Öğrenci Gazetesi

Hibrit Eğitim Modeli Nedir? Hibrit Modeli Eğitim Nasıl Bir Sistemdir?

Hibrit Eğitim Modeli Nedir? Hibrit Modeli Eğitim Nasıl Bir Sistemdir?. Korana virüs hayatımıza girdiği günden sonra hayatımıza giren sosyal mesafe, maske ve 14 gün kuralı derken alışık olmadığımız birçok kurallar hayatımıza girdi. Korana virüsün yayılmasını engelleme tedbirleri kapsamında iş yerleri, okullar ve sokağa çıkma yasağı getirildi. Okulların korana virüs tedbirleri kapsamında kapanmasıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversiteler öğrencilerin eğitimden daha fazla kopmaması için uzaktan eğitim modeli uygulamaya başladı.

Hibrit Eğitim Modeli Nedir?

Hibrit kelimesi “iki farklı gücün bir arada kullanılması” anlamındadır. Hibrit kelimesi eğitim alanında birleşince farklı iki eğitim modelinin birleşmesi anlamına geliyor.  Hibrit eğitim modeli, karma öğrenme, hibrit öğrenme, karışık öğrenme gibi kullanımları da mevcuttur.

Harmanlanmış öğrenmedeki denge çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak amacıyla çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülebilir. Hibrit eğitim modeli, online öğrenme ve yüz yüze öğrenme olarak 2 aşamalı şekilde yürütülebiliyor. Hibrit eğitim sistemi bazı derslerin yüz yüze bazılarının ise online olarak yapılması anlamını ifade ediyor.


Hibrit Eğitim Modelinin Yararları Nedir?

Online öğrenme ve geleneksel sınıf öğreniminin hem güçlü hem de zayıf yönleri varken, hibrit öğrenme, disiplinler arası gelişim için öğrencilere birçok fayda da sunuyor. Hibrit öğrenmenin temel faydalarından biri sınıf esnekliğidir. Yüz yüze kurslara katılamayacak öğrenciler de, akranlarıyla aynı müfredatı uzaktan takip edebilirler.

Bu öğrenme modeli aynı zamanda öğrencilere öğrenme programları, materyal katılımı ve akranlar arası işbirliği ile esneklik sağlar. Böylece, her öğrencinin kendi başarıları üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirler, öz disiplini geliştirir. Ayrıca, öğrencilerin konuları akranlarıyla derinlemesine keşfedebilecekleri ve öğretmenleriyle yüz yüze zaman geçirebilecekleri aktif bir ortam sağlayabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu