Öğrenci Gazetesi

Hibrit Eğitim Modeli Nedir? Hibrit Eğitim Nasıl Olur?

Hibrit Eğitim Modeli Nedir? Hibrit Eğitim Nasıl Olur? Soruları Üniversitelerin Hibrit Eğitim modeli uygulama açıklamalarından sonra merak edilen konular arasında yer alıyor. Üniversiteler yüz yüze eğitimi engelleyen durumlar olduğunda uzakta ya da hibrit eğitim modeli uygulayabiliyor. Gelin hep birlikte Hibrit Eğitim Modeli hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Hibrit Eğitim Modeli Nedir?

Hibrit kelimesi “iki farklı gücün bir arada kullanılması” anlamındadır. Hibrit kelimesi eğitim alanında birleşince farklı iki eğitim modelinin birleşmesi anlamına geliyor.  Hibrit eğitim modeli, karma öğrenme, hibrit öğrenme, karışık öğrenme gibi kullanımları da mevcuttur. Harmanlanmış öğrenmedeki denge çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak amacıyla çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülebilir. Hibrit eğitim modeli, online öğrenme ve yüz yüze öğrenme olarak 2 aşamalı şekilde yürütülebiliyor. Hibrit eğitim sistemi bazı derslerin yüz yüze bazılarının ise online olarak yapılması anlamını ifade ediyor.

Hibrit eğitim modeli, karma öğrenme olarak da tanımlanabiliyor; geleneksel ve çevirim içi eğitimin harmanlanması şeklinde de ifade edilebilir. Karma öğrenme, hibrit öğrenme, karışık öğrenme gibi kullanımları da mevcut. Hibrit eğitim modeli 2 aşamalı şekilde yürütülebiliyor. Bunları aşağıdaki gibi açıklamak mümkün.

Online Eğitim
Burada öncelik “öğrenmek”. Bilgi ve kavrama olarak da düşünülebilir. Bilginin kazanılması, tekrar edilmesi ve bilgiye yönelik egzersizler yapılması ile şekillenir.

Yüz Yüze Eğitim
Bu kısım daha ileri basamakları kapsar. Sentez, analiz ve değerlendirme gibi adımları vardır. Bu bölüm, etkileşimler ile desteklenir ve öğrenciye bilgiler yüz yüze verilir.


Hibrit Eğitim Modelinin Yararları Nedir?

Online öğrenme ve geleneksel sınıf öğreniminin hem güçlü hem de zayıf yönleri varken, hibrit öğrenme, disiplinler arası gelişim için öğrencilere birçok fayda da sunuyor. Hibrit öğrenmenin temel faydalarından biri sınıf esnekliğidir. Yüz yüze kurslara katılamayacak öğrenciler de, akranlarıyla aynı müfredatı uzaktan takip edebilirler. Bu öğrenme modeli aynı zamanda öğrencilere öğrenme programları, materyal katılımı ve akranlar arası işbirliği ile esneklik sağlar. Böylece, her öğrencinin kendi başarıları üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirler, öz disiplini geliştirir. Ayrıca, öğrencilerin konuları akranlarıyla derinlemesine keşfedebilecekleri ve öğretmenleriyle yüz yüze zaman geçirebilecekleri aktif bir ortam sağlayabilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Yaygın Eğitim Nedir?

👉 Çan Eğrisi Sistemi Nedir? 

👉 Vize ve Final Sınavı Nedir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu