KPSS

Hemşirelik KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? Hemşireler Hangi KPSS’ye Girer?

Hemşirelik KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? Hemşireler Hangi KPSS’ye Girer? Hemşireler Her Yıl KPSS’ye Girebilir mi? Sorularının yanıtlarını arayanlar için Hemşirelik KPSS hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde hazırladık. Hemşirelik KPSS B lisans memurluk kadrosu olduğu için KPSS B grubu lisans sınavına girmek gereklidir.  Hemşire atamalarında, KPSS lisans P3 puanına göre atama yapılmaktadır.

Hemşirelik KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Hemşirelik KPSS B grubu kadrosu olduğu için Kamu Kurumlarına atanmak isteyen Hemşirelik, Ortaöğretim, Önlisans ve lisans mezunları KPSS B grubu yani KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek sınavına girmelidirler. KPSS B grubu sınavları 2 yılda bir çift yıllarda yapılır ve sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir.

KPSS B grubu sınavında 60 Genel Kültür, 60 Genel Yetenek olmak üzere 120 soru çıkar ve sınav süresi 130 dakikadır yani 2 saat 10 dakika.

KPSS B Grubu Genel Kültür Soru Dağılımı:

  • Tarih: 25 soru
  • Coğrafya: 20 soru
  • Vatandaşlık-Güncel Bilgiler: 15 soru

KPSS B Grubu Genel Yetenek Soru Dağılımı:

  • Türkçe: 30 soru
  • Matematik – Geometri: 30 soru

Hemşireler Hangi KPSS’ye Girer?

Kamu Kurumlarına atanmak isteyen Ortaöğretim, Önlisans ve lisans Hemşirelik mezunları KPSS B grubu yani 2 yılda bir yapılan KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek sınavına girer. KPSS lisans Hemşirelik atamaları KPSS P3 puan türü ile yapılır.


Hemşireler Her Yıl KPSS’ye Girebilir mi?

Kamu Kurumlarına Hemşire olarak atanmak isteyen Ortaöğretim, Önlisans ve lisans Hemşirelik mezunları sadece 2 yılda bir yapılan KPSS Genel Kültür – Genel Yetenek sınavına girebilirler.


Hemşireler KPSS Kaç Puan İle Atanır?

Hemşirelik KPSS atama taban puanları her yıl değiştiği için net bir şey söylemek mümkün değildir. Hemşirelik taban puanları kadro sayısına göre de değişmektedir. Bu neden geçmiş yıllara ait KPSS atama taban puanlarını inceleyerek atanmak istediğiniz şehrin atama puanı almayı hedef koymalısınız.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Hemşirelik KPSS Atama Taban Puanları 2022 (Ortaöğretim)

👉 Hemşirelik KPSS Atama Taban Puanları 2022

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu