Her Öğrencinin Duyması Gereken 50 Bilgeliğin Sözü

Bilgelik elde etmek zaman alır. Bu süreçte öğrencilere yardımcı olmak için, her öğrencinin duyması gereken 50 bilgelik kelimesi ve tavsiyesi.

1. Ailene izin vermeyin. Ebeveynleriniz sizi dürtebilir ve sizi anlamıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ama seni koşulsuz olarak seviyorlar, bu yüzden olabildiğince sık onları takdir et.

2. Kötü bir not almak dünyanın sonu değil. Birkaç yıl içinde notlarınızın çoğunu bile hatırlamayacaksınız. Kötü bir not alırsanız, hatalarınızdan ders alın ve bir sonraki sınava daha iyi hazırlanın .

3. İnterneti, eğlenceden çok bir eğitim aracı olarak kullanın. İnternet sizi saatlerce eğlendirir. Ancak, İnternet sizi daha eğitimli biri yapabilir.

4. Stres yaşamın bir gerçeğidir, ancak asla bir yaşam tarzı olmamalıdır. Bu, arada bir stresli ve yorgun hissetmenin normal olduğu anlamına gelir. Fakat neredeyse her gün stresli ve yorgun hissediyorsanız, farklı şekilde yapması gerekenleri görmek için hayatınızı yeniden değerlendirmeniz gerekir.

5. Paranızı yönetmeyi öğrenin. Bir öğrenci olarak, muhtemelen tonlarca paranız yoktur. Bu iyi bir şey, çünkü harcama yapmayı, tasarruf etmeyi, yatırım yapmayı ve çok az riskle vermeyi öğrenebilirsiniz. Hala gençken para yönetimi becerilerini öğrenin!

6. Uykuyu öncelikli hale getirin. Araştırmalar, uykunun sağlık ve beyin işlevi için gerekli olduğunu kanıtladı . Gece sekiz saat uyumayı öncelikli kılın, daha mutlu ve daha iyi bir öğrenci olacaksınız.

7. İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin. Yardım istemek utanılacak bir şey yok. Cevabı Google’da bulamıyorsanız, öğretmenlerinize veya ebeveynlerinize sormakta tereddüt etmeyin. Size yardımcı olmak için istekli olduklarından daha fazlası olacaklar.

8. Bir şeyler yazın. Beyniniz mükemmel bir depolama cihazı değil, bu yüzden bir şeyler yazın. Önemli bir şeyi unutmadığınızdan emin olmak için bir not defteri veya Google Keep gibi bir uygulama kullanın. Bir şeyler yazarsanız, daha organize ve daha az stresli olacaksınız .

9. Çalışmak için motivasyona ihtiyacınız varsa, kütüphaneye gidin. Etrafta okuyan insanlarla çevriliyken, ilham alırsın. Çevrenizin motivasyonunuz üzerindeki etkisini hafife almayın.

10. Onlardan kaçınmak yerine zorlukları benimsemeyi öğrenin. Zorlukları öğrenmek için eğlenceli fırsatlar olarak görmeyi seçin. Bu zorluğun üstesinden gelemeseniz bile, hala bir kişi olarak büyüyeceksiniz.

11. Başkalarını suçlama. Karşılaştığım hemen her sorun için öğretmenlerimi, ebeveynlerimi ve akranlarımı suçluyordum. Benim gibi olma. Başkalarını suçlamayı ne kadar erken bırakırsan, o kadar çabuk hayatının sorumluluğunu almayı öğreneceksin.

12. Her sınıfa gidin. Eğer sınıf sıkıcıysa, odaklanma yeteneğinizi geliştirmek için bir fırsat olarak görün. Sınıf daha önce öğrendiğiniz bir konuyla ilgiliyse, bilgileri gözden geçirme fırsatı olarak görün.

13. Minnettar olun. Minnettar öğrenciler mutlu öğrencilerdir. Hangi durumda olursanız olun, daima minnettar olacağınız bir şey vardır: okul, arkadaşlar, aile, yiyecek, sağlık, doğa, teknoloji vb.

14. Kısayolları alma. Kısayolları almaya cazip geliyor, ancak bunu yapma dürtüsüne direniyor. Ne kadar kısayol alırsanız o kadar az öğrenirsiniz ve kişi olarak o kadar az büyürsünüz. Kendini değiştirmeyin.

15. Kendine karşı kibar ol. Kendine hiç tembel, çirkin, aptal veya sorumsuz olduğunu söylemiş miydin? Bu şeyleri en iyi arkadaşına söyler miydin? Kendinize karşı nazik olun ve kendi en iyi arkadaşınız olmayı öğrenin. Aslında araştırmalar, merhamet göstermenin başarının kilit bir bileşeni olduğunu kanıtlamıştır .

16. Başkalarını düşünerek kendinizden daha fazla zaman harcayın. Zamanınızın çoğunu kendiniz hakkında düşünerek geçirirseniz, mutsuz bir öğrenci olacaksınız. Hayatınızda ne kadar iyi şey olursa olsun, kendinize “Neden onun kadar popüler olamıyorum?” Veya “Neden ailem bu kadar katı?” Gibi sorular sormaya başlayacaksınız. başkalarına yardım ederek daha mutlu bir öğrenci olursunuz.

17. Suçluluk hissetmeden hayır deyin. Bir Öncü etkili öğrenci hayatını tüm öncelikleri ve değerleri ne olduğunu bilerek hakkındadır. Önceliklerinize uymayan faaliyetler veya fırsatlar varsa, güvenle yazmayın.

18. Kendi sorumluluğunuz olan şeyler için başkalarına güvenmeyin. Bir şeyleri hatırlamak ya da benim adıma işlerini yürütmek için başkalarına güvenirdim. Ama şimdi bunun sorumsuz davranış olduğunu anladım. Kendin yapman gereken şeyler için diğer insanlara güvenme.

19. Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz vücudunuz ve beyniniz için iyidir . Yani, egzersiz yapmak için zamanınız olmadığını düşünüyorsanız, aslında egzersiz yapmak için zamanınız yok . Egzersiz yapmak sizi daha sağlıklı ve daha etkili bir öğrenci yapacaktır.

20. Bir şeyleri hatırlamaya çalışmayın; onları unutmaları imkansız kılar. Okuldayken gelişmesi gereken en önemli özelliklerden biri güvenilirliktir . Güvenilir bir öğrenci olmak için, bir şeyleri unutmayı imkansız hale getirin, örneğin ev ödevi göndermek, okula ders kitabı getirmek, ebeveynlerinizden izin formu imzalamalarını istemek. Unutmadığınızdan emin olmak için bir günlük, yapışkan not veya uygulama kullanın.

21. Gün boyunca kendinize sorun, “Şimdi ne önemli?” Sık sık şu anda yapmak istediğimizi yaparız – bu davranış uzun vadeli çıkarlarımızda olmasa bile. Bu eğilim ile mücadele etmek için kendinize “Şimdi önemli olan nedir?” Diye sorun. Cevap genellikle açık olacaktır.

22. Her durumda iyiliği arayın. Mesela bir keresinde bir restoranda 14 saat boyunca çalıştıktan sonra tükenmiş bir kadını okudum. “Yorgunum ama bütün enerjimi iş gibi anlamlı bir şey yaparak geçirmek çok güzel!” Diye bağırdı. Böyle bir tavırla, her zaman hayatta bir kazanan olacaksın.

23. Başkalarının başarılarını kutlayın. Bir öğrenci olarak hayatınız bir rekabet gibi hissedebilir, ama değil. Akranlarının başarılarını ve başarılarını kutla ve ağrıyor olma.

24. Her şeyi çözmeniz gerekiyormuş gibi hissetmeyin. Bir genç olarak, okulu bitirdiğimde her şeyin çözülebileceğini düşünürdüm. Ama hala herşeyi düşündüğüm gibi hissetmiyorum ve asla yapacağımı sanmıyorum. Yaşam sürekli bir öğrenme ve olgunlaşma yolculuğudur – yolculuğun tadını çıkarmayı öğrenin!

25. Sizinle aynı (veya benzer) değerleri ve hedefleri olan insanlarla zaman geçirin. Hepimiz çevremizi çevreleyen insanlardan çok etkilendik. Kendinizi daha iyi bir insan ve öğrenci olmanıza ilham verecek insanlarla çevrelemeyi seçin.

26. Hayatta hiçbir deneyim boşa gitmez. Tony Robbins Açıklamak için, hayat oluyor ki inanç duygusunun için değil, size  karşı  size. Hayatın iyiliğiniz için olduğuna inanıyorsanız, zorlukları ve hayal kırıklıklarını bile pozitif bir ışıkta görebileceksiniz.

27. Sadece okula giderek eğitimli bir insan olmayı beklemeyin. Okul, eğitiminizin çok önemli bir parçası ama sadece bir kısmı. Niye ya? Çünkü sadece örgün eğitim ile ustalaşmayacağınız birçok beceri vardır, örneğin, ikna, müzakere, tasarım düşüncesi, uyarlanabilir düşünme. Kitap, video, çevrimiçi kurslar ve gerçek dünya deneyimleri aracılığıyla bu tür becerileri öğrenmeye yönelik proaktif bir yaklaşım benimseyin.

28. Sık sık “teşekkür ederim” ve “üzgünüm” deyin. Bu sözleri sadece onları söyleme uğruna söyleme. “Teşekkür ederim” ve “özür dilerim” derken demek istiyorsan, arkadaşların ve ailenle daha güçlü ilişkiler kuracaksın.

29. Popüler veya havalı olmaktan endişelenme. Popülerlik abartılıyor. Sorumluluk, görev, mükemmellik, nezaket, cesaret ve cömertlik değildir – bunun yerine bunlara odaklanın.

30. Meraklı ol. Öğrenci olarak hayatımın çoğunda, sadece sınavda test edilecek bilgileri öğrendim. Fakat daha sonra, her şey hakkında bilgi edinmek isteyen meraklı bir öğrenci olduğumda, daha çok okuldan zevk almaya başladım. Sadece bu değil, hayattan daha çok zevk almaya başladım, çünkü çevremizdeki dünyada çok fazla güzellik olduğunu fark ettim. Bugün daha meraklı olmaya başla!

31. Yaptığınız her seçim karakterinizi biçimlendirir, bu yüzden akıllıca seçin. Bir öğrenci olarak, her gün yüzlerce seçim yaparsınız: ne yenir, paranızı nasıl harcarsınız, kimlerle konuşur, ne giyersiniz, ne kadar çalışmanız vb. Her karar karakterinizi ve kaderinizi şekillendirir, hafifçe alma.

32. Başarının% 90’ı, başkalarının yapmaya istekli olmadığı şeyleri yapıyor. Çoğu öğrenci , ekstra ödev yapmak istemiyor, makaleyi bir kez daha okuyor, odaklanma zamanı geldiğinde tabletini bırakıyor veya dikkat dağıtıcı uygulamaları telefonlarından siliyor. Bunları yapmaya istekli öğrenci olun – ve daha fazlası. Bu zihniyeti yaşamda benimserseniz, başarılı olmanız neredeyse garanti edilir.

33. Bir etki yaratmak için asla genç değilsiniz. Bir öğrenci olarak, kendimi etkileyemeyen bir “çocuk” olarak düşündüm. Ancak dünyaya büyük katkı sağlayan bu çocuklara ve gençlere bakın . Kaç yaşında olursanız olun, katkıda bulunabileceğinizi düşünün ve mümkün olan her şekilde küçükten başlayın.

34. Başkalarının en iyisini kabul edin. Birçok anlaşmazlık ortaya çıkıyor, çünkü diğerlerinin en kötüsünü kabul ediyoruz. Başkalarının bencil ve düşüncesiz olduğunu varsayıyoruz. Ancak bu nadiren doğrudur. Diğerlerinin en iyisini varsa, onların bakış açısını anlamak için çaba göstereceksiniz. Bu da, çatışmaları daha çabuk çözmenizi sağlayacaktır.

35. En önemli ilişkilere yatırım yapın. İlişkiler güçlendirilmeli – bu zaman alır. Sizin için en çok önem verenleri listeleyin. En azından haftalık ya da iki haftada bir olmak üzere bu ilişkilere yatırım yapmak için kasıtlı bir çaba gösterin.

36. Diğer tarafta çimen daha yeşil değil; çim suladığınız yer daha yeşildir. (Bu, Robert Fulghum’dan bir alıntı teklifinin kısaltılmış versiyonudur.) Kendine, “Sadece farklı bir okula gidersem… Eğer farklı bir şehirde doğmuş olsaydım… Eğer daha iyi görünümlü olsaydım…” diye düşünür müsün? ? Eğer öyleyse, çimlerin onu suladığınız yerde daha yeşil olduğunu unutmayın. Olumlu bir tutum seçerek ve şikayet etmek yerine harekete geçerek “çimleri sulayın”.

37. Yapmaya değer her şey zaman ve çaba gerektirir. Bu, notlar, ilişkiler, kariyer, karakter ve daha fazlası için de geçerlidir. Hayatta anlamlı ve ödüllendirici bir yere gitmek istiyorsanız, hiçbir kısayol yoktur.

38. Başkalarına içtenlikle iltifat edin. Bunu olabildiğince sık, tercihen günlük yapın. Bu, başkalarını takdir etmenin ve günlerini biraz daha parlak hale getirmenin basit bir yoludur.

39. Başkalarını ve kendini affet. Bunu yaparsanız, öfke ve küstahlık dolu olmaz. Bağışlamayı özgürce uzatırsan, hayatın daha huzurlu ve neşeli olacak.

40. Başarılı olmak için, olumsuz duygularla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmelisiniz. Sinirli, öfkeli, hayal kırıklığına uğramış veya üzgün hissederken, kötü kararlar almanız daha olasıdır. Olumsuz duygulardan kaçınamazsınız, ancak sizi yönetmemeleri için onları yönetmeyi öğrenebilirsiniz .

41. Kamu konuşmalarında makul derecede iyi olunuz. Herkesin profesyonel bir konuşmacı olması gerektiğini söylemiyorum. Ancak şunu söylüyorum, yaşamınız boyunca halkla konuşmak için birçok fırsatınız olacak. Dolayısıyla, daha sonra (ya da asla) değil de, daha önce de yetkin olabilirsiniz.

42. Tutum, zeka veya yetenekten daha önemlidir. Zig Ziglar’ın bir keresinde dediği gibi, “Yeteneğin değil, tavrın irtifanı belirleyecektir”. Zeka ve yetenek, bir öğrenci ve yaşamda ne kadar başarılı olman konusunda rol oynar. Ancak tutum çok daha önemlidir. Bugün olumlu ve esnek bir tutum geliştirmeye başlayın.

43. hazır olun. Ben öğrenciyken, geçmiş hatalarımı düşünerek ve gelecekle ilgili endişe duyarak çok fazla zaman geçirdim. Şu anda çok az zaman geçirdim: şu an yaşamak, küçük şeyleri takdir etmek,% 100 odaklanmak, öğrendiklerimin güzelliğini görmek, ilişkileri sürdürmek. Her neredeysen, hazır ol.

44. Ailene saygı ve takdir göster. Bunu yapmak sizin için zor olabilir, özellikle ebeveynlerinizin makul olmadığını veya zorla kabul ettiklerini düşünüyorsanız. Ama yine de yapmanı tavsiye ediyorum. Her şeyden önce, yapılacak doğru şey bu. İkincisi, ebeveynler çocuklarından saygı ve takdir almadığı zaman, daha mantıksız ve zorba olma eğilimindedirler. Bu nedenle, ebeveynlerinize saygı ve takdir göstermeniz herkesin yararınadır.

45. Korku, genellikle geri çekilme değil, ilerlemek için bir sinyal olarak görülmelidir. Çoğu zaman, korktuğumuz zaman hayatımız aslında tehlikede değil. Yaygın korku, kamusal konuşma, başarısızlık ve reddedilmedir. Bu nedenle, korku genellikle ilerlemek için bir şeyler olarak görülmelidir, çünkü bunu yaparken kişisel gelişim yaşarsınız.

46. ​​TV izleme. Araştırmalar, çok fazla TV izlemenin depresyonla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bazı TV’leri izlemek size zarar vermez, ancak hiç TV izlememeye karar verirseniz, anlamlı ve üretken etkinlikler için daha fazla zamanınız olur. Stres gidermeniz gerekirse, bunu yapmak için bu bilim destekli yöntemlerin listesine göz atın .

47. Sınıfta dikkat edin. Bunu yaparsanız, ders çalışmak için çok fazla zaman harcamanıza gerek kalmayacaktır çünkü sınıfta öğretilen kavramların çoğunu zaten anlayabildiniz. Dikkat etmekte sorun yaşıyorsanız odağınızı kademeli olarak iyileştirmenizi tavsiye ederim. Örneğin, 10 dakika boyunca bir zamanlayıcı ayarlayarak başlayabilirsiniz, sadece 10 dakika boyunca dikkat edeceğinizin bir hatırlatıcısı olarak. 10 dakika çalıştıktan sonra, 10 dakikalık bir başka “odak oturumu” başlamadan önce bir veya iki dakika boyunca dikkatinizin dağılmasına izin verebilirsiniz. Her gün, “odak oturumu” uzunluğunu bir dakika arttırın.

48. Bir sorunla karşılaşıldığında, kendinize sorun, “Ne bir şey yapabilirim artık hiç durumu iyileştirmek ?” Ben iyi nedenler için bu üç kelime / cümle altı çizili ettik. Yapabileceğiniz tek bir şeye odaklandığınızda, bunalmış hissetmezsiniz. Şimdi yapabileceklerinize odaklandığınızda, hemen harekete geçmek için daha fazla motive olacaksınız. Ve durumu iyileştirmek için şimdi yapabileceklerinize odaklandığınızda, kesinlikle en azından bir tane yapılacak eylemi düşünebileceksiniz. Ne zaman bir sorunla karşı karşıya kalırsanız bu güçlü soruyu sorun ve daha etkili bir öğrenci ve kişi olacaksınız.

49. Başarılı olmak, başarılı olmaktan farklıdır. Başarılı görünmek prestij, popülerlik, statü ve başarılarla ilgilidir. Başarılı olmak amaç, ilişkiler, karakter ve katkı ile ilgilidir. Bir öğrenci olarak, sadece başarılı görünmekle kalmayıp başarılı olmak için çalıştığınızdan emin olun.

50. Mükemmelliğe değil ilerlemeye odaklanın. Mükemmel bir öğrenci diye bir şey yoktur. Ne de olsa biz kusurlu insanız. Mükemmelliğe ulaşmak istiyorsan, hayal kırıklığına uğrayacaksın ve motivasyonunu kaybedebilirsin. Öte yandan, ilerlemeye odaklanırsanız, daha iyi olmanın kendi ödülü olduğunu fark edersiniz. Bu, etkili ve yerine getirilmiş bir öğrenci olmanın anahtarıdır.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

ABB Burs Başvuruları Başladı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478