Din

İftar Duası Türkçe Okunuşu: Peygamberimizin İftar Duası Türkçe

İslam aleminin çoşkuyla beklediği Ramazan ayının gelmesiyle merak edilen Peygamberimizin iftar duası ve iftar duası Türkçe okunuşunu makalemizden ulaşabilirsiniz. Orucu duayla açmak sünnettir. Rivayetlerden aktarılanlara göre Peygamber efendimiz ‘Resulullah(s.a.v.) akşam namazını kılmazdan önce birkaç tane taze hurma ile orucunu açardı.

İftar Duası Türkçe Okunur mu?

İftar duası Arapça ya da Türkçe okunabilir. Dilenen dilde okunan iftar duası her şeyden önce niyet içerir. Oruç açmadan önce okunması makbul olan iftar duası, şükretmek amacıyla ramazanda birçok kişinin dilinden dökülmektedir.

Peygamber Efendimiz İftarını Nasıl Yapardı?

Peygamber efendimizin iftarını nasıl yaptığını Medine’de Efendimizin yanında artan Enes b. Mâlik -radıyallahu anh- Resûlullah’ın -sallallahu aleyhi ve sellem- iftarını şöyle anlatmıştır: “Resûlullah akşam namazını kılmadan önce birkaç taze hurma ile eğer yahut kuru hurma ile iftar ederdi, o da yoksa birkaç yudum suyla orucunu açardı.”

İbni Ömer -radıyallahu anh- Hz. Peygamber’in -sallallahu aleyhi ve sellem- iftar ettikten sonradan şöyle dediğini haber vermektedir: “Susama gitti, damarlar serinledi ve inşallah sevap da gerçekleşti.” Tekrar aynı yerde Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimizin iftar ettiği vakit “Allahım! Yalnızca senin rızan için oruç tuttum ve senin verdiğin rızıkla orucumu açtım” dediği nakledilmektedir.


İftar Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

İftar duası Türkçe Okunuşu

“Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu.”

İftar duası anlamı

“Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.”

(Ebû Dâvud, Savm, 22)


👉 Yatsı Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır? Gece 12’den Sonra Yatsı Namazı Kılınır mı?

👉 Peygamberimizin Bol Rızık ve Bereket Duası ( Denenmiş Kuvvetli Rızık Duaları)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu