Öğrenci Gazetesi

Hazırlık Muafiyet Sınavı Nedir? Hazırlık Muafiyet Sınavını Geçemezsek Ne Olur?

Hazırlık Muafiyet Sınavı Nedir? Hazırlık Muafiyet Sınavını Geçemezsek Ne Olur? Hazırlık Muafiyet Sınavı, üniversitelerde yabancı dil hazırlık sınıfını tamamlamadan doğrudan üniversite eğitimine başlamak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Bu sınavı başarıyla geçen öğrenciler, hazırlık sınıfını tamamlamadan lisans eğitimine başlar.

Hazırlık Muafiyet Sınavı Nedir?

Hazırlık atlama sınavı yani proficiency sınavı, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin İngilizce yeterliliğini ölçmek için yapılan sınavdır. Proficiency sınavı özellikle İngilizce bölümlerde öğrencilerin bölümde okuyabilmek için yeterli İngilizceye sahip olup olmadığını gösterir. Proficiency sınavı sonucunda alınan başarı puanına göre öğrenciler direk bölümden başlayabilir ya da tam dönem veya yarım dönem hazırlık okumak zorunda kalabilirler.
Proficiency sınavı başarı puanları genellikle üniversiteden üniversiteye farklılık göstersede 60 ve üzeridir.

İki aşamalı olarak yapılan sınavın ilk bölümünde gramer, vocabulary ve reading soruları sorulur. Bu bölümlerden başarılı olan öğrenciler writing ve listening ve speaking bölümüne geçmeye hak kazanırlar.

Her üniversitenin hazırlık atlama sınavları farklı olmak ile birlikte öğrencilerin İngilizce yeterliliğini ölçmektedir. Bu sebeple, sınavların temeli aynıdır.


Hazırlık Muafiyet Sınavını Geçemezsek Ne Olur?

Üniversite Hazırlık Muafiyet Sınavını geçemeyen öğrenciler üniversitenin hazırlık sınıfına kaydolmak zorunda kalırlar. Bu durumda, öğrenciler üniversitenin belirlediği hazırlık programını tamamlamak zorundadırlar ve ardından lisans eğitimine başlayabilirler. Bu süreç, öğrencilerin akademik planlarını biraz geciktirebilir, ancak hazırlık sınıfını başarıyla tamamladıktan sonra lisans eğitimine devam edebilirler.


Hazırlık Atlama Sınavı (Proficency) ne zaman yapılır?

Proficiency sınavı üniversitenin akademik takvimlerinde belirtilir ve genel olarak, Ocak, Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere senede 3 defa yapılır.


Hazırlık Atlama Sınavının İçeriği Nedir?

Proficiency sınavı öğrencilerin İngilizce bilgisini tespit edebilmek için Gramer (dil bilgisi), Vocabulary (kelime bilgisi), Reading Comprehesion (okuduğunu anlama), Listening Comprehesion (dinlediğini anlama) ve Essay (yazma) bölümlerinden oluşmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Ne Demek?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu