Bu, inceledikleri web sitelerinin sayısına bağlı olduğunu düşünüyorum. Benim durumumda, SEO Hacker 2 hafta içinde onaylandı ve yayınladığım içerik hemen Google Haberler’de görünmeye başladı. Siz bu sıradayken, neden SEO Hacker’ın Google Haberler sayfasına uğramıyorsunuz ve bizi takip etmiyorsunuz!

Google Haberler’den ne kadar trafik aldığımı nasıl bilebilirim?

Google Yayıncı tarafından doğrulanan web sitenizin Google Analytics hesabında, Edinme bölümüne gidin ve Yönlendirme trafik kaynaklarını kontrol edin . Google Haberler’den tıklama alıyorsanız news.google.com adresini görmelisiniz .

Google Haberler’den Daha Fazla Trafik Nasıl Elde Edilir

Çoğu insanın bilmediği şey, Google Haberler’in Google Haberler’deki web sitelerini sıralamak için bir algoritma kullanmasıdır. Aşağıdaki faktörleri kullanır:

  1. İçeriğin Alaka Düzeyi
  2. önem
  3. authoritativeness
  4. Tazeli
  5. yer
  6. Dil

Kullanıcıların ayrıca kendi “Sizin İçin” bölümleri vardır ve Google Haberler, kullanıcıların ilgi alanlarını sıralamalar ve kullanılabilirlik için kullanır.

Daha önce Google Haberler için Nasıl Optimize Edilir hakkında bir makale yazdım ve Google Haberler’de daha fazla başarı elde edebilmeniz için bunu da kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Anahtar Paket Servisi

Google Haberler, Google’ın hem kullanıcılar hem de web yayıncıları için harika bir girişimdir. Başarıya ulaşmak, organik arama sonuçlarından artan trafiğe benzer zaman alabilir, ancak büyümeniz için alabileceğiniz tüm fırsatları değerlendirmelisiniz.

SEO’da içerik kraldır. Ve Google Haberler’de daha doğrudur. Her zaman kitlenizle alakalı yüksek kaliteli orijinal içerik yayınlayın; Google Haberler’de kesinlikle daha yüksek yerleşimler almaya başlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu