Öğrenci Gazetesi

Harvard Üniversitesi Tanıtım – Harvard Üniversitesi’nde Hangi Bölümler Var?

Harvard Üniversitesi Tanıtım – Harvard Üniversitesi’nde Hangi Bölümler Var? Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde bulunan dünyanın en tanınmış ve köklü üniversitelerinden biridir. 1636 yılında kurulan Harvard, zengin akademik geçmişi ve üstün eğitim kalitesiyle bilinir. Üniversite, geniş bir lisans, lisansüstü ve doktora programları yelpazesi sunar ve öğrencilere çeşitli alanlarda uzmanlaşma imkanı tanır.

Harvard Üniversitesi Tanıtım

Harvard Üniversitesi mezunları dünyanın siyasi ve bilimsel seçkinleri haline gelen Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ve en ünlü üniversitelerinden biridir. Üniversite, Massachusetts’te bulunan Cambridge adlı bir bilim kampında yer almaktadır. Harvard, elitizmi ve yüksek eğitim standartları ile ünlü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 8 özel üniversitenin ” Ivy League ” adlı birliğinin bir parçasıdır.

Harvard Üniversitesi’nin ana kampüsü Cambridge, Massachusetts’te, Harvard Yard’da bulunmaktadır. İdari ofisler, bazı kütüphaneler ve akademik binalar ile birinci sınıf öğrenci yurtlarının çoğu bulunmaktadır İkinci ve sonraki eğitim yıllarının öğrencileri, her biri bir ikamet yerinden fazlasını temsil eden yakındaki konutlarda yaşıyor. Ayrı ustalık sınıfları ve seminerler, orada çeşitli kültürel ve rekreasyonel etkinlikler düzenlenir, öğrenciler, örneğin ortak yemek salonunda öğle yemeği gibi gayri resmi bir ortamda öğretmenlerle iletişim kurma fırsatına sahiptir.
Harvard’da benzersiz eğitim kaynakları bulabilirsiniz. Harvard KütüphanesiDünyanın en büyük akademik kütüphanesi, 20 milyonun üzerinde cilt, 180.000 süreli yayın, 400 milyon el yazması, 10 milyon fotoğraf ve 5 terabayttan fazla dijital arşive sahiptir. Bütün bunlar, her üniversite öğrencisine açık olan yaklaşık 80 kütüphane şubesi çerçevesindedir.
Harvard Üniversitesi ayrıca 28 milyondan fazla sanat eserini, eserleri, benzersiz örnekleri ve malzemeleri kapsayan birçok dünyaca ünlü müze açtı . İşte Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi , Harvard Doğa Tarihi Müzesi , Harvard Sanat Müzesi . Pek çok koleksiyon, üniversitenin araştırma faaliyetlerinde kilit öneme sahiptir.
2008’de Harvard ayrıcaAkademik topluluğu güçlendirmeyi amaçlayan Ortak Alanlar Programı . Bu girişimin bir parçası olarak, yeni alanlar yaratılıyor ve öğrenciler ile öğretmenlerin etkileşimi için mevcut alanlar iyileştiriliyor.


Harvard Üniversitesi’ne Nasıl Girilir?

Lisans düzeyinde, Harvard Üniversitesi , akademik programlar arasında ayrım yapmadan ve belirli akademik alanlar için kota belirlemeden Harvard Koleji’ne tek bir kayıt düzenler . Uzmanlık seçimi daha sonra üniversitedeki çalışmalar sırasında gerçekleşir.
Kabul süreci aşağıdaki adımları içerir:

 1. SAT / ACT sınavlarını (zorunlu) ve TOEFL’yi (isteğe bağlı) geçmek ;
 2. Bir motivasyon mektubu dahil olmak üzere belgelerin hazırlanması ;
 3. Bir kayıt ücretinin (75  USD ) veya bir ücret feragat talebinin ödenmesi;
 4. Ortak Başvuru , Koalisyon Başvurusu veya Evrensel Üniversite Başvurusunun Sunulması ;
 5. Başvurunun takip edilmesi ve eksik belgelerin Başvuru Portalı’na iki son tarihten ( Erken Eylem veya Düzenli Karar ) birinden önce yüklenmesi ;
 6. Bir mülakatı geçmek (bu aşamanın varlığı adayın konumuna bağlıdır: genellikle bir Harvard temsilcisi ülkede / bölgede olmayabilir, ancak bu nihai kararı etkilememelidir;
 7. Mali yardım hakkında bilgi ile birlikte bir kabul kararı almak;
 8. Harvard’da eğitim alma niyetinin doğrulanması;
 9. Bir derecelendirme not dökümü ile bir final raporu göndermek;
 10. Öğrenci vizesi başvurusu.

Harvard Üniversitesi’nde Hangi Bölümler Var?

Harvard Üniversitesi, beşeri bilimler, doğa ve teknik bilimler öğretiminde eşit derecede mükemmel olan en güçlü eğitim ve araştırma merkezidir.

Harvard’da toplam 11 akademik bölüm var – 10 fakülte ve Radcliffe Institute for Advanced Study.

En büyük bölüm, Fen Edebiyat Fakültesi’dir (FAS). Bu, lisans ve lisansüstü olmak üzere iki eğitim düzeyinde eğitim sunan tek fakülte. FAS çerçevesinde aşağıdaki departmanlar mevcuttur:

 • Harvard College for Bachelor’s;
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için Fen Edebiyat Enstitüsü (GSAS);
 • Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu (kolej ve GSAS adına derece verir);
 • Sürekli Eğitim Bölümü (Harvard Yaz Okulu ve Sürekli Eğitim Okulu dahil).

Geriye kalan fakülteler ve tasarım, eğitim, tıp, diş hekimliği, ilahiyat, hukuk öğreten ilgili okulların sadece yüksek lisans ve doktora programları vardır. Harvard Business School , öğrencilerin MBA veya Ph.D. iş dünyasında da oldukça ünlüdür. John F. Kennedy ve Harvard School of Public Health of TH Chan’ın adını taşıyan İşletme Okulu, onurlu bir yer.
Harvard Üniversitesi’nin en popüler alanları tıp, ekonomi, işletme, hukuk ve siyaset bilimleridir.


Harvard Üniversitesi’nin Bilimsel Başarıları

Harvard Üniversitesi, dünyanın en seçkin ve tanınmış üniversitelerinden biridir. Üniversite , çoğu hükümet tarafından finanse edilen işletme okulu ve çeşitli bilim alanlarındaki gelişmeleriyle ünlüdür .

 • 2017’de bir grup Harvard bilim insanı, hidrojeni tarihte ilk kez metale dönüştürebildi – roket biliminde kullanılması, uzay araştırmalarında yeni sınırlar açacak.
 • Harvard biyomühendisleri, 2017 yılında kalp krizlerini önleyebilen ve kalp işlevini otomatik olarak destekleyen plastik bir robot icat etti.
 • 2014’te Harvard araştırmacıları, Büyük Patlama’yı tanımlayan kozmik enflasyon teorisinin onayını buldular.
 • Üniversite “gençlik iksiri” nin yaratılması üzerinde çalışıyor, ilk test sonuçları başarılı oldu.
 • 2014 yılında Harvard bilim adamları, diyabet ve diğer hastalıkları izlemek için ucuz bir dedektör yarattı. Dedektörün maliyeti yaklaşık 25  USD ve ağırlığı 2 ons, gezegenin en yoksul bölgelerinde kullanılacak.
 • Harvard bilim adamları, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları ile işbirliği yaparak , güneş enerjisini moleküllerde depolamak için bir yöntem icat ettiler ve bu daha sonra evsel amaçlar için (yemek pişirme, su ısıtma, ev ve apartman ısıtma) temiz enerji kullanımına izin verecek.
 • Harvard ve Massachusetts Institute of Technology’den bir araştırmacı ekibi , tiroid hastalığı sorununa çözüm olabilecek ciddi hasarlardan sonra dokuların daha hızlı yenilenmesini sağlayacak etkili hücre terapisi oluşturmak için canlı organizmaların hücrelerini yeniden programlamak için birlikte çalışıyor. diyabet.

Harvard Üniversitesi hakkında ilginç gerçekler

 • Her yıl, Harvard Üniversitesi’nde geçen yılın en şüpheli veya esprili bilimsel başarıları için bir ödül verilir – Ig Nobel Ödülü . “Şüpheli” kelimesi, “sarhoşlar neden kendilerini çekici bulurlar” veya “kalp nakli olan fareler operayı nasıl dinlerler” vb.
 • Harvard Üniversitesi bölgesi, onlarca kez filmler ve TV şovları için bir setti. The Social Network , Spartan , Angels & Demons , Good Will Hunting gibi filmler burada çekildi.
 • Üniversite aynı zamanda birçok edebi eserin ana sahnesidir. Örneğin, William Faulkner’ın The Sound and the Fury adlı romanında anlatılmıştır .
 • Harvard Yard girişinde , okuyan bir anıt yoktur “John Harvard. Founder. 1638” Öğrenciler ona “üç aldatmacadan oluşan bir heykel” diyorlar. John Harvard bir hayırseverdi ve üniversitenin sponsoruydu, ancak kurucusu değildi. Genel olarak bir eğitim kurumunun tarihinin 1638 değil 1636 yılına dayandığı kabul edilir. Ayrıca , heykel John Harvard’ı değil, sıradan bir öğrenciyi tasvir ediyor.Tarih, ünlü hayırseverin nasıl göründüğüne dair portreleri veya referansları korumadı.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Oxford Üniversitesi Tanıtım

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu