Bilgi Arşivi

İlişkili Kuruluş Nedir? İlişkili Kuruluş Örnekleri

İlişkili Kuruluş Nedir? İlişkili Kuruluş Örnekleri. İlişkili kuruluşlar, ayrı bir tüzel kişiliği olan ve bakanlıkla hiyerarşik bir bağlantısı olmayan; aynı zamanda bakanlığın idari vesayet denetimine de tabi olmayan özerk kuruluşlardır. Bunların bakanlıklarla ilişkilendirilmesi, İdarenin bütünlüğü ve koordinasyonu açısındandır; yönetimsel açıdan değildir. Örneğin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile ilişkili Rekabet Kurumu.

İlişkili Kuruluş Nedir?

Devlet yapılanması anayasal ilke olan kuvvetler ayrılığı (erkler ayrılığı) gereği yasama, yürütme ve yargı olmak üzere üçlü bir gruplandırma üzerine inşa edilmiştir. Yasama ve Yürütme içerisinde yer almayan Kurumlar yürütme yapılanması içerisinde yer almaktadır. Yürütme içerisinde en büyük yapılanma ise Anayasa ile bakanlıklar olarak belirlenmiştir.

Niteliği gereği bakanlık teşkilatı içerisinde yer almayan ve kendi mali – idari özerkliği bulunan tüzelkişiliği haiz kurumların da bir bakanlık teşkilatı içerisinde yer almasalar da Devletin bütünlüğü gereği bir bakanlıkla ilintilendirilmesi gereği doğmuştur.

Bu kuruluşlar bir bakanlığa bağlı, ilgili ya da ilişkili kuruluşlar olarak ilintilendirilmektedir.

Bağlı kuruluşlar, genel itibariyle bir bakanlığın ana hizmet faaliyetlerini yürütmekle birlikte ayrı bir kanunla kurulan ve genel müdürlük ya da başkanlık şeklinde teşkilatlanan kuruluşlardır. Örneğin İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü…

İlgili kuruluşlar, ayrı bir tüzel kişiliği olan ve bakanlıklarla ilgisi idari vesayet şeklinde kurulan hizmet yerinden yönetim kuruluşlarıdır. Örneğin KİT’ler…


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu