Gündem

Harçlık Avans Nasıl Kullanılır? Harçlık Avans Sorgulama

Harçlık Avans Nasıl Kullanılır? Harçlık Avans Sorgulama. KYK’dan burs ve kredi alan öğrencilere verilen Ziraat Bankası Genç Bankkart hesabınızda para olmasa bile aylık 2020’de 500 TL olan sadece alışverişlerde kullanabileceğiniz limite KYK Harçlık Avans denir. Harçlık avans nakit çekilemez post cihazları ve online ödemede kullanılabilir harçadığınız miktar bursunuz veya krediniz yattığında faizsiz olarak kesilir. Peki Harçlık Avans Nasıl Kullanılır? Harçlık Avans Nedir? İşte gelin bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim…

KYK Harçlık Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK’dan burs ve kredi alan öğrencilere verilen Genç Bank Kartlarda harçlık avans açık olarak gelmektedir. Eğer avansınız açık değilse Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak açtırabilirsiniz ya da 0850 258 00 00 Ziraat Bankası Müşteri İletişim Merkezini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.  Kartınız 24 saat içinde harçlık avansa açık hale gelecektir.

Kartınıza yatırılmış olan 500 liradan harcamaya başladınız. Fakat ne kadar harcadınız ne kadar kaldı bilmiyorsunuz. O zaman ne yapmalısınız? Harçlık avans sorgulama yapmak istiyorsanız, kartınızla banka ATM sinden sorgulayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz. İnternet ya da mobil bankacılık hizmetlerinden de faydalanıp sorgulama yapabilirsiniz.

Harçlık avans bakiye sorgulama işlemlerini de yine aynı yollardan yapabilirsiniz. Ayrıca HARCLIK AVANS BAKİYE yazarak 4747 ye mesaj atıp sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Öğrenim krediniz bittiğinde harçlık avans limitiniz işleme kapatılmaktadır.


2021 Harçlık Avans Ne Kadar?

2020 yılı harçlık avans limiti 500 TL’dir. 2021 yılında bir açıklama gelmedi ancak muhtemelen 600 TL civarı olur.

Harçlık avansı bir örnekle açıklayalım;

  • 2021 yılı mart ayı burs ödemesi olan 650 TL’yi aldınız nisan ayı bursunun yatmasına bir hafta kala tüm paranızı harcadınız. Bu durumda nisan ayı bursu yatana kadar kartınızla alışveriş yapabilirsiniz. Mart ayında toplamda 300 TL harçlık avans kullandığınızı varsayarsak;
  • Nisan ayında yatacak olan 650 TL burs ücretinden 300 TL anlık kesinti yapılmaktadır.

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu