Bilgi Arşivi

Hava Tahmini Simgeleri ve Anlamları – Metroloji Dilinde Renklerin Uyarı Anlamları

Hava Tahmini Simgeleri ve Anlamları – Metroloji Dilinde Renklerin Uyarı Anlamları. Hava durumu – Hava tahmin simgeleri ve anlamaları atmosferdeki gerçekleşen değişimleri ifade eder. Metrolojide dilinde yeşil-sarı-turuncu-kırmızı renkler ise hava durumunun potansiyel tehlikesini ifade eder. Gökyüzünün güneş, yağış, nem, kar, sis, sıcaklık ve rüzgar gibi çeşitli durumları ifade eder. Hava durumu simgeleri hava tahminini ifade eder.

Hava Tahmini / Durumu Simgeleri ve Anlamları

Hava durumu simgeleri gökyüzündeki güneş, yağış, nem, kar, sis, sıcaklık ve rüzgar gibi çeşitli durumları ifade etmek için kullanılır.

Hava durumu simgeleri ve anlamları şu şekildedir:


Metroloji Dilinde Renklerin Uyarı Anlamları

Metrolojide dilinde yeşil-sarı-turuncu-kırmızı renkler ise hava durumunun potansiyel tehlikesini ifade eder.

YEŞİL UYARI: ‘Uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadise tahmin edilmemektedir.’

SARI UYARI: ‘Hava durumu potansiyel tehlikedir. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.’ .

TURUNCU UYARI: ‘Hava durumu tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olunmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.’

KIRMIZI UYARI: ‘Hava durumu çok tehlikelidir. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler sıklıkla takip edilmelidir.’

Kaynak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu