Hindistan’daki En İyi Üniversiteler

Hindistan’ın yüksek öğretim sistemi, Çin ve ABD’den sonra dünyanın en büyüklerinden biri ve özellikle mühendislik okullarıyla tanınıyor. Ülkenin parlamentosu, 1961’de teknoloji enstitülerini “ulusal öneme sahip enstitüler” olarak ilan etti ve daha sonra yeni kurulan üniversitelerin itibarlarını büyütmelerine ve geliştirmelerine yardımcı oldu.

Hindistan’ın en iyi üniversitelerinden birinde bir yer için ulusal rekabet şiddetli olmakla birlikte, gittikçe artan sayıda uluslararası öğrenci orada çalışmaya devam ediyor. Uluslararası öğrenciler için bir avantaj, tüm derslerin İngilizce olarak öğretilmesidir.

Ülkenin zengin kültürü, tatlı manzarası ve nefis yiyecekleri Hindistan’ı bir öğrenci olarak deneyimlemek isteyebileceğiniz diğer sebeplerdir. Hindistan, dünyadaki en çeşitli ülkelerden biri olduğundan, devletinizi ve yerel kültürünü temel alarak üniversitenizi seçmek isteyebilirsiniz. Birçok Hint üniversitesi güzel doğal parklarda. İster kırsal kesimde ister kentsel ortamda olsun, en iyi kurumlardan bazıları kampüs hayatını daha heyecanlı hale getiren festivallere ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. 

1. Hint Bilim Enstitüsü

1979’da Güneybatıdaki Karnataka eyaletinde Bangalore’de kurulan Hint Bilim Enstitüsü  , en saygın Hint kurumlarından biridir.

Üniversite sadece bir lisans programı sunmaktadır: dört yıllık bir bilim dalında lisans. Programın ana modülleri fizik, matematik, kimya, biyoloji ve beşeri bilimlerdir. Son sınıflarında öğrenciler bireysel bir araştırma projesi yaparlar.

Üniversite, yoğun olarak araştırmaya odaklanmıştır; öğrenci grubunun yaklaşık yüzde 70’i doktora ve yüksek lisans araştırma projeleri yürütmektedir. Enstitü, Shanti Swarup Bhatnagar Bilim ve Teknoloji Ödülü’nün 75’den fazla kazananına sahip.

2. Hindistan Teknoloji Enstitüsü Ropar

Teknoloji Ropar Indian Institute , 2008 yılında kurulmuş ve Rupnagar, Pencap bölgesindeki bir şehirde bulunmaktadır.

Üniversite, temel olarak STEM konularında eğitim veren Hint Teknoloji Enstitülerinden biridir. 

Üniversite, şehirdeki üç kampüsten birinde faaliyet göstermektedir. Kimya mühendisliği, kimya dahil olmak üzere 10 bölüm vardır. elektrik mühendisliği, matematik ve fizik. Biyomedikal Mühendisliği merkezi, üniversitenin multidisipliner merkezidir.

3. Hint Teknoloji Enstitüsü Indore

Teknoloji Indore Indian Institute Madya Pradeş yer almaktadır. Hindistan hükümeti tarafından kurulan Teknoloji Enstitülerinden biridir. 

Üniversitenin üç okulu vardır: temel bilimler, mühendislik ve beşeri bilimler ve sosyal bilimler. 

Mezunlar, lisans öğrencilerine yönelik araştırma ve inovasyonu teşvik etme programı çerçevesinde kurumdaki araştırma projelerinde yer almaya teşvik edilir.

4. Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay

Teknoloji Bombay Indian Institute 1958 yılında kurulmuş, Hindistan’ın en saygın mühendis ve bilim adamlarının bazı besleyici ve uluslararası üne sahip profesörleri kullanılarak ününü yaptı. Üniversite hem kısa hem de uzun süreli dersler sunmaktadır. Mülkleri Hindistan’ın finans merkezi Mumbai, ve leopar, panter ve diğer vahşi kedileri görebileceğiniz zarif Sanjay Gandhi Ulusal Parkı arasında yer almaktadır.

Enstitü, 1998 yılında kurulan Asya’nın en büyük bilim ve teknoloji festivallerinden biri olan Techfest’e ve ayrıca Asya’nın en büyük kültürel üniversite festivallerinden Mood Indigo’ya ev sahipliği yapıyor.

Kayda değer mezunlar arasında, Harvard Business School’un 10. dekanı Nitin Nohria, rupi işareti Udaya Kumar, Fulkerson ve Knuth Ödüllerinin sahibi Ravindran Kannan’ın kurucusu ve Syntel’in kurucusu ve başkanı Bharat Desai’nin başkanı sayılabilir.

5. Hindistan Teknoloji Enstitüsü Delhi

Teknoloji Delhi Indian Institute Delhi Hauz Kaus bulunan kamu mühendislik kurumudur. 1961 yılında kurulmuştur.

325 dönümlük kampüsü, Qutub Minar ve Lotus Tapınağı gibi anıtlara yakındır. 

Öğrenci Etkinlik Merkezi, öğrenciler için ders dışı etkinlikler için kullanılabilir. Bir spor salonu, yüzme havuzu, squash kortları, masa tenisi odaları, müzik odası, güzel sanatlar odası, robot odası ve sınavlar ve tartışmalar için bir komite odası içermektedir. 

6. Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kharagpur

Hint Kharagpur Enstitüsü, 1951 yılında kurulan Hint Teknoloji Enstitülerinin en eskisidir. Aynı zamanda en büyük ve en prestijli olanıdır. 

Üniversitede lisans ve lisansüstü dersleri veren 19 bölüm bulunmaktadır. Kurum temel olarak fen, teknoloji, mühendislik ve matematiğe odaklanır, ancak aynı zamanda beşeri ve sosyal bilimlerde dersler sunar.

Üniversitede girişimcilik, film yapımı ve fotoğrafçılık, teknoloji ve topluluk çalışması gibi çeşitli ilgi alanlarını kapsayan çok sayıda öğrenci birliği vardır. 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki En İyi Üniversiteler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478