Öğrenci Gazetesi

IELTS Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

IELTS Sınavı Hakkında Genel Bilgiler. International English Language Testing System, Türkçe: Uluslararası İngiliz Dili Sınav Sistemi (IELTS) sınavı İngilizce dili kullanılan ülkelerde eğitim almak ve çalışmak isteyenlerin İngilizce dil seviyelerini ölçmek için yapılan uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır. 140 ülke tarafından kabul edilen ILETS sınavı Birleşik Krallık Cambridge Üniversitesi, British Council ve Avustralya ortak mülkiyetindedir. IELTS sınavları ülkemizde British Council ve IDP Türkiye kurumları tarafından 10 günde bir düzenlenir sonuçlar 2 yıl geçerli olur.

IELTS Sınavı Ne İşe Yarar?

Kanada, Birleşik Krallık, ABD, İrlanda ve Yeni Zelanda olma üzere 140 ülkede eğitim görmek ve iş başvurusunda bulunmak için IELTS sonuç belgesi istenir. Dünyada 10.000’den fazla kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları IELTS notu ister.

Avustralya, Kanada ya da Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkelere göçmenlik başvurularında dil şartı olarak IELTS istenmektedir.

Ülkemizde Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi gibi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir.

Ayrıca ülkemizde özel sektörde birçok kuruluşun iş başvurularında (THY pilot alımı, bankacılık vb.)  IELTS sınav sonucu istediği görülmektedir.


IELTS Sınav İçeriği Nedir?

IELTS sınavında 4 temel beceri olan dinleme, okuma, yazma ve konuşma seviyeleri ölçülür. 4 beceri ayrı ayrı değerlendirilir ve genel not ortalaması sınav notunu belirler.  Her beceri 1-9 puan arasında değerlendirilir. 4 becerinin puan ortalaması alınarak IETS skoru 9 üzerinden hesaplanır.

IELTS Sınavı Academic ve General olmak üzere 2’ye ayrılır

Akademik IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. Genel IELTS ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.

Academic ve General IELTS sınavlarında Dinleme ve Konuşma bölümleri ortaktır. Farklılık sadece Okuma ve Yazma bölümlerindedir.

Academic IELTS sınavında “Okuma” bölümünde daha çok eğitimle ilgili akademik konular bulunurken General IELTS’te genel konulara yer verilir.

Academic IELTS sınavında “Yazma” bölümünde 2 deneme yazmanız istenir. İlkinde bir grafik ya da tabloyu yorumlamanız istenirken ikincisinde eğitimle ilgili bir konuda deneme yazmanız istenir. General IELTS sınavında ise birinci soruda bir konuyla ilgili mektup yazar, ikinci soruda ise genel bir konuda deneme yazarsınız.


IELTS Sınavları Hangi Kurum Tarafından Yapılır?

IELTS sınavı ülkemizde 2 kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu iki kurumdan dilediğinizde sınava girebilirsiniz.

  1. British Council: İngiltere merkezlidir.
  2. IDP Turkey: Avustralya merkezlidir.

Bu iki kurum da resmi olarak yetkilidir. Adaylar sınav tarihi, yeri ve kontenjan durumlarına göre her iki kurumda da sınava girebilirler. Sınav soruları ve değerlendirme kriterlerinde farklılık yoktur. Sadece uygulamadan kaynaklı farklılıklar olabilmektedir. (Sınav düzeni, Ses sistemi vb.)


IELTS Sınavı Hangi Şehirlerde Yapılır?

IELTS İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa olmak üzere toplam 6 ilde yapılmaktadır.


IELTS Sınav Bilgileri

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı ayrı oturumda yapılır. Aynı gün ya da farklı günde gerçekleştirilebilir. Sınava başvururken konuşma sınavının günü ve saati de belirlenir.

IELTS sınavına hem klasik sınav şeklinde kağıt-kalemle girebilirsiniz hem de bilgisayar ortamında girebilirsiniz. Sınava başvuru yaparken sınav yöntemini de seçeceksiniz. IELTS sınavı yaklaşık 10 günde bir düzenlenen bir sınavdır. Sınav kontenjanlarla sınırlı olduğu için sınava girmeyi düşündüğünüz tarihten en az 1 ay önce sınava başvurmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarlı IELTS sınavı ise daha sık yapılmaktadır. Hemen hemen 2 günde bir bu sınav yapılmaktadır.


IELTS Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

IELTS sınav başvuruları online olarak http://idpieltsturkey.com/tr/ieltse-basvuru/ adresinden ve https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/book-test adresin yapılır. IELTS sınavına istediğiniz sıklıkta istediğiniz zaman girebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur.


IELTS Sınavı Puanlaması Nasıl Yapılır?

IELTS’de puanlama 9 üzerinden gerçekleştirilir. 9 en yüksek puandır. Adaylara 4 temel becerinin her birisi için ayrı-ayrı 9 üzerinden not verilirken genel puanlama listening, reading, speaking ve writing bölümlerine ait puanların aritmetik ortalaması alınarak ayrıca yapılmaktadır. Burada şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır Örneğin ortalama 5,20. Ne olacak? Ortalamada virgülden sonrası ,25 -49 yada ,75-99 aralıklarındaysa üst puana, bu aralıkların altında bir değer almış ise alt puana tamamlanır.

Örn: 4,24 => 4 olur ama 4,25 => 4,5 puan olur. Üniversiteler ve kurumlar genellikle 6 ve üzeri puan istemektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 IELTS Sınavı Online Kaynak Listesi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu