Gündem

İlber Ortaylı’dan Türkiye’deki Çalışanların ”Mesleki Mızmızlıklarını” Anlatan 15 Alıntı

İlber Ortaylı’dan Türkiye’deki Çalışanların ”Mesleki Mızmızlıklarını” Anlatan 15 Alıntı. İlber Ortaylı bir degiye verdiği röportajda çalışanlar ve mesleklerle ilgili bakalım neler anlatmış.

İlber Ortaylı’dan Türkiye’deki Çalışanların ”Mesleki Mızmızlıklarını” Anlatan 15 Alıntı

İlber Ortaylı, Türk tarihçi, akademisyen ve yazardır. Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi konularında uzmanlaşmıştır. Kendisi, akıcı üslubu ve derin bilgisiyle tanınan bir isimdir. Ayrıca televizyon programları ve konferanslar aracılığıyla geniş kitlelere tarih ve kültür konularında bilgi aktarmaktadır. Ortaylı’nın eserleri, Türk tarihi ve Osmanlı dönemi hakkında geniş bir perspektif sunar ve okuyucularına derinlemesine bir anlayış kazandırır. Kendisi, Türkiye’de tarih ve kültür alanında etkili bir figür olarak kabul edilir ve eserleri geniş bir okuyucu kitlesi tarafından takdir edilir.

1. “İnsanlarımızın işsiz ve ekmeksiz kalmayacaklarına, birisinin onları zaten besleyeceğine dair çocukça bir inançları var.”

2. “İş disiplini ve işine saygının Türkiye’de çalışanların tümünde; sadece işçiler değil, işverenlerde de eksik olduğunu kabul etmemiz gerekir.”

3. “Görev ciddiyeti ve işini sevmek, Batılı toplumlarda orta sınıfın başlıca özelliğidir. Batılı orta sınıflar ananeyi yaşatır, meslek edinir ve meslek ciddiyetine sahiptir.”

4. “Buna sahip olamadıkları ölçüde işlerini yitirmiş, tezgâh ve mülklerini kaybetmişler ve lonca ustasıyken işçileşmiş ve dükkâncıyken tezgâhtar olmuşlardır; ayakta kalabilenler muhafazakâr, işine sahip çıkan ve mesleğini sevenlerdir.”

5. “Avrupa kasabasının ve kentinin butik ve terzisi, elan iş görebilen kasap ve peynirci, çiçekçi bunlardandır. Yaptığı işi bilmeyen, öğrenmeyen, üstelik çok zengin olacağına inanan esnaf ve toplumsal yerini bir nesil içinde değiştirebileceğine inanan orta sınıf mensupları, ancak üçüncü dünya ülkelerinde görülür. “

6. “Bizim gibi ülkelerde de insanların sırf statü değiştirmesi sanıldığı kadar kolay değil; bu nedenle insanlarımızın işlerine ve yapabildikleri mesleklerine saygıyla ve dört elle sarılmaları gerekir. ”

7. “Daha beteri iktisadî krizler zincirinin kapıda olduğu bir ortamda, kimse daha rahat işlere kayarım diye ümit etmesin. “

8. “Batı toplumlarının dünya görüşünü ve ahlakî normlarını sarsan iktisadî buhranları, kitlesel işsizlikleri Türkiye dediğim gibi yaşamadı. Buhranlar mevzii idi; aile, sülale, mahalle ilişkileri içinde atlatıldı. ”

9. “Ama bu olumlu geçmiş, nankör ve sorumsuz insan tipini de yan ürün olarak yarattı. “

10. “Sendikacılığımız, işçinin işini ve emeğini korumasından, siyaset yapmasını sağlamak ve öğretmekten çok; memur sıfatlı beyaz yakalı proleterlere göre daha kolay ve fazla ücret elde etmelerine yaradı.”

11. “Ama aynı sendikalar işçinin emeklilik zamlarını bürokrasinin insafına bıraktılar.”

12. “İnsanlarımız çocukları için baba mesleğini düşünmüyor. Yeteneğine ve eğilimine bakmadan çocuğuna statü sağlayacağını düşündüğü bir eğitim vermeye çabalıyor. ”

13. “Sadece daha iyi yaşam şartları ve tüketimi değil, daha yüksek mevkileri de hemen isteyen bir toplumuz. Oysa toplumun bireyleri kendi konumuna sahip çıktıkça daha saygın ve haklarını takip edebilen insanlar olurlar. “

14. “Batılı toplumda bireysel iltimas yolu aranmaktan çok yurttaşlık haklarına sahip çıkılır ve saygı talep edilir. Seçkinliği, belirli meslek grupları değil, her meslek grubunun iyileri oluşturur.”

15. “Herkes genel müdür ve başsavcı olamaz, olması da gerekmez; ama aşçının iyisinin de toplumda benzer yeri olmalıdır. Bir toplumun gelenekleri ve ritüeli bu havaya yer verdiği ölçüde dengeli insanların sayısı artar.”


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu