Gümüşhane Üniversitesi’nde 550 Basamaklı Yurt

Gümüşhane Üniversitesinde inşa edilen yurt binasına ulaşmak için öğrenciler  550 basamaklı merdiven çıkmak zorunda kalıyor. Saat başı kalkan servisleri kaçırdıkları takdirde bu dik bir rampaya kurulan merdivenleri çıkmak zorunda kalıyor. 20 dakikada çıktıklarını belirten öğrenciler inerken 10 dakikada iniyorlar.

Gümüşhane’de eğitim gören öğrenciler için Bağlarbaşı Mahallesi’nde 5 yıl önce yamaca 800 kapasiteli Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Erkek Öğrenci Yurdu inşa edildi. Araçla yaklaşık 5 kilometre yol mesafesi ile ulaşılan yurt binası için 550 basamaklı merdivenli yaya yolu da yapıldı. Merdivenin üzeri, yağmurlu havalarda inip çıkan öğrencilerin ıslanmaması için kapatıldı. Servis saatini kaçıran öğrenciler, yaklaşık 20 dakikalık yolculukla merdiveni kullanarak yurda çıkıyor, 10 dakikada ise iniyor.

“ÇIKARKEN 3 KEZ MOLA VERİYORUZ”

Edebiyat Fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi Tayfun Aslan, yurt ile okul arasında yaya ulaşımı sağlamak için yapılan merdivenin çok yorucu olduğunu belirterek, “Otobüs saatleri her zaman uygun olmuyor. Merdivenler ise çok yorucu, dağı tırmanıyoruz. Havalar şu anda iyi ama kış ayı geldiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz. Merdivenleri çıkarken 3 kere mola veriyoruz. Merdivenlerde geçirdiğimiz zamanı yurtlarda geçiremiyoruz. Merdivenlerin belli bölümleri yürüyen merdivene dönüştürülebilir.” dedi.

“DAHA MODERN BİR ULAŞIM OLMALI”

Gazetecilik Bölümü okuyan Gökhan Kaya da “Gerek okul olsun gerek yurt merdivenleri olsun, çok fazla merdiven var. Kışın gerçekten zorlaşıyor. Çünkü merdivenler kayganlaşmaya başlıyor, tehlikeli oluyor. Aktarmalı olarak geliyoruz aktarma sırasında tabi zorlanıyoruz daha modern bir ulaşım olmalı.” dedi.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Büyük Sınav: Finallere Hazırlanmanın 5 Yolu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478