Kitap

Harvart ve Oxfort Üniversitesi Profesorleri’nin Öğrencilerine Önerdiği Kitaplar

Akıl ve fikir dünyamızı genişletmemizi sağlayan en büyük etken şüphesiz kitap okumaktır. ABD’nin en başarılı üniversitelerinden olan Harvart Üniversitesi profesörlerinin öğrencilerine okuması için önerdiği kitaplar:

1. “Anna Karenina”

Romanda dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin düş kırıklıkları karşılaştırılırken, sadakat, tutku, kıskançlık gibi temalar da işlenmiştir. Eser Çarlık Rusya’sındaki asilzade kadınların durumu,  hayat bakışlarını eğitim reformu gibi konuları analiz etmiş olmaktadır. Eserin arka fonundaki temel tema mutlu bir birlikteliğin ne şekilde sağlanacağı düşüncesi işlenmektedir. Tolstoy eserinde boyunca Anna’yI yargılayıp onu dışlayan insanların ikiyüzlülüğünü de ortaya koymaktadır. Romanda kocasını aldatan pek çok kadın vardır, ama hiçbiri Anna kadar dürüst değildir,

2. “The Theory of Moral Sentiments”

Ahlaki Düşünceler Teorisi gerçek bir bilimsel atılımdı. Ahlaki düşüncelerimizin ve eylemlerimizin toplumsal yaratıklar olarak bizim doğamızın bir ürünü olduğunu göstermektedir. Bu sosyal psikolojinin ahlaki eylem için gerekçeden daha iyi bir rehber olduğunu savunuyor.


3. “Robot-Proof: Higher Education in the Age of Artificial Intelligence”

Sürücüsüz otomobiller yapay zeka ile yola çıkıyor. Robotlar merdivenlere tırmanabilir, kapıları açabilir, Jeopardy’i kazanabilir, stokları analiz edebilir, fabrikalarda çalışabilir, park yerlerini bulabilir, onkologlara tavsiyelerde bulunabilir. Geçmişte, otomasyon düşük vasıflı işgücü için bir tehdit olarak kabul edildi. Şimdi tıbbi görüntülerin yorumlanması, yasal araştırma yapılması ve verilerin analiz edilmesi dahil olmak üzere birçok yüksek vasıflı fonksiyon, makinelerin beceri kümeleri içindedir.

Adil Merhamet : Adalet ve Kefaret Hikayesi. Bryan Stevenson, en umutsuz ve muhtaç olanları savunmaya adanmış yasal bir uygulama olan Eşit Adalet Girişimi’ni kurduğunda genç bir avukattı: fakir, yanlış mahkum edilen ve ceza adalet sistemimizin en uzağına hapsolmuş kadınlar ve çocuklar ..


5. “The Internationalists”

1928’de, dünya liderleri Paris’te savaşın yasaklanması için toplandı. Yıl içinde, Barış Paktı olarak bilinen o gün imzalanan anlaşma, dünyadaki hemen hemen her devlet tarafından onaylandı. Tarihte ilk defa savaş, yasa dışı olmuştu. Ancak imzasının on yılı içinde, Paris’te savaştan vazgeçmek için toplanan her devlet savaştaydı.. Ve onu izleyen yüzyılda, Barış Paktı bir çirkinlik eylemi ve kusursuz bir başarısızlık olarak reddedildi. Bu kitap, Barış Paktı’nın bu güne kadar devam eden barışa doğru yürüdüğünü yürüttüğünü savunuyor.


İngiltere’nin en başarılı üniversitelerinden olan OXFORT Üniversitesi profesörlerinin öğrencilerine okuması için önerdiği kitaplar:

1.İki Şehrin Hikayesi

Kitapta suçsuz yere Paris’teki bir hapishanede 18 yılını geçirdikten sonra, eski bir dostunun yardımı ile kurtulan Dr. Manette’in tesadüfen Londra’ya dönüşü sırasında tanıştıkları bir Fransız olan Charles Darnay ile kızının yapacakları evlilik ve bunun ardından meydana gelen Fransız İhtilali’nin hayatlarına etkileri anlatılır. Bu insanların ruhsal değişimlerini ele alan kitapta birçok tarihi izlere de rastlayabiliriz.


2. On Küçük Zenci

Geçmişte verdikleri kararları, hataları ya da ihmalkârlıkları nedeniyle insanların ölümlerine yol açmış on kişi, bunu sır olarak saklamaktadır. Bu kişiler, günün birinde Una Nancy Owen adında birinden bir mektup alırlar ve tatil amacıyla Zenci Adası’ndaki gösterişli bir malikaneye davet edilirler. Konuklar, Owen adındaki kişiyle nerede tanıştıklarını bir türlü hatırlayamazlar ama söz konusu daveti ücretsiz bir tatil fırsatı olarak görürler ve teklifi kabul ederler. Ancak adaya vardıklarında onları bir sürpriz beklemektedir: Ev sahibi ortalarda yoktur. Adada onları bekleyen yalnızca karı koca olan iki görevli vardır. İşin diğer bir ilginç yanı bu çiftin de adanın sahibini hiç görmemiş olmalarıdır.


3. Kızıl Köşkün Rüyası

Kızıl Köşkün Rüyası, yarı-otobiyografi türünde yazılmış bir romandır. Cao Xueqin’in kendi ailesinin ve aynı zamanda Qing Hanedanı’nın yükselişini ve çöküşünü anlatır. Yazarın ilk bölümde anlattığı üzere, gençliğinde tanıştığı kadınlara, akrabalarına ve uşaklarına adanmış bir hatırattır. Kitap çok geniş karakter kadrosu ve buna bağlı psikolojik boyutunun yanı sıra, 18. yy Çin aristokrasisinin sosyal yapısının detaylı bir analizi olması açısından da önemlidir. .


 4. Da Vinci Şifresi

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Pariste  bir iş gezisindedir. Gece yarısı, Louvre’un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Bu ölünün üzerinde  bir çok gizemli semboller vardır.  Simgebilim Profesörü olan Robert Langdon bu sembollerin anlamını çözmek için çalışmalara başlar.
Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin  ve üzerindeki sembollerin ne anlamlara geldiği  cinayetteki sır perdesini  çözmeye başlamışlardır.

Düşün ve Zengin Ol

Napoleon Hill tarafından 1937 yılında yazılan kişisel gelişim kitabıdır. Kitabın başlığı nasıl zengin olunacağını ima etmesine rağmen, yazar kitapta öğretilen felsefenin insanların tüm çalışma alanlarında başarılı olmaları için ya da istedikleri hemen hemen her şey için yardımcı olacağını öne sürmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu