Kimdir

Gülseren Onanç Kimdir, Nerelidir? Gülseren Onanç Hayatı ve Biyografisi

Gülseren Onanç, 1965 yılında Mardin’de doğdu. Üniversite eğitimini İTÜ İşletme Fakültesinde tamamladı. 2011 yılında aktif siyasete atıldı ayrıca Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nde önemli başarılara imza attı. Peki Siyasetçi ve girişimci Gülseren Onanç Kimdir, Nerelidir? Gülseren Onanç Hayatı ve Biyografisi dair tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Gülseren Onanç Kimdir?

Gülseren Onanç, 1965’te Mardin’de doğdu. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İTÜ İşletme Mühendisliği Fakültesi’nden 1987 yılında lisans derecesi ile mezun oldu. Bir yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştı. 1988-1991 yılları arasında Amerika’da Michigan State Üniversitesi’nde Pazarlama ve Uluslararası Pazarlama konularında İş İdaresi üst lisans derecesi aldı. İleri düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilmektedir. Hüsamettin Onanç ile evlidir.


Gülseren Onanç Hayatı ve Biyografisi

Gülseren Onanç 1991–1994 yılları arasında Eczacıbaşı Rusya Satış Pazarlama Müdürü görevini üstlendi. Eczacıbaşı’nın jenerik ilaç pazarında marka yaratmasına ve eczane zinciri kurmasına, ayrıca Rusya Cumhuriyeti’nin ilk yabancı şirketlerinden birisinin kurulmasına öncülük etti. Türkiye’ye döndükten sonra Balsu ve Ferrero şirketlerinde genel müdürlük ve ülke temsilciği yaptı. Gıda sektöründe marka geliştirdi ve dağıtım ağı yönetti.

2000 yılında data analizi, müşteri ilişkileri yönetimi ve dijital pazarlama konularında hizmet veren GO.4’u kurdu. 2003 yılında eğlence ve spor alanında hizmet veren bilet satış ve dağıtım şirketi Ticketturk’ü kurdu ve bir Alman şirket ile ortaklık gerçekleştirdi.

2003 yılında Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) kurucuları arasında yer aldı. 2007-2011 yılları arasında KAGİDER Başkanlığını yürüttü. 2008’de KAGİDER Brüksel Ofisi’nin kurulmasında öncü oldu. TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kurulmasında aktif rol aldı. Kadın girişimcileri desteklemek üzere eğitim programları, yerel ve uluslararası toplantılar organize etti. Kadın girişimcilere banka kredilerinin verilmesini sağladı. Türkiyeli kadın girişimcilerin bölgenin en aktif kadın girişimcileri olmaları yönünde çaba gösterdi.

Washington merkezli Uluslararası Kadın İttifakı (TIAW) tarafından 2009 yılında Dünyada Fark Yaratan 100 kadından biri olarak ‘Dünyada Fark Yartan Kadın Ödülü’nün sahibi oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişim rüzgarı ile CHP’de aktif siyaset yaşamına atıldı. Aralık 2010 ve Şubat 2018 yılları arasında CHP Parti Meclisi’nde üye olarak görev aldı. CHP Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2017 Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi’ni organize etti. 2018 yılında Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nu kurdu, Transformative Women Leaders (Dönüştürücü Kadın Liderler) grubunun Türkiye’den tek kadın üyesidir.


Gülseren Onanç: Twitter

Gülseren Onanç: Instagram

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu