BlogKitap

Hukuk Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Hukuk Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap. Hukuk eğitimi alan öğrenciler için ilham kaynağı olacak düşüncelerini değiştirecek Kitapları sizler için derledik. Hukuk bölümünde kariyer yapmak isteyenler mutlaka listemize bir göz atmalı.

1) Suç ve Ceza- Dostoyevski

 

Bu kitabı Dostoyevski cezaevinden döndükten sonra yazdı. Yazdığı en uzun ikinci roman. Kahramanımız başarılı bir genç ve maddi sıkıntılardan dolayı hukuk fakültesini yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Paranın, parayı nereye harcayacağını ve biriktirmeyi bilmeyen insanların elinde olduğunu düşünmektedir. Aynı şekilde insanlık hakkında da böyle düşünmekte. Çünkü ailesi yoksulluktan dolayı her ortamda dışlanmaktadır. Kendi düşünceleriden dolayı bir tefeciyi öldürür. Arkasında hiçbir iz bırakmadığından emin olsa da içinde bir tedirginlik vardır… Kitapta verilmek istenen mesaj ise ‘Başkasına yapılan suçun cezası mutlaka çekilir.’


2) Bülbülü Öldürmek- Harper Lee

 

Otobiyografik olan kitabımızdaki baba kendisinden 15 yaş küçük bir kadınla evleniyor. 2 çocukları oluyor; Jem ve ondan 4 yaş küçük kardeşi Scoud. Jem 6 yaşındayken annesi ölüyor. Scoud küçük olduğu için anne özlemi nedir anlamıyor ama Jem derin bir şekilde bunu yaşamaktadır. Kitabın ana kahramanı Scoud olduğu için bir çocuğun gözünden okuyorsunuz kitabı. İlk bölümde fazla detay vermeden aileden, kasabadan, oradaki ilginç olaylardan bahsedilir. Hatta bir çocuğu bir hayalet olarak görmeye başlarlar. Diğer bölümlerde ise kasabanın sosyal ve siyasi durumundan bahsediyor.


3) Franz Kafka- Dava

 

Konusu ‘Elindekileri kaybetmek, senin herşeyden soğumanı sağlayabilir ama buna direnmen gerekiyor çünkü bu seni hayata döndürecek tek kurtuluş’ olan bir kitap. Konusunu çok beğendim aslında. Asıl düşünce ise ‘Savaşmak bize bir şey kazandırmasa bile kaybetmemizi önler.’ Kahramanımız Joseph bir bankada çalışıyor ve herkes tarafından bilindiği gibi iyi biri. Ama kendisi asosyal yani işten eve, evden işe. Ama bir gün birileri kapıyı çalar ve tutuklandığını söyler. Durumlar artık sarpa sarmıştır. olaylar buradan sonra başlar ve belirtmek gerekirse suçu kendisine asla söylenmez.


4) Diriliş- Tolstoy

 

Zengin ola kahramınız Nehludov bir mahkemede tabir-i caizse eski sevgilisi Katyuşa ile karşılaşır. Katyuşanın mahkemede olma sebebi tamamen bir iftiradır. Nevludov bir şekilde vicdan yaparak Katyuşa’yı kurtarmaya kendine söz verir. Katyuşa Sibirya’da kürek cezası alırken Nehloduv ona evlenme teklifi eder ama Katyuşa onun hayatını mahvetmek istemediği için teklifi reddeder. Olayların aslı bu şekilde başlarken asıl ana fikir ‘Herkesin bir suçu var. Kimse, kimseyi cezalandıramaz. Buna rağmen her sistemde birileri muhakkak cezalandırılır.’ diyebiliriz. Çok ilgi çekici bir hikayesi olduğunu düşünüyorum açıkcası.


5) Devlet- Platon

 

Diğerlerine göre daha felsefik bu kitap. Platon, ideal bir devlet nasıl olmalıdır gibi sorulara yanıt arıyor bu eserinde. Kitapta Sokrates ve yanındakilerin diyologlarına bolca yer verilmiştir. Bilgi, idealar gibi kavramlardan da bolca bahsediyor. Çünkü Platon’un felsefesini bu kavramlar oluşturuyor. Bu yüzden bu kitabı okumadan önce belirli bir felsefi bilgiye sahip olmanız gerekecek.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu