Üniversite

İktisat Mezunları Ne İş Yapar? İktisat Mezunu Özel Sektörde Ne İş Yapar?

İktisat Mezunları Ne İş Yapar? İktisat Mezunu Özel Sektörde Ne İş Yapar?. Üniversite tercih dönemlerinden İktisat bölümü tercih etmeyi düşünen öğrenciler tarafından merak edilen İktisat bölümü mezunları ne iş yapar, iş imkanları nelerdir? sorularının yanıtlarını bu makalemizde derledik.

İktisat Mezunları Ne İş Yapar?

Eğitim süreci boyunca okulda, ekonomi, istatistik, ve analizi içeren teorik bilgiler öğretilir. İktisat tarihi, iktisat teorisi, iktisat politikası ve uluslararası iktisat gibi dallara ayrılır. Aldığınız teorik bilgileri geliştirmek bundan sonraki süreçte sizin elinizdedir. İktisat mezunlarının çalışma alanları oldukça geniştir. İktisat okuyanlar, devlet bankaları, vergi daireleri ve devletin ekonomi ile ilgili her biriminde görev alabilir.

Bu bölümden mezun olana adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarında uzman, denetçi, denetmen ve müfettiş olarak işe girebilirler. Ayrıca Gümrük müfettişi ve TBMM yasama uzmanı da olabilmektedirler. Ayrıca İktisat bölümü bitiren mezunlar idari hâkim sınavından yüksek bir puan elde ettikleri takdirde, idari hâkim olabilirler.

İktisat bölümü mezunlarının iş imkanları şu şekildedir;

  • İktisat bölümü mezunları bakanlıkların uzmanlık ve müfettişlik kadrolarında, gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı gibi meslek alanlarında çalışırlar.
  • TBMM’ de çalışma imkânı bulurlar.
  • Merkez Bankası Uzmanlığı
  • Kaymakamlık ve idari Hakimlik
  • Sayıştay Denetçiliği
  • Denetmenlik ve Kontrolörlük alanlarında çalışabilme imkânı bulurlar.
  • Mali Müşavirlik ve Değerleme Uzmanlığı
  • Analiz ve Uzman
  • Bankaların Uzman ve Müfettiş kadroları
  • Denetmenlik ve Kontrolörlük olarak iktisat bölümü mezunları bu mesleklerde iyi bir maaş ile çalışabilirler.

İktisat Mezunu Özel Sektörde Ne İş Yapar?

İktisat mezunları genellikle özel sektörde çeşitli pozisyonlarda çalışabilirler. Bunlar arasında finansal analist, pazar araştırmacısı, risk analisti, stratejik planlama uzmanı, satın alma uzmanı, bankacılık ve sigortacılık gibi alanlarda görev alabilirler.

Ayrıca, şirketlerin ekonomik verileri analiz ederek karar vermelerine yardımcı olabilirler veya finansal danışmanlık hizmetleri sunabilirler. İktisat mezunlarının iş olanakları oldukça geniştir ve kişinin ilgi alanlarına ve uzmanlık alanlarına göre farklı kariyer yolları izleyebilirler.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 4 Yıllık İşletme Mezunu Ne İş Yapar?

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu